Завдяки децентралізації до третини українських сіл змогли відремонтувати дитсадки і школи, побудувати нові амбулаторії і навіть встановити вуличне освітлення, пише журнал Новое время.

"Диво",— так характеризує децентралізацію в Тетерівці голова місцевої громади Валентина Ільницька. "Місцева влада нарешті отримала повноваження, про які раніше і не мріяла",— пояснює вона.
Фінансова незалежність і поява сильної місцевої влади
Три роки тому, у квітні 2014 року, Кабмін ухвалив концепцію про децентралізацію в адміністративному устрої України. Для початку уряд вирішив створити на базі сільрад громади з кількох сіл або селищ, а в подальшому провести децентралізацію на рівні районів та областей.
З тих пір в Україні з'явилося чотири сотні громад — приблизно третя частина від максимально можливих 1,2–1,5 тис.
Завдяки їм, сукупний бюджет усіх місцевих органів влади у країні зріс від 68,6 млрд грн (станом на кінець 2014?го) до 146,6 млрд грн у 2016?му.
Громади з допомогою держави реалізували понад 1,3 тис. проектів з розвитку інфраструктури. Ще й залучили кошти міжнародних донорів — у цілому на $500 млн.
Успіх ґрунтується на більшій, ніж у традиційних сільських і міських рад, фінансовій незалежності громад. Тепер у місцеві бюджети йде 60% — замість колишнього 0% — податку з фізосіб-підприємців плюс 5% акцизного збору та низка інших відрахувань. Також допомагає і держава — прямими субсидіями: їх сукупний розмір минулого року склав 1,5 млрд грн.
Крім того, громади очолюють, як правило, ініціативні люди з числа місцевих. Вони генерують багато ідей і швидко переходять від слів до справи, точно знаючи, чого не вистачає землякам.
Приклади успіху

У Тетерівці також капітально відремонтували дитсадок. Його директор Ірина Щербатюк каже, що до цього діти з Тетерівки та найближчих сіл виховувалися у старій будівлі, збудованій ще у 1926 році. "Стелю підпирали балками, щоб не впала",— згадує директор дитсадка. І теж говорить слово "диво", дивлячись на нинішню красу.
Ирина Щербатюк, директор детского сада в Тетеревке, рада, что ее заведение капитально отремонтировали / Фото: Александр Медведев
Ірина Щербатюк, директор дитячого садка в Тетерівці, радіє, що її заклад капітально відремонтували / Фото: Олександр Медведєв
А голова заболотцевської громади у Львівській області Марія Дискант розповідає, що у більшості навколишніх сіл ніколи не було вуличного освітлення, а дороги стояли побитими життям і вантажівками.
Тепер же у дев'ять із десяти сіл, що входять у громаду, місцева влада провела енергозберігаюче вуличне освітлення. У трьох школах замінили дахи, готуються придбати шкільний автобус.
Бюджет громади за два роки зріс з 2 млн грн до 16 млн грн.
Іван Дудар, голова кочубеївської громади у Херсонській області, каже: вони відкрили центр медичної допомоги — дві амбулаторії. І це навіть не предмет його гордості, а фактор виживання: до найближчого райцентру і лікарні звідси — майже 50 км. І тому навіть швидка не завжди встигала допомогти. “Бували і летальні випадки,— каже Дудар.— Тепер, слава богу, ми можемо подбати про своїх односельців".
Наступний його проект — переведення на альтернативне паливо, а кажучи просто — тирсу, шкіл та амбулаторій. Обладнання для цього громада вже придбала.
Заплуталися в потоці грошей
За оцінкою Анатолія Ткачука, директора з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, близько 80% громад минулого року вели успішну діяльність. Однак інші заплуталися в потоці грошей і не знають, куди їх прилаштувати.
Про це ж говорить і віце-прем'єр Зубко. Особливо складно у нової місцевої влади йде процес освоєння державних дотацій. На початок 2016?го вони не використали 31 млрд грн, а у 2017?му обсяг фінансів, що лежать мертвим вантажем, зріс до 55 млрд грн.
“Раніше не було грошей — і це була проблема. Тепер гроші є, але потрібно навчити громади грамотно ними розпоряджатися",— говорить віце-прем'єр.
Політичні перспективи
Децентралізація розвернула обличчям до регіонів і політичний клас. Адже успіх громад тепер не залежить від лояльності центру — а значить, можна на локальному рівні справами доводити переваги тієї чи іншої партії.
За спостереженнями Абрам'юка з Асоціації об'єднаних територіальних громад, політики вже сьогодні почали придивлятися до місцевих виборів. "Через кілька років центр політичного життя зміститься в регіони, тому що саме там будуть зосереджені реальні важелі впливу на людей",— підсумовує він.
Повний текст матеріалу читайте у новому номері журналу Новое время - №20 від 2 червня 2017 року
www.nv.ua/ukr