Дим, який не тільки «виїдає очі»

Місто навесні поринає в сіру імлу. Для господарів присадибних ділянок – сезон розпочинається з приведення до ладу своєї території. Безліч мешканців приватного сектору спалюють торішнє сухе листя та траву, щоб полегшити собі роботу. Вони не замислюються, що таким чином поступово себе вбивають.

За минулий рік в Україні через необережне поводження з вогнем трапилось близько 40 000 пожеж. Це складає 71,3% від їх загальної кількості. Таку статистику опублікував Український науково-дослідний інститут цивільного захисту (УНДІЦЗ). Велика частина цих пожеж трапляється саме через практику спалювання сухої трави, листя та сміття. Вже неодноразово траплялись історії, коли спалювали листя, а згоріла хата. Втім, загроза виникнення пожежі – не єдина причина відмовитись від такого процесу очищення території.

Канцерогени диму досягають найглибших ділянок легень і накопичуються місяцями і навіть роками


На перший погляд здається, що нічого страшного не відбувається. Щоправда, дим «виїдає» очі. І дихати стає важко. Та господар, що створює такі вогнища, впевнений, що вогонь – непоганий спосіб позбутись від непотрібного сміття. Насправді ж, випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природнього середовища. Воно не лише призводить до забруднення повітря та руйнування екосистеми, але й спричинює різноманітні захворювання.
Справа в тому, що відкрите спалювання листя вивільнює у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти. При потраплянні в органи дихання, ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками.

Заступник головного лікаря Бучанської міської поліклініки, Леся Дяченко, попереджає: «Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм повітря, що вдихається, та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити напади астми у деяких людей. Окремі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди та кетони, викликають подразнення очей, носа, горла та легень. Значна частка вуглеводнів у диму спаленого листя складається з поліциклічних ароматичних вуглеводнів, деякі з яких є канцерогенними, тобто сприяють виникненню ракових клітин».

Кров та тканини людського організму реагують на чадний дим загостренням хвороб


Головна складова диму – монооксид вуглецю, більш відомий нам, як чадний газ. Чадний газ потрапляє у кров через легені і з’єднується з червоними кров’яними тільцями, а це зменшує кількість кисню, яку можуть отримати червоні кров’яні тільця та доставити до тканин людського тіла. В результаті впливу цього газу на людський організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, літні люди, особи з хворобами серця та хронічними хворобами легень є більш вразливими до дії окису вуглецю. Зважаючи на всі наведені факти, стає зрозуміло, що спалювати листя – вчинок нерозумний.

Паліїв вогнищ каратимуть штрафами


Керівник інспекції з благоустрою міста Буча, Ярослав Дученко, звернувся до мешканців міста з проханням не спалювати суху рослинність, а облаштовувати компостні ями на своїх присадибних ділянках, а також пакувати її у мішки або пакети та відносити їх до майданчиків збору ТПВ або виставляти біля свого будинку, щоб працівники комунальних служб мали змогу їх забрати та утилізувати.
До того ж, він зазначив, що в місті є групи активістів, які співпрацюють з інспекцією благоустрою. Вони беруть активну участь щодо роз’яснень серед мешканців про заборону спалювання сухої рослинності, а також телефонують працівникам інспекції з благоустрою для реагування, з подальшим виїздом і поясненням мешканцям про спалювання. «Протоколи поки що не складали, тому що мешканці одразу реагують на наші попередження», - коментує Ярослав Дученко.

В інспекції з благоустрою нагадують, що згідно ст. 77-1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» за спалювання сміття, залишків рослинності та опалого листя накладаються штрафи: на громадян - від 170 до 340 грн., на посадових осіб - від 850 до 1190 грн.
1 0

Галина КАМІНСЬКА 
газета: "Бучанські новини" №10 від 11 березня 2016 року
благоустрій
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.