» » » Як підготуватися до таїнства хрещення дитини?

Як підготуватися до таїнства хрещення дитини?

Поява у сім’ї дитини – завжди радість. Після першої хвилі щастя від звістки про народження малюка, батькам і родичам час подумати про одне з перших таїнств Божих, яких зазнає людина – хрещення.
Та чи знаємо ми, що потрібно, аби охрестити дитину? Як підготуватися до цього дня? Як обрати хрещених батьків та як правильно назвати немовля?
На ці питання ми попросили відповісти настоятеля бучанського храму Ікони Божої Матері «Почаївська» отця Михаїла.

- Що потрібно (зокрема, взяти з собою до храму), аби охрестити дитину?
- Насамперед, хрещених батьків. Також необхідно взяти з собою до храму крижму (шматок тканини), або новий чистий рушник, які ніколи не використовувалися у побуті. Обов’язково мати хрестик для дитини. Не важливо з якого металу він виготовлений (з дорогоцінного чи звичайного) та де придбаний, бо все рівно буде покладений на дно купелі та освячений. Свічки можна придбати й у храмі.

- У якому віці краще хрестити маля?
- Можна навіть у день народження дитини, чи через декілька днів, місяців.
Справа в тому, що якщо людина нехрещена і помирає, то церква не має права її відспівувати, поминати в церковних молитвах. Крім того, нехрещена людина ходить без захисту, без духовного покровителя.
Разом із тим скажу, що під час таїнства хрещення з людини змиваються усі первородні гріхи і ті, які вона встигла зробити за життя. Тому щаслива та людина, яка дожила і охрестилася, скажімо, в 50 років. Але знову ж таки, ніхто не знає, коли він предстане перед Богом: наше життя – це нитка, яка в’ється і може раптово обірватися. Тому краще здійснювати таїнство хрещення у ранньому віці.

- Чи має значення, в який день здійснювати обряд хрещення?
- Ні, немає. Дитину хрестять у будь-який день, навіть у піст.

- Чи обов’язково мати обох хрещених батьків та які вимоги до них повинні бути?
- Хрещені батьки самі повинні бути охрещені в канонічній православній церкві (забороняється, коли у розколі – церквах, які від’єдналися від святої православної церкви). Щоправда, допускається брати у хрещених греко-католиків чи римо-католиків, але під особливе благословення. Вік хрещених – значення немає.

Бажано, аби в дитини були і хрещений батько, і хрещена мати. Але якщо знайти хрещених для дитини проблематично, то в цій ролі можуть виступати рідні батьки. Та за однією умовою – дитині повинно бути не менше, ніж 40 днів (вважається, що до цього часу мати ще перебуває в жіночій нечистоті). Проте скажу, що дуже рідкі випадки, коли рідні батько та мати виступають у ролі хрещених.

Під час таїнства хрещення дитину запитують, чи відмовляється вона від сатани. Зрозуміло, що немовля не може саме відповісти, тому за нього говорять його хрещені батьки, тримаючи дитинку на руках. І саме хрещені батьки повинні виховати дитину так, аби коли та виросла, то не казала, що їй не потрібен Бог, що не треба було її хрестити, адже вона тоді ще нічого не усвідомлювала. Хрещені відповідають за дитину: виховують її, підтримують, є порадниками. Фактично, хрещені батько й мати – це другі батьки для своїх похресника чи похресниці (навіть вважають, що коли батьки дитини померли, то її на виховання повинні брати хрещені).

Тому до вибору хрещених потрібно підходити з усією відповідальністю: не тому, що це ваші друзі й вам з ними цікаво спілкуватися. Головним критерієм має бути те, що ці люди можуть дійсно бути корисні дитині – зможуть її добре виховати та бути взірцем для неї.

- Кажуть, що незаміжнім жінкам не можна хрестити дівчаток, а неодруженим чоловікам – хлопчиків? Це дійсно так?
- Це те ж саме, що чорна кішка перейшла дорогу і день буде нещасливим. Подібні твердження – лише людські забобони і ніякого підгрунття під собою не мають.

- Якщо друзі, або родичі хочуть зробити малюку на хрестини подарунок, то що краще дарувати?
- Краще за все подарувати дитинці писану іменну ікону (того святого, на честь якого названо дитину), яка оберігатиме її впродовж всього життя (але не літографію).

- Якщо батьки дитини – не православної віри, то чи можна в цьому разі хрестити немовля?
- Звичайно, можна. Головне, щоб хрещені батьки були православними.

- Часто буває, що дитину хрестять під одним іменем (яке б відповідало імені якогось святого), а в миру називають іншим. Чи потрібно так робити?
- Так було раніше, але це – омана. На Помісному Соборі Блаженіший митрополит Володимир сказав, що можна хрестити дитину під яким завгодно іменем, але щоб воно було одне – не можна робити двох імен. Наприклад, якщо при хрещені дитину записали Олена, а в миру її всі називають Ольгою, то будуть тільки сама плоть і лукавий, а ангел-охоронець – стоятиме осторонь, адже його не призивають на захист (він з’являється у дитини в той день, коли її охрещують під тим чи іншим ім’ям).
Часто подвійні імена давали за радянських часів, при комунізмі, аби уникнути гонінь.

- Чи обов’язково називати дитину ім’ям того святого, в день пам’яті якого вона народилася (або ближче до цього дня)? Адже кажуть, що тоді в дитини буде сильніший захист від недобрих сил?
- Все залежить від бажання батьків. Сила в дитинки буде від того, що батьки за неї моляться – тоді й Господь її оберігатиме.

Бажаю усім Божого благословення - живіть у мирі та радості...Людмила Гладська
Коментарів: 0
Додати коментар