» » » Приватне чи комунальне БТІ, як зробити вибір?

Приватне чи комунальне БТІ, як зробити вибір?

Вже понад два роки кожен із нас має право обирати, послугами якого бюро технічної інвентаризації — приватного чи комунального — скористатися, яби провести ту ж інвентаризацію нерухомого майна, його оцінювання тощо. В будь-якому випадку, вибір - за споживачем. Але є нюанси, якими нехтувати неможна. Саме про це — наша розмова з в.о. директора КП “Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області” Олександром Джусом.

– Які конкретно послуги ви нині надає ваше підприємство?
Основним видом діяльності нашого підприємства є проведення інвентаризації об'єктів нерухомого майна, виготовлення технічних паспортів на ці об'єкти. Також можна замовити звіт про технічний стан об’єкта, необхідний для узаконення самовільно зведених будівель, довідку про відсутність забудови, розрахунок часток об’єкту нерухомого майна, що перебуває у власності кількох осіб, складання висновків про конкретне користування, про можливість поділу та виділу нерухомого майна.
Вже понад 70 років у нас зберігаються архіви інвентаризаційних справ об’єктів нерухомого майна, що поновлюються, доки це майно існує. До того ж, свого часу БТІ здійснювало реєстрацію об’єктів нерухомого майна та прав на них, ведучи реєстраційні книги та зберігаючи копії правовстановлюючих документів. Тому в нас є інформація про місцезнаходження, якість, технічний стан, вартість та можливі зміни в структурі майна.
До речі, у пересічних громадян склалася думка, що БТІ робить технічну інвентаризацію лише житлового фонду. Насправді наші функції набагато ширші. Адже БТІ виконують технічну інвентаризацію будівель промислових підприємств, громадського фонду, об’єктів комунального господарства, зв’язку, торгівлі тощо.

– Кажуть, щоб придбати квартиру, до “БТІ” нині звертатися необов’язково...
– Необов’язково. Але не секрет, що найбільше проблем виникає з переплануванням квартир. От ви купуєте квартиру, техпаспорт на яку було виготовлено раніше й де не вказано перепланування. Тобто, цей документ уже не відповідає дійсності. А попередній господар міг знести не лише міжкімнатні перегородки, а й несучі стіни, що може загрожувати цілісності всього будинку. Ви б хотіли стати власником такого помешкання та нести усі ризики таких «покращень»? Щоб убезпечити себе від «сюрпризів», покупець може вимагати від продавця виготовлення нового технічного паспорту на квартиру. Наше БТІ, у випадку встановлення перепланувань в квартирі, надасть ще і довідку з їх описом та деталізацією.

- На сьогодні технічну інвентаризацію здійснюють і комунальні і приватні підприємства?
- Так, замовник на сьогодні має вибір, до якого підприємства звернутися для здійснення інвентаризації. Разом із тим, хочу звернути увагу на те, що фактично, право вибору виникає лише щодо новозбудованих об’єктів нерухомого майна. Це пов’язано із тим, що інвентаризація має бути виконана відповідно до вимог Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації, яка є єдиним (!) законодавчим документом для проведення технічної інвентаризації нерухомого майна і в якому чітко прописано, що на кожний об’єкт нерухомого майна заводиться інвентаризаційна справа після проведення первинної інвентаризації. Ця інвентаризаційна справа ведеться протягом всього терміну існування цього об’єкта. Тобто, всі інвентаризаційні справи на об’єкти нерухомого майна, на які хоча б раз оформлявся технічний паспорт до 2013 року, зберігаються в архіві нашого підприємства. Виходить, що згідно із законом, всю подальшу інвентаризацію таких об’єктів повинні виконувати тільки ми. А от щодо новозбудованого майна – тут інвентаризацію може провести як комунальне так і приватне підприємство, за вибором замовника.

- Чесно кажучи, як споживач, не бачу жодної різниці між різниці між приватним та комунальним підприємством.
- За час діяльності на ринку приватних структур до нашого БТІ неодноразово зверталися громадяни, які замовляли виготовлення технічні паспорта у приватників, а потім стикалися з проблемами. Наведу приклад:
Приватне “БТІ” не гарантує збереження архівної інформації — ці структури такими питаннями не опікуються. І, коли у вас виникне необхідність у поновленні документації (скажімо, не дай Бог, згоріла під час пожежі), ви цього вже не зможете зробити. Тому під час вибору виконавця робіт з технічної інвентаризації краще врахувати той факт, що альтернативні структури-одноденки можуть зникнути через якийсь час, що додасть вам клопоту й призведе до непоправних помилок.
Часто трапляється, що приватна структура виготовляє технічний паспорт не дочекавшись завершення внутрішніх робіт тієї ж квартири. Є випадки виготовлення техпаспорту на нерухоме майно без виїзду на місце, по будівельній документації. Як наслідок, її майбутній господар оплачує вартість фактично відсутніх “зайвих” метрів площі.
Наші ж фахівці здійснюють обстеження в зручний для замовника час та у стислі терміни, а формування вартості робіт є прозорою і відповідає законодавчо затвердженим нормативно-правовим актам.

- Тож, у яких випадках замовнику варто замовляти виготовлення технічного паспорту на своє майно?
- Виготовлення технічного паспорту є обов’язковим, якщо замовник має на меті ввести в експлуатацію об’єкт завершеного будівництва, у тому числі - після реконструкції та капітального ремонту або ж перед проведенням державної реєстрації права власності на нього. Також перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання чи виділення його частки. В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника. Хоча, з власного досвіду я б рекомендував обов`язково замовляти цю послугу, якщо в подальшому буде вкладатися договір купівлі-продажу чи міни. Це дасть можливість уникнути неточностей і допоможе викрити приховані порушення конструктивних елементів об`єктів будівництва.

- І яка вартість послуг Вашого підприємства?
- Ціни на виконання робіт із технічної інвентаризації (виготовлення технічного паспорту) за відсутності змін у квартирі коливаються, залежно від її площі, від 590 до 670 грн., якщо зміни було внесено (вбудовано, скажімо, шафу чи встановлено перегородку тощо) — від 840 до 1160 грн. Звісно, для приватних житлових будинків площею від 100 кв. м тариф вищий: від 1050 до 1370 грн. - за відсутності змін, від 1200 до 2800 грн. - коли технічна інвентаризація проводиться вперше. Для об’єктів нерухомого майна (як жилого, так і нежилого) площею від 1000 кв. м вартість послуг коливається у межах від 0,93 грн./кв. м до 1,93 грн./кв. м — якщо майно підлягало змінам, і від 3,60 грн./кв. м до 4,60 грн./кв. м — якщо технічна інвентаризація проводиться вперше.
Наше підприємство є госпрозрахунковим. І зареєстроване на території району, що забезпечує належне відрахування податків саме до районного бюджету й надає можливість забезпечувати оплату праці працівників соціальної сфери.

- Переконали. Дякую Вам за розмову.

Від себе додамо, що додаткову інформацію про КП «БТІ Києво-Святошинської районної ради Київської області» ви можете отримати на сайті: www.bti-ksv.com.ua або за телефоном: (044) 200-24-38.
0 2

Наталка КУЦАК 
юрконсультація законодавство
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.