
Розрізняють злоякісні та доброякісні пухлини легень, серед злоякісних пухлин частіше зустрічається рак, інколи - саркома. Залежно від локалізації пухлини виділяють 2 основні форми раку легень: центральний ( виникає у головному, частковому або сегментарному бронхах) та периферичний ( пухлина розвивається з бронхів від 4-го до найменшого порядків).
Клінічні прояви пухлини легенів дуже різні: від повної їх відсутності у початкових стадіях росту до значно виражених. Останні можуть бути зумовлені самою пухлиною, котра сягає великих розмірів, вростає в суміжні життєво важливі органи ( верхня порожниста вена, стравохід, перикард), приєднанням супутнього запального процесу (пневмонія, нагноєння), наявністю метастазів в органах і тканинах. У пізніх стадіях хвороби неминуче приєднується анемія, інтоксикація, кахексія.
У хворих із центральною локалізацією пухлини у ранніх стадіях її розвитку спостерігається надсадний кашель, особливо вночі, невелика кількість мокротиння, іноді з прожилками крові, біль в грудях, періодичне підвищення температури тіла, загальна слабкість, зменшення маси тіла. В загальному аналізі крові відзначається прискорення швидкості осідання еритроцитів ( ШОЕ).
Під час розвитку периферичного раку тривалий час не відзначається ніяких клінічних проявів. Нерідко цю патологію виявляють випадково під час профілактичної флюорографії, коли розміри вузла пухлини вже досягають 2-3 см. Згодом виникає больовий синдром. З часом приєднуються ті ж самі симптоми, що розвиваються у хворих із запущеною стадією центрального раку.
Оскільки одним з основних принципів організації роботи системи охорони здоров’я в Україні є профілактика захворювань та виявлення їх на ранніх етапах розвитку, саме рентгенологічне обстеження органів грудної клітки має велике значення в своєчасній діагностиці раку легень. В рентген - кабінеті Бучанської міської поліклініки можна пройти флюорографію органів грудної клітки з профілактичною метою після відвідування дільничного терапевта, який видає направлення на обстеження.
Дбайливе ставлення кожного до свого здоров’я, проходження профілактичних флюорографічних обстежень 1 раз на рік, відвідування дільничного терапевта поліклініки, ведення здорового способу життя допоможе запобігти розвитку тяжких захворювань, адже попередити хворобу набагато легше і простіше, ніж потім її лікувати.