» » » Юридична консультація: Яка гранична сума готівкового розрахунку?

Юридична консультація: Яка гранична сума готівкового розрахунку?

Адвокат

Оніщенко Павло Вікторович


Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20


Питання: Я чув з преси, що з вересня 2013 року не можна буде за готівку купувати квартири та автомобілі. Мене це турбує оскільки я продаю будинок батьків, після чого планую купувати квартиру і авто. Чи не можна це якимось чином обійти і розрахуватись готівкою.
Степан.


Відповідь:
Відповідно до ст. 1087 Цивільного кодексу України
1. Розрахунки за участю фізичних осіб, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі за допомогою розрахункових документів у електронному або паперовому вигляді.

2. Розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки за участю фізичних осіб, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадяться в безготівковій формі. Розрахунки між цими особами можуть провадитися також готівкою, якщо інше не встановлено законом.

3. Граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб - підприємців відповідно до цієї статті встановлюються Національним банком України.

6.06.2013р. Національним банком України прийнято постанову про встановлення з 1.09.2013р. граничної суми розрахунків готівкою.

Згідно зазначеної постанови, гранична сума розрахунків готівкою протягом одного дня між підприємствами (підприємцями) становить 10 000 гривень, готівкові розрахунки між фізичною особою та підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) не мають перевищувати 150 000 гривень.
Крім того, фізичні особи між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, можуть розраховуватися готівкою в розмірі не більше 150 000 гривень.

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150 000 гривень, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки, у тому числі на депозит нотаріуса, на окремий поточний рахунок у національній валюті.

Таким чином, якщо Ви будете продавати чи купувати майно за договорами купівлі-продажу, що потребують нотаріального оформлення, на суму, яка перевищує 150000 гривень – розрахунок потрібно проводити у безготівковій формі. При цьому, операції з нерухомістю потрібно оформляти нотаріально. Купівлю авто можливо провести і без нотаріального оформлення.

На думку стратегів Нацбанку, впровадження обмежень на розрахунки готівкою збільшить обсяги безготівкових розрахунків та призведе до залучення додаткових ресурсів для кредитування економіки. Проте, з іншого боку встановлення таких обмежень призведе до зростання зайвих особистих витрат фізичних осіб.
Адже тепер продаж квартири, враховуючи її реальну вартість, повинен супроводжуватися безготівковими розрахунками. Це пов’язано з витратами на відкриття і обслуговування рахунку та переведення безготівкових коштів в готівкові.
Негативне ставлення потенційного продавця чи покупця квартири до зазначеного документу є зрозумілим, проте воно не може бути причиною недотримання вимог постанови.

Керуючись нормами чинного законодавства України, договір купівлі-продажу житла має бути нотаріально посвідченим. Відповідно до цього та з урахуванням Постанови НБУ, виникає питання щодо нововведень у діях нотаріуса, як тепер буде відбуватися процедура посвідчення договорів купівлі-продажу, ціна за якими буде перевищувати встановлену НБУ граничну суму.
Цікавість та схвильованість з даного приводу є зрозумілою, проте скоріш за все візит до нотаріуса буде звичним.

Процедура продажу квартири на стадії нотаріального посвідчення договору залишається незмінною. По крайній мірі ніяких новацій в обов’язки нотаріусів на законодавчому рівне не введено. Нотаріус, як і раніше, не контролює факт передачі коштів за оплату майна по договору. Кошти можуть бути передані сторонами, як до, так і після візиту до нотаріуса. Відповідно контролем дотримання зазначеної постанови нотаріальна контора не займається.

На сьогодні передбачена адміністративна відповідальність за порушення проведення готівкових операцій.
Відповідно до ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів - тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дія, передбачена частиною першою цієї статті, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З урахуванням того, що неоподаткований мінімум доходів громадян складає 17 грн., відповідно максимальна сума штрафних санкцій буде складати 17000грн.

Разом з цим, відповідальність фізичних осіб за порушення Постанови нацбанку і проведення готівкових розрахунків не передбачена ст. 163-15. Адже суб’єктами відповідальності за даною статтею є лише фізична особа – підприємець та посадова особа юридичної особи. Тобто, механізм притягнення до відповідності фізичних осіб за порушення вказаної Постанови відсутній.

Однак, враховуючи, що норми постанови починають діяти з 1 вересня 2013 року, внесення в майбутньому змін та роз’яснень до законодавства з даного приводу не виключені.

Адвокат

Оніщенко Павло Вікторович


Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20
  1
 QR-код адреса статьи
Коментарів: 0
Додати коментар