20 хвилин для «швидкої»

Медична галузь є однією із пріоритетних для обласної влади. Тому цілком закономірно, що нею особисто опікується губернатор Анатолій Присяжнюк. Про те, що вже зроблено у цьому напрямку і чого потрібно очікувати, ми розпитали керівника Головного управління охорони здоров’я Київської облдержадміністрації Олега Ременника.

- Триває реформування системи надання медичної допомоги. Яким чином зміниться структура закладів, підпорядкованих Головному управлінню?
- Ми затвердили регіональні плани модернізації мережі закладів охорони здоров’я в Київській області, що надають первинну медичну допомогу. Визначили кількість необхідних центрів первинної медико-санітарної допомоги. Є повна картина щодо обсягу фінансування матеріально-технічного забезпечення. Місцеві ради 16-ти районів та міст обласного підпорядкування ухвалили рішення про створення таких центрів і призначили їх керівників. Відповідні пакети документів знаходяться на розгляді ще 12-ти органів місцевого самоврядування.

Із першого січня центри первинної допомоги повинні запрацювати як окремі юридичні особи. Усі ФАПи, амбулаторії загальної практики сімейної медицини, дільнична й педіатрична служби в районних містечках і лікарські амбулаторії ввійдуть до складу таких центрів, а відтак матимемо первинну ланку надання медпослуг. Водночас районні та міські лікарні забезпечать другу ланку медичної допомоги. Хворі туди потраплятимуть лише в разі необхідності лікування, тобто лише тоді, коли виявиться безсилою первинна ланка. Зауважимо, що ФАПи в селах із населенням понад тисячу осіб буде реорганізовано в амбулаторії загальної практики. Тобто їх переведуть із фельдшерського на лікарський рівень.
Відповідно будуть розподілені фінансові потоки. Центри отримуватимуть кошти з районного бюджету. А лікарні фінансуватимуться з обласного.

- Вочевидь, багатьох хвилює, чи зачеплять ці зміни «швидку» допомогу.
- Сьогодні «мізкуємо» над створенням єдиної системи екстреної медичної допомоги. Перед собою ставимо завдання - «швидка» має доїжджати до місця виклику за 10 хвилин у містах і за 20 хвилин - у селах. В області працюватиме диспетчерська, яка прийматиме всі виклики й спрямовуватиме до хворого ту бригаду, яка знаходиться найближче до нього (можливо, навіть з іншого району). Для цього автомобілі обладнають системою супутникової навігації GPS. Отож, диспетчер у реальному часі на моніторі бачитиме, де перебуває кожна з бригад.
Нині опрацьовуємо систему прибуття до хворого - необхідно вкластися в часові нормативи (ми їх і встановили). До слова, автомобілі базуватимуться не тільки в районних центрах. Буде створено станції, підстанції, пункти тимчасових автопарків. Мета - максимально наблизити екстрену допомогу до населення.

- Як зазначив у одному з останніх виступів Прем’єр-міністр Микола Азаров, планується оснастити всі бригади екстреної допомоги сучасними автомобілями, повністю укомплектованими всією необхідною технікою і ліками.
- Водночас плануємо розмежувати екстрену та невідкладну медичну допомогу. Що стосується останньої, то вона створюється при поліклініках усіх лікувальних закладів чи при центрах первинної медико-санітарної допомоги. На виклики до хронічних хворих у нескладних випадках, які не потребують екстреного медичного втручання, виїжджатиме бригада невідкладної допомоги.

- Олегу Ісаковичу, наші читачі цікавляться програмою відшкодування вартості ліків для гіпертоніків. Розкажіть, будь ласка, як вона діятиме.
- Дев’ятого жовтня набула чинності урядова постанова щодо часткового відшкодування вартості лікарських засобів для хворих на гіпертонію. Щоб отримати ліки безкоштовно або за зниженими цінами, хворому потрібно звернутися до медзакладу за рецептом. А потім піти до однієї з аптек, визначених місцевими управліннями медицини.
Ми зафіксували низку препаратів, на які встановлено референтну ціну. Тобто це середня вартість аналогів у аптеках країн-сусідів. Якщо відповідний медпрепарат дешевший, хворий отримає його безкоштовно. У разі, якщо хтось надає перевагу дорожчим, наприклад, іноземним, лікам, то він може придбати їх, отримавши знижку в розмірі референтної ціни. Відповідно, якщо дорожчі аналогічні ліки коштуватимуть 45 гривень, а референтна ціна - 15 гривень, то хворий отримає знижку на ці 15 гривень і заплатить лише 30.
Нині на гіпертонію хворіють 430 тисяч наших земляків. Тому це суттєва допомога дуже багатьом мешканцям області. Однак, на жаль, поки що нам не вдається вчасно виявляти хворих на гіпертонію. І це - проблема медицини. Хоча, здавалося б, що складного в тому, щоб інколи поміряти власний тиск і, якщо є відхилення від норми, звернутися за консультацією до лікаря.

- Спадає на думку, що гіпертонія - не єдине захворювання, яке потребує вчасної діагностики. Наше запитання стосується профілактики різних «болячок».
- Головне управління порушило питання щодо необхідності закупівлі пересувних діагностичних комплексів. А ця техніка має забезпечити проведення лабораторних діагностичних досліджень крові та сечі, електрокардіографічних, функціональних досліджень органів дихання. Крім того, плануємо проводити на місцях офтальмологічні огляди, ультразвукові обстеження внутрішніх органів, особливо щитоподібної залози. Хочемо, щоб стоматологічна допомога стала доступною для сільського населення, а відтак, необхідно придбати для новостворюваних центрів первинної медико-санітарної допомоги пересувні стоматологічні кабінети.
Дещо про сьогодення. Нині вже проводимо флюорографічні дослідження у віддалених селах. Для цього в розпорядженні лікарів є п’ять пересувних установок (цьогоріч обстежено майже 16 тисяч осіб).
Роман Малик 
газета: "Бучанські новини" №48 від 30 листопада 2012 року
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.