» » » Нотаріус консультує: Нотаріальне посвідчення договорів

Нотаріус консультує: Нотаріальне посвідчення договорів

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу житлового будинку (квартири), укладеними між фізичними особами

Шановні громадяни!
Цією статтею хочу роз'яснити Вам порядок посвідчення нотаріусом договорів купівлі-продажу житлового будинку (квартири).
Відповідно до положень ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу житлового будинку (квартири) укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Посвідчення договорів відчуження житлового будинку (квартири) здійснюється за місцем розташування вказаного майна або за місцем реєстрації однієї із сторін правочину.

Якщо будинок чи квартира належить подружжю на праві спільної сумісної власності, посвідчення договору купівлі-продажу такого будинку (квартири) здійснюється за письмовою нотаріально посвідченою згодою другого з подружжя. Якщо продавцеві належить частина будинку або квартири на праві спільної часткової власності, необхідно надати заяву співвласників про відмову від переважного права купівлі цієї частки.

На усі перебудови чи прибудови, у тому числі перепланування житлового будинку (квартири), переобладнання нежитлового приміщення в житлове і навпаки, має бути рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл здійснити таку перебудову, прибудову, перепланування чи звести господарські, побутові будівлі та споруди.

В разі, якщо неповнолітній (малолітній) зареєстрований (прописаний) у відчужуваному житловому будинку (квартирі) необхідна згода органу опіки та піклування на здійснення даної угоди. Такий дозвіл необхідний також для оформлення відчуження від імені, на ім'я неповнолітнього в тому випадку, коли він є співвласником нерухомого майна, або нерухомість буде здобуватися на його ім'я.
Ціна будинку (квартири), що продається, визначається за згодою сторін, але не може бути меншою за вартість, що вказана у Витязі з реєстру права власності на нерухоме майно, виданому відповідним органом технічної інвентаризації.

При посвідченні договору нотаріус перевіряє відсутність заборони на відчуження (арешт) будинку (квартири) згідно з Єдиним реєстром заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та відсутність податкової застави за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна про податкові застави.
Відповідно до змін, внесених до Земельного кодексу України, крім цього, істотною умовою договору купівлі-продажу житлового будинку є розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності на житловий будинок.

Після посвідчення договору купівлі-продажу житлового будинку (квартири) нотаріус реєструє його в Державному реєстрі правочинів. Крім цього, відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України, право власності на житловий будинок (квартиру) підлягає державній реєстрації у відповідному територіальному бюро технічної інвентаризації, для чого покупець повинен звернутись туди із заявою, правовстановлюючим документом та його нотаріально посвідченою фотокопією.

Що стосується оподаткування операції купівлі-продажу житлового будинку (квартири), то фізична особа, що купує майно, сплачує збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування - 1 % від суми договору.
Сторони сплачують державне мито - 1 % від суми договору та плату за послуги нотаріуса.

Дохід, отриманий від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку (квартири) не оподатковується, якщо загальна площа такого житлового будинку (квартири) не перевищує 100 квадратних метрів. У разі якщо площа такого об’єкта нерухомого майна перевищує 100 квадратних метрів, то частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 1 % від вартості такого об’єкта нерухомого майна. При здійсненні більш ніж одного продажу за рік житлового будинку (квартири) продавцем сплачується 5% з усієї вартості об’єкта нерухомості, незалежно від його площі.

Сподіваюсь, що вищезазначене допоможе Вам в майбутньому реалізувати свої права, захистити Ваші інтереси та уникнути судових спорів.


З повагою,
Матвієць Наталія Петрівна,
приватний нотаріус Ірпінського міського
нотаріального округу
м.Буча, вул. Комсомольська, 15, тел. роб. (04597) 48-693,
моб. (068) 120-79-98
Матвієць Наталія Петрівна 
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.