Про відпуску

Так вже склалося, що йти у відпустку літом приємніше, ніж, наприклад, у листопаді. Про те, хто має право на отримання відпустки, коли відпустку можуть надати і на яких умовах – в нашій консультації. Порядок надання відпусток регулюється Конституцією, Кодексом Законів про працю та Законом «Про відпустки».

Законодавчо встановлено п’ять видів відпусток, що оплачуються – в залежності від підстав для надання. Основна – це щорічна відпустка. До щорічної відпустки можуть додатися: додаткова за роботу зі шкідливими та тяжкими умовами праці та додаткова за особливий характер роботи. Також бувають відпустки у зв’язку з навчанням, творча та соціальна відпустки, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, додаткова відпустка працівникам, які мають дітей. Крім перерахованих відпусток, які оплачуються, законодавство передбачає можливість взяти відпустку без збереження зарплати. Також додаткові види відпусток можуть бути надані за згодою власника підприємства і працівника – тоді це повинно бути записано в колективному чи трудовому договорі.

Скільки днів відпочиваємо?
Тривалість щорічної основної відпустки – не менше 24 календарних днів за відпрацьований рік. Вираховується тривалість в календарних днях – святкові та неробочі дні при розрахунку не враховуються. Але бувають і довші відпустки. Наприклад, промислово-виробничому персоналу вугільної промисловості за кожні два відпрацьованих роки додатково надається два дні відпустки. Працівникам лісової промисловості відпустка призначена на 28 днів.

Інвалідам першої і другої групи надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, а інвалідам третьої групи – 26 днів. Працівникам, які не досягли 18 років, надається 31 день відпустки. Сезонним та тимчасовим працівникам відпустка надається пропорційно до відпрацьованого часу.
Тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці визначається винятково колективним або трудовим договором і не може перевищувати 35 календарних днів.
Право на отримання щорічної відпустки у перший рік роботи співробітника настає по завершенню 6 місяців безперервної роботи на даному підприємстві.

Хто і як складає графік
Черговість надання відпусток визначається графіком. Він затверджується власником підприємства з погодженням із профспілкою. Графік обов’язково повинен бути доведений до відома всіх співробітників. При складанні графіка враховуються інтереси виробництва, побажання співробітників, право на пільги. Наприклад, співробітники, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів іншої місцевості, можуть отримати щорічну відпустку або його частину (але не менше 12 днів) для супроводу дитини.

Конкретний період відпустки узгоджується адміністрацією підприємства і співробітником. При цьому працівника зобов’язані письмово поінформувати про день початку відпустки не пізніше, ніж за два тижні.
Право вибору часу відпустки надається особам до 18 років, інвалідам, жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї, жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, одинокій матері (батьку), яка виховує дитину без батька (матері), опікунам чи іншим одиноким особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років, дружинам (чоловікам) військовослужбовців, ветеранам праці, війни та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Можна йти у відпустку по частинам
За умови, що основна безперервна частина відпустки буде складати не менше 14 днів. Невикористана щорічна відпустка (частина) повинна бути надана, як правило, наприкінці року. Відкликання з щорічної відпустки можливе лише за згодою працівника та у виняткових випадках – таких, як стихійне лихо, виробнича аварія.

Додаткові дні – мамам і татам
Жінці, яка має двох або більше дітей у віці до 15 років або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, а також одинокій матері, батькові, який виховує дитину без матері (зокрема, і у випадку довготривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічна додаткова оплачувана відпустка – 7 днів, а при наявності декількох підстав – не більше 14 днів.
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.