» » » Від халупи до евробудинку - один папірець

Від халупи до евробудинку - один папірець

Законопроект «Про енергетичну ефективність будівель» готовий до розгляду ВР, шанси на прийняття високі. Коли проект стане Законом, тепла в квартирах мешканців багатоповерхівок навряд чи додасться. Енергоефективність залишиться їх особистою справою.

Декілька тижнів тому відбулося громадське обговорення проекту закону «Про енергетичну ефективність будівель». Для Мінрегіону, розробника законопроекту, воно завершилося тріумфом. Учасники обговорення дійшли висновку, що проект потрібно приймати якнайшвидше з погодженням документа в запропонованій редакції. На думку експертів, проект Мінрегіону відповідає європейській Директиві №2010/31/ЄС, з прийняття попередниці якої, в 2002 році в Європі почався «великий похід» за енергоефективністю. При цьому відомство акцентує увагу на тому, що у проекті врахували особливості українських будівельних нормативів.

У той час, як в Європі сертифікація енергетичної ефективності обов'язкова для будівель із загальною площею понад 500 кв. м, у проекті Мінрегіону прописаний більш м'який режим сертифікації, без урахування в метражі неопалюваних приміщень, зокрема, балконів, які до опалювальних приміщень не відносяться.

Шлях в Європу через закон

Безсумнівно одне - рано чи пізно Закон «Про енергетичну ефективність будівель» в Україні буде прийнятий, оскыльки це глобальна тенденція. Про економію енергії, споживаної будівлями, всерйоз замислюються як на Заході, так і на Сході. Те, що перша енергетична директива ЄС 2002 року застаріла всього за 8 років і в 2010 році замінена Директивою №2010/31/ЄС, наочно свідчить, що Європа не стоїть на місці. І це не дивно. Будівлі в Європі на старті гонки за енергоефективністю» споживали 40% всієї енергії.

В Україні, як і в інших пострадянських країнах, будівлі споживають ще більше енергії. При цьому кожна з країн проблеми енергоефективності вирішує в міру своїх можливостей і бажання. Приміром, у Латвії Закон «Про енергоефективність будівель» діє з 2013 року, Киргизстан Закон прийняв у 2011 році «за мотивами» європейської директиви №2010/31/ЄС і називає кращим в СНД, а в Росії цей же Закон був прийнятий ще в 2009 році.

Україна поки серед відстаючих, але зараз, як ніколи, близька до прийняття спеціального закону щодо енергоефективності. По-перше, цьому сприяє політична кон'юнктура. По-друге, проект Закону «Про енергетичну ефективність будівель», розроблений Мінрегіоном, гармонує з двома іншими масштабними проектами, народженими в кабінетах міністерства: «Про житлово-комунальні послуги» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Великої відстрочки не буде!

Першу презентацію проекту Закону «Про енергетичну ефективність будівель» Мінрегіон провів в липні, про що «У. К.» писала. У вересні міністерство доопрацювало проект і повторно розмістило на своєму сайті. Суть документа від цього не змінилася. Головне нововведення проекту - введення обов'язкової сертифікації існуючих будівель. А саме:

- держоб'єктів з опалювальною площею понад 500 кв. м;
- будь-яких споруд з опалювальною площею понад 500 кв. м при їх продажу або передачі в оренду;
- будівлі (крім житлових), в яких продаються або здаються в оренду приміщення з опалювальною площею понад 500 кв. м.

Принципова відмінність доопрацьованого проекту в тому, що Мінрегіон вирішив не розтягувати у часі вступ закону в силу. Спочатку планувалося, що вимоги щодо обов'язкової сертифікації будівель почнуть діяти через 18 місяців після офіційного опублікування закону. З оновленого варіанту ця норма вилучена: якщо закон буде прийнятий, він набуде чинності через півроку після офіційного опублікування.

Інші поправки точкові: розширено перелік органів, які беруть участь у забезпеченні енергоефективності будівель і згадані органи місцевого самоврядування.

Так само розширено перелік об'єктів, на які закон і, відповідно, вимоги щодо енергоефективності не поширюються. Спочатку розробники пропонували вивести з-під дії закону будівлі, в яких розташовані виробничі підрозділи. Зараз у проекті міститься норма про непоширення закону на будівлі та приміщення виробничого призначення. Крім цього проект доповнено новою статтею «Професійна атестація робіт (послуг) у сфері енергетичної ефективності будівель». Норма про обов'язкову сертифікації Держархбудінспекцією виконавців робіт і послуг за енергоефективності містилася і в липневому проекті. Тепер вона виписана більш чітко, а Кабмін наділений повноваженнями щодо регламентації порядку атестації і встановлення переліку робіт і послуг, які підлягають атестації.

Повна версія статті на сайті Україна комунальна>>
0 0

Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.