» » » Юридична допомога: Про батьківство та усиновлення

Юридична допомога: Про батьківство та усиновлення

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10, офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
www.advokat-irpin.com.ua


Питання про встановлення батьківства


Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, чи можна подавати позов до суду про визнання батьківства до народження дитини (під час вагітності) чи лише після народження дитини? Завчасно вдячна

Відповідь
У випадку необхідності визнання батьківства дитини за рішенням суду, необхідно першочергово керуватися нормами Сімейного Кодексу України.
Аналізуючи його положення, а саме статтю 128, зазначаю. Позов про визнання батьківства можливо подати до суду лише після народження дитини.
Таким чином, звернутися з відповідним позовом до суду під час вагітності у Вас немає підстав.

Питання про усиновлення


Добрий вечір! Я хотіла б усиновити чи взяти під опіку хлопчика з соціального центру-інтернату. Йому 23 роки. Має легкий ступінь розумової відсталості. Він дуже прив'язався до нас і ми любимо цю дитину. В мене чоловік інвалід першої групи. Я теж 5 років назад перехворіла онкозахворюванням. Але зараз-здорова. Інвалідність зняли. Ми маємо власне житло. Якщо потрібно - я можу влаштуватися на роботу. Чи можемо ми якось забрати того хлопчика до себе. Він дуже проситься до нас і дуже чекає. коли ми його заберемо. Будь-ласка, допоможіть нам. Як ми можемо його забрати звідти, щоб закон був на нашій стороні? В мого чоловіка велика пенсія – 2800 гривень, і я отримую аліменти на двох дітей 750 гр. Я маю двох дітей: неповнолітню доньку і сина-студента, якому 21 рік. У нас досить великий будинок зі зручностями. Не вживаємо алкоголь. Я поет-початківець. Нещодавно видала свою першу збірку віршів. Чи зможемо ми забрати його з інтернату законно?

Відповідь
За загальним правилом усиновленою може бути дитина, тобто особа віком до 18 років. Проте, у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування. У цьому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне значення (ст. 208 СК України).
Але, враховуючи винятковість таких випадків та особливості конкретного випадку: те, що Ви вже маєте двох дітей, а Ваш чоловік є інвалідом першої групи (категорію таких людей суди на практиці відносять до осіб, які не можуть бути усиновлювачами), судом, скоріш за все, буде відмовлено в усиновлені.
В даному випадку доцільніше та більш реально буде спробувати оформити опіку або піклування над хлопцем.

Опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними (ст. 58 ЦК України).
Піклування встановлюється над фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ст. 59 ЦК України).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 36 ЦК України, суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ст. 39 цього Кодексу, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

З урахуванням наданої Вами інформації, хлопець, незважаючи на легкий ступінь розумової відсталості, є дієздатною особою. Тому, для встановлення над ним опіки або піклування, перш за все необхідно звернутися із заявою до суду про визнання особи недієздатною особою або особою з обмеженою дієздатністю.
Дані справи розглядаються в порядку окремого провадження. Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи.

На жаль, якщо Ви не член сім’ї хлопця, то і звернутися із заявою про обмеження цивільної дієздатності або недієздатності до суду не можете (перелік заявників визначає ЦПК України). Оскільки, згідно ст. 237 ЦПК України, крім членів родини, заявником може бути орган опіки та піклування, то Вам варто налагодити, перш за все зв'язок з цим органом, який би звернувся з таким позовом до суду. Розглядаючи таку справу про визнання хлопця недієздатним або обмежено дієздатним, суд за поданням цього ж таки органу опіки та піклування може встановити Вас опікуном або піклувальником, відповідно.

Щодо обмежень, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10, офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
www.advokat-irpin.com.ua
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.