» » » Юридична консультація: Поділ майна без розлучення

Юридична консультація: Поділ майна без розлучення

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20Питання:
Доброго дня! Прошу відповісти: 1. маю я право на розподіл майна між мною та чоловіком без оформлення розлучення;2. Як мені доказати, що квартиру яку ми купили в шлюбі, належить мені бо вона куплена на гроші від продажу приватизованої земельної ділянки. Земельна ділянка була надана мені (10 соток) та мною приватизована в шлюбі. Дякую.


Відповідь:
З приводу першого питання зазначаю, що відповідно до ч.1 ст. 69 Сімейного кодексу України, дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Тобто, розподіл майна цілком можливий і без розірвання шлюбу за взаємною згодою сторін або в судовому порядку. І навпаки – сам факт розлучення не вирішує питання розподілу майна. Адже відповідно до ст.68 Сімейного кодексу України, розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, нажите під час шлюбу. Тобто, розпорядження таким майном навіть після розірвання шлюбу здійснюється виключно за згодою співвласників майна.

Частина 2 статті 69 Сімейного кодексу зазначає, що дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою. Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений. Тобто, якщо Ви бажаєте розділити якесь нерухоме майно, потрібно в обов’язковому порядку укласти договір про поділ цього майна, це не чиста формальність – в подальшому це буде гарантом і підтвердженням Вашого права власності на дане майно.

Відносно Вашого другого питання, то Сімейним кодексом України, а конкретно статтею 57 визначено поняття майна, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка.
Відповідно до цієї статті, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:
1) майно, набуте нею, ним до шлюбу;
2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
3) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"
5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України

Для того щоб довести, що спірна квартира не є спільною власністю подружжя і не підлягає поділу та дійсно придбана за Ваші власні кошти, які Ви одержали від продажу власної приватизованої земельної ділянки, а отже є Вашою особистою приватною власністю потрібно перш за все необхідно зібрати документи, які б підтверджували факт купівлі Вами квартири за кошти, які були отримані від продажу земельної ділянки.

Відповідно до статті 65 Сімейного кодексу України для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Це означає, що підчас укладення Вами договору купівлі –продажу на спірну квартиру, від імені Вашого чоловіка повинна була бути написана та подана згода на укладення даного договору – в даній згоді, окрім іншого, він повинен був зазначити чиїм коштом було здійснено придбання даного майна.

Також потрібно додати договір купівлі-продажу даної земельної ділянки в якому буде зазначена сума, що була одержана від продажу, важливим фактором тут є цільове використання коштів на придбання квартири, а не в власних інтересах, тобто потрібно довести, що кошти що були отримані від продажу були вкладені в купівлю квартири, сума одержана від продажу земельної ділянки повинна відповідати сумі вкладених коштів в придбання квартири. Для цього можна додати договір купівлі-продажу квартири, де буде визначена її вартість. Не мало важливим являється період часу який пройшов від моменту продажу земельної ділянки до моменту купівлі квартири. За умов підтвердження та обґрунтованості цих фактів є досить висока вірогідність доведення того, що квартира є дійсно Вашою та придбана Вашим особистим коштом.


Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20
юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар