» » » Консультація юриста - Заборона виїзду за кордон

Консультація юриста - Заборона виїзду за кордон

Питання:
Добрий день. Я придбала для себе і двох дітей туристичну путівку за кордон.
Довго чекали на відліт до теплих країв. Але в аеропорту Бориспіль, мене не випустили за кордон, пояснивши що є рішення якогось органу, чи то суду чи виконавчої служби, не випускати мене за кордон у зв’язку з тим, що в мене є борг перед банком. Поясніть чи може виконавча служба, або суд виносити таке рішення навіть якщо в мене і є непогашений кредит? Якщо таке рішення винесене, - то чому мені про нього не повідомлено? Яким чином і з кого мені відшкодовувати кошти витрачені на путівки та моральну шкоду? Дійсно, в мене був борг перед банком в сумі 15000 гривень, але мені спричинено матеріальну шкоду на суму 30000 грн.
Марта.


Відповідь:
Добрий день, Марта!
Згідно зі ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Тобто, право людини на свободу пересування та виїзд за межі України не є абсолютним та може бути обмежене у випадках та в порядку встановленому Законом.

Такими законами, зокрема, є Закон України «Про виконавче провадження», Цивільний процесуальний кодекс України, Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».
Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема у випадку, коли він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням.

Відповідно до ч.3 ст. 11 п.18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням суду, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.

Враховуючи викладене, обмежити особу у праві виїзду за межі України можливо під час виконання судових рішень, у Вашому випадку під час виконання судового рішення винесеного за позовом Банку у порядку, передбаченому ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» і ст. 377-1 Цивільного процесуального кодексу України, та у разі доказування факту ухилення боржника від виконання зобов’язання.
Стаття 377-1 Цивільного процесуального кодексу України закріплює порядок вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.

Так відповідно до частини першої зазначеної статті питання про тимчасове обмеження боржника – фізичної особи або керівника – юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.
Частина друга статті 377-1 Цивільно-процесуального кодексу України зазначає, що суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.

Таким чином, в разі якщо дійсно наявне рішення суду про стягнення з Вас грошових коштів на користь Банку і вказане судове рішення знаходиться на виконанні в державній виконавчій службі, а Ви ухиляєтесь від сплати заборгованості, державний виконавець міг подати до суду докази про це та відповідне клопотання, а суд міг постановити рішення про тимчасове обмеження Вас у праві виїзду за межі України.
В такому разі дії посадових осіб державної прикордонної служби або органів внутрішніх справ, якими Вас обмежено у виїзді за кордон є абсолютно законними.

Повідомляти Вас про наявність такого рішення суду ні державна виконавча служба, ні інші органі до моменту вилучення у Вас паспорту, згідно вимог закону не зобов’язані.
Відповідно права на відшкодування завданої Вам моральної та матеріальної шкоди Ви не маєте. Проте, в будь – якому випадку Ви можете оскаржити рішення суду першої інстанції, яким встановлено обмеження у виїзді за кордон до Апеляційного суду після отримання рішення суду першої інстанції.

В разі, якщо Ви не ухилялись від виконання рішення суду (сплачували заборгованість за кредитом і подавали докази про це державній виконавчій службі); в разі, якщо на виконанні в виконавчій службі відсутнє рішення суду про стягнення з Вас заборгованості на користь Банку; в разі якщо рішення суду винесене не за поданням виконавчої служби; в разі якщо взагалі відсутнє рішення суду про обмеження у виїзді за кордон, то дії посадових осіб, якими Вас обмежено у виїзді за кордон є незаконними. В цьому разі Ви маєте право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди з боку органа, в якому працюють вищезазначені посадові особи.


Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
м. Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: (04597) 61286; (067) 700-88-20
юрконсультація
  4
 QR-код адреса статьи
Коментарів: 0
Додати коментар