» » » Порядок оподаткування операцій з продажу нерухомого майна

Порядок оподаткування операцій з продажу нерухомого майна

Шановні громадяни, у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України, з 01.01.2011 року змінився порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку від продажу нерухомого майна.

Так, відповідно по положень п.172.1 статті 172 вказаного Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній земельній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.
При цьому, дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об`єктів нерухомості, або від продажу об`єкту нерухомості, не зазначеного вище, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу об`єкта незавершеного будівництва.
Дохід від продажу об`єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до діючого законодавства.

Під час проведення операцій з продажу об`єктів нерухомості фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Щокварталу нотаріус повинен надати до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку.

Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, – до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об`єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно.

Фізична особа зобов'язана відобразити доход від такого відчуження у річній податковій декларації.
У разі не вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору купівлі-продажу, міни об`єкта нерухомості, за яким сплачено податок, платник податку має право на повернення надміру сплаченої суми податку на підставі податкової декларації, поданої в установленому порядку, та підтвердних документів про фактичну сплату податку.

Слід відмітити, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об`єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу

Дохід від операцій з продажу об`єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами – нерезидентами, оподатковується в порядку, встановленому для резидентів, при цьому за ставкою 15 %. А у разі якщо загальна сума отриманих нерезидентом доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%.

Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об`єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з визначеним вище порядком.
Сподіваюсь, що вищенаведене допоможе Вам правильно визначити та сплатити податок з доходу, отриманого від продажу нерухомого майна.


З повагою,
приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу
Матвієць Наталія Петрівна

м. Буча, вул. Комсомольська, 15; тел. роб. (04597) 48-6-93, моб.: (068) 120-79-98
Матвієць Наталія Петрівна 
юрконсультація
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.