
«Швидка» медична допомога запрацювала в новому форматі. І викликала чимало питань. Нині скрізь можна почути, що бригади «швидкої» не виїжджатимуть на виклики. Не знаю, чи безкоштовними є послуги бригади. Люди стривожені, що реформа передбачає виключення зі складу бригад екстреної допомоги фельдшерів та лікарів, яких замінять парамедики.
Отже, реформа швидкої допомоги викликає безліч запитань і страхів. Розібратися у нововведеннях допоможе Віктор Павленко — головний лікар Вишгородської філії екстреної медицини комунального закладу Київської обласної ради «Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». До філії відносяться підстанції з пунктами базування у Ірпені, Бучі, Макарові, Іванкові, Поліському, Бородянці, Гостомелі тощо.
Почнемо з того, екстрена медична допомога, як була, так і залишається безкоштовною для пацієнта, а її фінансування йтиме через Національну службу здоров’я. Новий формат фінансування почне діяти з 2020 року.
Швидка допомога розділилася на невідкладну та екстрену.

«Невідкладна медична допомога — це допомога, яка надається людям з загостреннями хронічних хвороб. Наприклад, загострення бронхіту, остеохондрозу тощо. До пацієнтів які знаходять у свого лікаря під диспансерним наглядом. У цих людей бувають загострення. Але вони не є екстреними», — розповідає Віктор Павленко.
На запитання, чи приїздить медична допомога до дитини з температура 38 і вище, головний лікар відповів – звичайно так. Саме тому і організували розділення, щоб на менш значущі виклики не забиралися автомобілі екстреної допомоги, а виїздила невідкладна.
Водночас номер телефону цих служб залишився один — 103. Просто тепер диспетчерська служба, яка знаходиться у Білій Церкві, визначає, яка саме медична допомога має виїхати на виклик.
Також за новою реформою бригади екстреної медичної допомоги отримали планшети з інтернетом та пройшли навчання в роботі з програмним забезпеченням. Таким оснащенням забезпечена і Вишгородська філія. Отримавши повідомлення з диспетчерської служби, вони натискають кнопку «Прийняти виклик» і статус конкретної бригади екстреної допомоги відразу змінюється. Отже, усе під контролем, розповідає Іван Піддубний — лікар екстреної медичної допомоги з 33-річним стажем.

Автомобілі оснащені усім необхідним — є апарати ЕКГ, монітори, дефібрилятори, глюкометри та ін. Ліками забезпечені у достатній кількості. Водночас у деяких підстанціях Вишгородської філії нових автомобілів не вистачає.

Також болючим питанням є низька заплата у лікарів та фельдшерів екстреної допомоги. «Щоб ви розуміли, що таке оклад молодого лікаря, який прийшов сюди на роботу. Це 3 тис. грн. Мені важко зрозуміти логіку людей, які призначають зарплати бюджетникам. Дуже мала зарплата. А фельдшер отримує на кілька сотень менше. А люди з різних регіонів приїжджають. А у Вишгороді зняти квартиру — це 7 тис. грн», — бідкається головний лікар Вишгородської філії екстреної медицини комунального закладу Київської обласної ради.
Нещодавно прийняли Концепцію реформи екстреної допомоги, що розрахована на 5 років — з 2018 по 2022 рік. За нею всіх медпрацівників перенавчать. В країні з’являться парамедики та медичні техніки. Екстрений медтехнік відповідатиме за водіння машиною «швидкої» і мати кваліфікацію для догоспітальної базової допомоги. Парамедик — медпрацівник, який представляє розширену догоспітальну медичну допомогу. Лікарські бригади залишаться.