» » Бучанський «НДІСВ» святкує півстолітній ювілей

Бучанський «НДІСВ» святкує півстолітній ювілей

У серпні 2009 року одне з найпотужніших бучанських підприємств ВАТ “Науково-дослідний інститут склопластиків і волокна” святкує свій 50-річний ювілей. Сьогодні – це велика структура, яка відома далеко за межами міста, проте починалося все – також не менш грандіозно.

У 1959 році наказом Державного комітету з хімії, у селищі Буча було створено Українську філію Всесоюзного науково-дослідного інституту скляного волокна. Шість років потому, на базі підприємства відкрився комплексний науково-дослідний інститут склопластиків та скловолокна (Українська філія ВНДІСПВ). А з 1983 року, після створення науково-виробничого об’єднання «Склопластик», філія стала його складовою частиною.

Історія може розповісти багато про що – і про злети, і про падіння. Проте саме у 80-х роках Всесоюзний НДІ склопластиків та волокна, що в Бучі, був провідним науково-технічним центром хімічної промисловості всього Радянського Союзу. Можна тільки собі уявити, яка ж увага та інтерес були до установи, яка забезпечувала оборонний комплекс та промислові галузі величезної держави сучасними скловолокнистими та склокомпозиційними матеріалами.

Ще тоді українська філія (бучанська), не дублюючи тематики робіт головної організації, розвивала свою науково-дослідну роботу у багатьох напрямках (зокрема, розробляла технології і обладнання для виробництва механічно-зв'язаних нетканих матеріалів із скловолокна і базальту; створювала конструкторську документацію на нестандартне обладнання тощо).

Для виконання поставлених завдань, в Українській філії ВНДІСПВ були створені науково-дослідні підрозділи (лабораторії та відділи), конструкторсько-технологічний відділ і дослідне виробництво.

Серед найбільш пріоритетних розробок, виконаних Інститутом до набуття Україною незалежності, варто відзначити: розробку технології і устаткування для виробництва нетканої електроізоляційної стрічки із скляних і базальтових ниток для виготовлення бандажів електричних машин; розробка технології і обладнання для виробництва виробів із кремезних і кварцових волокон для високотемпературної ізоляції; розробка технології і обладнання для виробництва трубчатих пористих каркасів ультрафільтрів (за завданням державної програми «Мембранна технологія») та ін.

Також заслуговує на окрему увагу розробка технології і устаткування для виробництва уточно-трикотажних матеріалів із скловолокна, створення трикотажних матеріалів із скловолокна і змішаних волокон для космічних цілей. До речі, трикотажний спосіб і сьогодні є єдиним, за допомогою якого безпосередньо з ниток створюються фасонні вироби технічного призначення за заданими розмірами і профілями.


Проте, минав час, дещо видозмінювалися завдання філії та її назва. Так, із здобуттям Україною незалежності, в 1991 році УФ ВНДІСПВ реорганізовано в Орендне науково-виробниче підприємство “Науково-дослідний інститут склопластиків і волокна” (ОНВП “НДІСВ”), на базі якого в 1998 році створено сучасний ВАТ “НДІСВ”.

Під час тривалого економічного спаду (1992-1998 рр.) обсяги науково-технічних розробок значно знизилися, чисельність працюючих скоротилася майже в сім разів. Але ні керманичі підприємства, ні його працівники – не здавалися і, зрештою, змогли вистояти та зберегти свої напрацювання.

Сьогодні ж, враховуючи напрямки розвитку вітчизняної та міжнародної економіки і нагальну потребу в енергозберігаючих технологіях, діяльність ВАТ “НДІСВ” направлена на вдосконалення якості і виготовлення теплоізоляційних та вогнетривких матеріалів, розробку і виготовлення нестандартного устаткування, розробку нормативно-технічної документації на нові види скловолокнистих і склопластикових матеріалів та виробів з них.

Так, протягом останніх років інститут плідно співпрацював з ВАТ “Дніпропетровський трубний завод”, компанією “Технобазальт-Інвест” м. Славута, ТОВ “Сєверодонецький завод теплоізоляційних виробів” та ін.

А в рамках розвитку міжнародних зв’язків у співпраці з Інститутом кераміки державного університету м. Сант-Яго (Іспанія) було реалізовано спільний науковий проект.

Сьогодні потенціал підприємства є не меншим, ніж коли воно тільки розпочинало свою діяльність. З 1995 року ВАТ “НДІСВ”є головною організацією із стандартизації Міністерства промислової політики України за номенклатурою “Матеріали для зміцнювання композитів”. З 2002 року ВАТ “НДІСВ” за результатами атестацій наукових установ є головною науковою організацією з питань розробки технологій і виготовлення склопластиків, скловолокна, базальтового волокна та матеріалів із них.


Нині очолює ВАТ “Науково-дослідний інститут склопластиків і волокна”
досвідчений керівник – І.В. Шумак.


Увесь колектив підприємства впевнено йде вперед – на зустріч завтрашньому дню і, не зважаючи на труднощі, які виникають у роботі будь-якої установи, працюють злагоджено і професійно. Адже їхні вироби, в першу чергу, призначені, щоб служити людям.

Інформація «БН»
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.