» » Щеплення: Чому? Що? Коли?

Щеплення: Чому? Що? Коли?

Немаловажним пунктом підтримуючим здоров’я дитини є одне з найбільш значимих досягнень в області охорони здоров"я - імунізація, або щеплення. Насамперед хотілось би прояснити ту плутанину, яку вносять засоби масової інформації, які дають надто суперечливі відомості відносно щеплень. Як наслідок батьки зупиняються перед дилемою: з одного боку, вони хочуть щеплювати дитину, побоюючись, що інакше вони можуть серйозно захворіти, а з другого - бояться важких реакцій на щеплення. На мою думку, підхід до даної проблеми повинен бути збалансованим. Це допоможе батькам зробити правильний вибір.

Хворобу забути легко, якщо вона нас більше не турбує. Наші бабусі та дідусі, які росли в дощеплювальний період, згадують сусідських дітей, страждавших від поліомієліту. Як лікар-педіатр, я зустрічала з виснажливим «лаючим» кашлем дітей, хворих на кашлюк. Старше покоління лікарів згадує дітей з мозковими порушеннями внаслідок післякорового енцефаліту, коли ще не було протикорової вакцини. Не будемо забувати про дітей з вродженими вадами, матері яких перенесли краснуху. Завдяки появі вакцин більшість таких жахливих захворювань відійшли в минуле.

Як діють вакцини? При введенні невеликої кількості викликаючих дане захворювання мікробів, у тому числі і ослаблених, в організмі формуються антитіла. Якщо внаслідок в такий організм проникне мікроб-збудник, антитіла не дозволять, щоб хвороба розвинулась, або вона буде протікати в слабкій формі. Інколи дія вакцини може припинятись, тоді для продовження утворення організмом антитіл необхідна повторна імунізація (ревакцинація).

Введення в організм вакцини, як і надходження любої сторонньої речовини, наприклад нової їжі, діє на нього як позитивно, так і негативно. З точки зору шкідливості та користі для організму різні вакцини оцінюють по різному. Практично ризик, пов'язаний із введенням вакцини, значно менший, ніж принесена нею користь.

Нині активно використовуються такі вакцини: проти дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, кору, епідемічного паротиту, краснухи, вакцина НІВ, гепатиту В, туберкульозу. У всіх перерахованих вакцин незаплямована репутація. Єдина вакцина, з якою пов’язані деякі ускладнення - вакцина проти кашлюка, або «лаючого» кашлю. Як правило вакцина проти кашлюка входить в комплексну вакцину проти дифтерії, кашлюка та правця(АКДП). Незважаючи на те, що у переважної більшості дітей негативної реакції на протикашлюкову вакцину не спостерігається, у деяких вона все ж таки буває і буває різного ступеня важкості, проходить безслідно. Оскільки користь від щеплення переважає ризик, рекомендовано проводити його. В країнах, де використання протикашлюкової вакцини було тимчасово призупинено із-за страху суспільства, виникли спалахи кашлюка, що змусило відновити обов'язкову вакцинацію дітей.

Дані, які стосуються частоти виникнення реакцій на вакцинацію, важко порівняти з даними частого підвищення температури у нещодавно щепленої дитини, що помилково розцінюється як реакція на щеплення. Реакції на вакцини виникають рідко і проявляються у вигляді припухлості та болючості на місці уколу і підвищенням на протязі 1-2 днів температури тіла, які швидко згасають не шкодячи дитині.

Перед тим як прийняти остаточне, важливе для здоров"я вашої дитини рішення, порадьтеся з лікарем.

Оксана Джам,
завідувач педіатричним відділенням Бучанської міської поліклініки
Оксана Джам
  1
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.