» » » Що треба знати при оформленні спадщини

Що треба знати при оформленні спадщини

Спадкування, відповідно статті 1216 Цивільного кодексу України, - це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), у т. ч. до фізичних осіб.
Відповідно Податкового кодексу України (далі ПКУ) від 2 грудня 2010 року № 2755-ІV зі змінами та доповненнями кошти, майно, майнові чи немайнові права успадковані платником податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими статтею 174 розділу ІУ ПКУ для оподаткування спадщини

Нерухомість, об'єкти рухомого майна (зокрема предметів антикваріату або витворів мистецтва, природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраси з використанням дорогоцінних металів та природного дорогоцінного каміння), будь-який транспортний засіб та приладдя, інші види рухомого майна, цінні папери, корпоративні права, власність на об'єкти бізнесу, майнові та немайнові права, суми страхових відшкодувань та суми коштів на пенсійному депозитному рахунку, готівка або кошти, що зберігались на рахунках спадкодавця, іпотечні сертифікати та сертифікати фонду операцій з нерухомістю тощо - це і є об'єктами спадщини, тобто все те, що громадянин приймає у спадщину.
Об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб виникає у фізичної особи в момент прийняття спадкоємцем об'єкта спадщина.

Об'єкти спадщини оподатковуються:

1.за нульовою ставкою:
а) вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені);
б) вартість власності- об'єкта рухомого, нерухомого майна, та об'єкти комерційної власності, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування,
в) спадщина у виді об'єктів нерухомості та рухомого майна, що успадковуються дитиною-інвалідом;
г) грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації ), погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

2. За ставкою 5 відсотків оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

3. За ставкою 15 та/або 17% будь-який об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента. Пояснюємо, якщо оціночна вартість майна , що приймається у спадок, в 2011 році не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (9410 грн), то застосовується ставка 15 %, а. у разі перевищення - ставка податку становить 17 відсотків і застосовується до суми перевищення.
Слід визначити, що спадкоємці-нерезиденти зобов'язані сплатити податок через банківські установи до бюджету до отримання свідоцтво про право на спадщину, за місцем нотаріального оформлення такого свідоцтва (за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори).

При оформленні права на спадщину необхідно врахувати деякі особливості :
- для нарахування податку на доходи фізичних осіб при отриманні спадщини (подарунку) у вигляді нерухомого майна застосовується оціночна вартість майна, але не нижче вартості, визначеної у довідці бюро технічної інвентаризації. Оцінка ґрунтується на засадах національних стандартів оцінки майна та відповідно до вимог нормативно-правових актів з оцінки майна.
- у разі успадкування права на вклад у банку (небанківській фінансовій установі) відповідно до ст. 1228 Цивільного кодексу України податковим агентом є такий банк (небанківська фінансова установа);
- якщо спадкоємець мав статус дитини-сироти та на час оформлення спадщини фізичній особі виповнилось 18 років вона втрачає статус дитини-сироти, то значить вартість будь-якого об'єкта спадщини, який успадковується даною фізичною особою, підлягає оподаткування за ставкою 5%.
Отримані доходи у вигляді спадщини громадяни України повинні задекларувати і в термін до 1 травня 2012 року подати до державної податкової інспекції за місцем проживання декларації про майновий стан та доходи, одержані в 2011 році, виконуючи свій громадський обов'язок.
Сектор взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Ірпінської ОДПІ Київської області ДПС 
Коментарів: 0
Додати коментар