» » » Пенсійна реформа: Запитання і відповіді

Пенсійна реформа: Запитання і відповіді

Яка ситуація із збалансуванням Пенсійного фонду на сьогодні?
У 2010 році дефіцит коштів Пенсійного фонду України складає 26,6 млрд грн.
Покриття дефіциту коштів передбачено за рахунок коштів Державного бюджету України.

Як пропонується вирішити проблему підвищення пенсійного віку (окремо — для жінок і окремо — для чоловіків)?
Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки передбачено, зокрема, що пенсійний вік для жінок і чоловіків має бути вирівняно (поступово, з кроком 0,5 року за рік протягом 10 років). Відповідно передбачається поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років.
Це питання було найбільш дискусійним. Головним аргументом проти підняття пенсійного віку в Україні зазвичай називають низьку тривалість життя.
В той же час, як показують наукові дослідження, очікувана тривалість життя для чоловіків в Україні при досягненні 60 років становить 14 років, що наближається до показника інших країн. Для жінок же при досягненні 55 років тривалість життя становить 25 років, що є чи не найвищим показником серед інших країн (Великобританія – 23 роки, Італія – 24,9 років, Німеччина – 20,9 років, Словаччина – 18 років, Угорщина – 20 років).

Яку позицію ухвалено щодо скорочення надвисоких пенсій (10 тис. грн і вище)?
Що стосується скорочення надвисоких пенсій, то пропонується встановити максимальний розмір пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на грудень 2010 року (734 грн) це становить 8 808 грн. У 2011 році обмеження розміру пенсії стосуватиметься приблизно 400 осіб, які вийдуть на пенсію вперше.
Закону зворотної дії не має, тому обмеження пенсій максимальним розміром не стосується тих пенсіонерів, які оформили пенсію до 2011 року.
Обмеження пенсій максимальним розміром стосується всіх категорій пенсіонерів, незалежно від того, за нормами якого закону їм призначено пенсію.
Передбачається встановити досить суттєві обмеження для спеціальних пенсій (народні депутати, судді, працівники Національного банку України, митної служби, наукові працівники, журналісти державних та комунальних засобів масової інформації тощо), зокрема їх стосуватиметься:
- встановлення максимального розміру пенсії на рівні 12 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- збільшення періоду, за який їм враховується заробітна плата для обчислення пенсії;
- зниження максимального відсотка для визначення розміру пенсії (коефіцієнту заміщення);
- виплата спеціальних пенсій при продовженні роботи проводитиметься у розмірі трудової пенсії.

Як виплачуватимуть спецпенсії працюючим пенсіонерам?
Виплату спеціальних пенсій (державним службовцям, науковим працівникам, депутатам, працівникам органів прокуратури та суду, органів місцевого самоврядування, журналістам) за період роботи передбачається здійснювати у розмірі трудової пенсії. Після звільнення з роботи – виплата пенсій здійснюється у розмірах, визначених спеціальними Законами.
Як саме змінюється база розрахунку надбавки за понаднормовий стаж?
Доплата за понаднормовий стаж роботи встановлюється у розмірі 1% основного розміру пенсії, але не більше 1% мінімального розміру пенсії за віком.
При обчисленні спеціальних пенсій на сьогодні відсутнє таке поняття як "доплата за понаднормовий стаж". Ця норма залишається і після 1 січня 2011 р.
Вартість одного року стажу становить 1,35%.

Які зміни торкнуться пенсійного забезпечення військовослужбовців і, зокрема, як конкретно вирішено проблему визначення спеціального стажу роботи (служби) в календарному обчисленні.
Законопроектом передбачається внести певні зміни до пенсійного забезпечення військових пенсіонерів.
Основне питання, яке передбачається розглянути — це питання скорочення деяких пільг для усунення можливості виходу на пенсію у 30-35 років, що на сьогодні сприймається як один із найбільш соціальне негативних факторів.
Що стосується військових (а також і пожежників та інших службовців), які мають тривалу вислугу років, жодні зміни їх не стосуватимуться і – вони отримуватимуть пенсії в тих же розмірах, що і на сьогодні.
Передбачається з 2011 року:
- запровадити календарне обчислення вислуги років при визначенні права на пенсію;
- залишити пільговий порядок обчислення вислуги років при визначенні розміру пенсії: за 20 років вислуги (з урахуванням пільгового обчислення) – 50% заробітної плати (55% – для звільнених у відставку) та 3 % за кожен рік вислуги понад 20 років:
- поступово, щороку на 1 рік, збільшити вислугу років для визначення права на пенсію за вислугу років з 20 до 25 років;
- обмежити пенсії максимальним розміром дванадцяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- зберегти механізм виплати пенсії працюючим військовим пенсіонерам без будь-яких змін – у повному розмірі незалежно від заробітної плати.

Пенсії вчителів, лікарів, працівників культури — чи будуть зміни?
На сьогоднішній день працівники бюджетної сфери (працівники освіти, охорони здоров'я, культури) мають право на призначення пенсії за вислугу років за наявності вислуги від 25 до 30 років, незалежно від віку.
В той же час через низький розмір заробітної плати (а відповідно і пенсії) переважна більшість таких працівників сьогодні продовжує працювати і після досягнення загальновстановленого пенсійного віку та отримують пенсію і заробітну плату одночасно.
Зважаючи на такі обставини, передбачається підвищити престижність роботи працівників бюджетної сфери шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги після виходу на пенсію як державним службовцям у розмірі 10 призначених місячних пенсій;
Всі запропоновані зміни для працівників бюджетної сфери жодним чином не стосуються вже призначених пенсій. Пенсії, що були призначені до набрання чинності законопроектом виплачуватимуться у тих саме розмірах, без будь-яких змін.

Крім того, законопроектом збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку.


Продовження в наступному номері газети "Бучанські новини"
УПФУ у місті Бучі 
газета: «Бучанські новини» №3 від 28 січня 2011 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.