» » » Ірпінська ОДПІ: Декларуємо спадщину

Ірпінська ОДПІ: Декларуємо спадщину

Порядок оподаткування доходів у вигляді спадщини визначено статтею 13 Закону України від 22.05.03 №889 “Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон №889), яка зазнала змін з 1 січня 2007 року.
З метою оподаткування об’єкти спадщини платника податку поділяються на:

1. Об’єкти нерухомого майна.

Нерухоме майно (нерухомість) – об’єкти майна, які розташовуються на землі і не можуть бути переміщені місце без втрати їх якісних або функціональних характеристик (властивостей), а також земля.
Нерухомість, відмінна від землі, поділяється на:

Будівлі (приміщення, пристосовані для постійного або тимчасового перебування в них людей, є також об’єкти власності, функціонально пов’язані з такими приміщеннями).

Будівлі поділяються на будинки (включаючи готелі, мотелі, кемпінги та інші подібні об’єкти туристичної Інфраструктури), квартири, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, індивідуальні гаражі або місця на гаражних стоянках чи в гаражних кооперативах, дачні будинки та інші об’єкти дачної (садової) інфраструктури, відмінні від землі;

Споруди, а саме: об’єкти нерухомості, відмінні від будівель.
До вартості нерухомості у вигляді землі включаються також вартість будь-яких її, капітальних поліпшень, у тому числі її планування, іригації, осушення, та дороги (шляхи).

2. Об’єкти рухомого майна, зокрема:
- предмет антикваріату або витвір мистецтва;
- природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння;
- будь-який транспортний засіб та приладдя до нього;
- інші види нерухомого майна.

3. Об’єкти комерційної власності, а саме: цінний папір (крім “депозитки”(ощадного), іпотечного сертифіката) корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею.

4. Суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем; суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу.

5. Кошти, а саме: готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з фонду операцій з нерухомістю.

Згідно з пп. 13.2.1 п. 13.2 ст.13 будь-які об’єкти спадщини, отримані спадкоємцями, що є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються: її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти (пп.1.20.4 п. 1.20 ст. 4 Закону №889).

Крім того, пунктом 13.6. ст.13 Закону встановлено, що при отриманні спадщини у вигляді власності, визначеної в підпунктах “а”, “б”, “д” пункту 13.1 цієї статті, особою, яка є інвалідом І групи або має статус дитини-сироти або дитини, яка позбавлена батьківського піклування, застосовується нульова ставка оподаткування до вартості такої власності.

До таких об’єктів спадщини належать:
а) об’єкт нерухомого майна;
б) об’єкт рухомого майна, зокрема: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна;
д)кошти, а саме, готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

При отриманні спадщини спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподаткування здійснюється за ставкою 5 відсотків, до будь-якого об’єкта спадщини.
Спадщина, отримана від нерезидента, оподатковується за ставкою 15 відсотків.

Особами відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, згідно з пунктом 13.4 статті 13 Закону №889, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права)у межах, що підлягають оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

Враховуючи норму статті 14 Закону №889 не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, а також батьками дітям, у тому числі зачатим за життя та народженим після, і дітьми батькам у межах їх частини спільної часткової власності згідно із законами (ст. 14 Закону № 889). Згідно із ст. 356 Цивільного кодексу України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

З огляду на викладене вище, особи, які одержали у 2009 році дохід у вигляді спадщини (подарунків), який згідно з нормами статті 13 Закону №889 підлягає оподаткуванню, зобов’язані включити її вартість (суму) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня 2010 року до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання) річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податок за відповідною ставкою з вартості (суми) об’єктів такої спадщини.

Довідки за телефоном 56-6-56

Сектор масово-роз’яснювальної
роботи та звернень громадян Ірпінської ОДПІ
Коментарів: 0
Додати коментар