» » » Святий Спас прийшов до нас

Святий Спас прийшов до нас

Незабаром ми відзначатимемо свято Спаса, яке в більшості асоціюється з освяченням яблук, груш, винограду та інших фруктових плодів. Проте, окрім добрих звичаїв Спас, насамперед, вважається одним із найбільших християнських свят – 19 серпня Преображення Господнє.

А ще у народі зі Спасом пов’язано безліч прикмет і традиції. Що з них є правдою, а що людським вимислом, та як взагалі потрібно зустрічати Преображення Господнє – розповідає настоятель бучанського храму Ікони Божої Матері «Почаївська» отець МИХАЇЛ.

- Скажіть, що означає слово Спас у назві свята?
- Це ім’я Ісуса Хреста, який є Спасителем роду людського. Спас – це скорочено від слова Спаситель. У народі є три Спаса: сорокомучеників маковейських (перший Спас – Медовий, або Маковія), Преображення Господнє (другий спас – Яблучний), третій Спас – Горіховий.

- Яке справжнє значення свята? Адже освячення яблук – лише один із атрибутів, а суть – у Божественній літургії?
- Так. Яблука (а на Великдень – паски) освячують задля того, аби людина мала хоча б якийсь обов’язок. Адже якщо ні за що не відповідаєш, то, в першу чергу, шкодиш і не поважаєш самого себе. А так матимемо певне зобов’язання і знатимемо, що потрібно прийти та освятити яблука, груші. Таким чином, люди у цей день відвідують святі храми. Та головне, звичайно ж, молитва. Взагалі, Божественна літургія – це знак подяки Господу за все, що він зробив для нас.

- Що означає кожне із свят: Медовий, Яблучний та Горіховий Спас?
- 14 серпня православні відзначають Медовий Спас, або як його ще називають – Спас перший, Маковій. З цього дня розпочинається «спасівка» — суворий піст, який прирівнюється до Великоднього.
Народна назва свята походить від церковного свята, пов'язаного з днем пам'яті братів Маковеїв. За давнім звичаєм, віруючі приносять у храми мед для освячення.

19 серпня православна церква святкує свято Преображення Господнього.
У народі цей день зветься Яблучним Спасом, оскільки саме 19 серпня на Русі було заведено зривати і освячувати яблука та інші фрукти нового урожаю.

29 серпня – третій Спас, горіховий (бо достигають горіхи). Перед цим святом відзначали Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня).

- Чому батькам, у яких померли діти, не можна їсти яблук до Спаса? І чи дійсно це так?
- Не тільки батькам, у яких померли діти. Усім не потрібно їсти до Спаса яблук, груш, винограду, бо так встановлено церквою задля того, аби люди змогли використати ті припаси фруктів, які були заготовлені з минулого року. Так як піст, який повинен очищати тіло та душу, так і утримання від споживання фруктів до Спаса, духовно загартовує.

У народі кажуть, що батькам, у яких померли діти, не можна їсти до Спаса яблук і груш, бо їхні діти на тому світі не зможуть скуштувати цих фруктів… Швидше, не потрібно їсти, аби ті діти, які в них залишилися, мали щастя. Але на це потрібно брати спеціальне благословення і по-особливому готуватися до цього. Якщо просто самому вирішити так зробити і не їсти яблук і груш – то від цього мало користі.

- Чому прийнято освячувати у Яблучний Спас саме яблука і груші, а не інші плоди?
- Тому що яблука і груші ростуть по всій території України. А взагалі, в якій країні які плоди ростуть, ті й освячують. Хоча із самого початку на освячення несли виноград.

- Чому з трьох Спасів, Яблучний вважається найголовнішим?
Цього дня, за біблійними переказами, Ісус явив апостолам свою божественну силу. Євангелія оповідають, що Ісус взяв трьох зі своїх учнів: Петра, Якова та Іоанна, і піднявся разом з ними на гору Фавор помолитися.

Там під час молитви він преобразився перед ними: «і просяяло обличчя Його, як сонце, вбрання ж Його зробилося білими, як світло»(Мф.17:2). Після цього з'явилися два старозавітні пророки Мойсей та Ілля, які розмовляли з Ісусом «про результат Його, що Йому належало зробити в Єрусалимі» (Лк.9:31). Побачивши це, вражений і переляканий Петро сказав: «Равві! Добре нам тут бути; зробимо три кущі: Тобі одну, Мойсею одну, і одну Ільї» (Мк.9:5). Після цих слів з'явилася хмара, що осяяла всіх, і учні почули із хмари голос: «Це Син Мій Улюблений! Його слухайте!»

Спускаючись із гори, Ісус заборонив учням говорити про побачене ними «допоки Син Людський не воскресне з мертвих».
Преображення показало наявність в Ісусі Христі божественної та людської природи.
Сьогодні свято нагадує людям про необхідність змінюватися духовно. У цей день святять яблука та іншу садовину нового врожаю і зустрічають осінь.

- Як краще підготуватися до свята Спаса?
- Насамперед, кожне відвідування храму для-будь якої людини (чи вона віруюча, чи ні) повинно бути особливим святом. Адже коли ми, наприклад, ідемо до своїх батьків, то виявляємо їм пошану, схиляємо перед ними свої голови. Так і перед Богом – ми ідемо до Нього, до Його дому, де присутня особлива благодать та любов до людей. Тобто, йдучи до храму, не обов’язково у свято, людина повинна уповати на любов і ласку Отця нашого Небесного. Тому потрібно, перш за все, знати, чого ти йдеш до храму і готуватися до цього в душі, з молитвами. Адже яблука, груші, мед, горіхи освячуються для того, щоб отримати частинку Божого благословення через вживання освячених фруктів.
Тож, я бажаю усім жителям Бучі Божого Благословення – живіть у щасті та мирі!


Людмила Гладська
№31-32 "Бучанські новини" від 14 серпня 2009 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.