» » » Юридична консультація: Якщо вимагають хабар

Юридична консультація: Якщо вимагають хабар

На запитання читачів відповідає директор юридичної компанії «ПРАВОЕКСПЕРТ» Сергій Гапон.



“Щоб записати дитину до садочку, завідуюча вимагає від мене “благодійний внесок”. Чим він відрізняється від хабара і що робити в даному випадку? Якщо я дам хабар, мене можуть притягнути до кримінальної відповідальності?”
Маргарита Конюх



Закон України “Про благодійництво та благодійні організації” (ст. 1) дає наступне визначення благодійництва — добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги. Одним із джерел фінансування дошкільного навчального закладу є добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб (ч. 3 ст. 38 Закону України “Про дошкільну освіту” та п. 50 “Положення про дошкільний навчальний заклад”, затвердженого постановою КМУ від 12.03.2003 № 305).

У листі Міністерства освіти і науки України від 05.09.2013 № 1/9-608 “Щодо благодійних внесків” акцентується увага, що прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку. Неправомірна вимога (в народі — хабар), відповідно до ст. 1 Закону України “Про запобігання корупції” — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

У зв’язку із зазначеним, вимагання сплати благодійного внеску формально підпадає під склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368 Кримінального кодексу України (“Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”). Офіційна сплата благодійного внеску не може бути кримінально-караним діянням, натомість передача коштів “у конверті” може потягти за собою кримінальну відповідальність за ст. 369 Кримінального кодексу України (“Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вимоги службовій особі”). У разі вимагання сплати “благодійного внеску” рекомендую писати скарги до управління освіти, Державної інспекції навчальних закладів України або до правоохоронних органів.
газета: "Погляд" №3 від 28 квітня 2017 року
юрконсультація законодавство
  0
 QR-код адреса статьи
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
"Гостi" не можуть коментувати дану новину.