» » » "Світ перевертається, коли бачимо, як батьки знищують власних дітей"

"Світ перевертається, коли бачимо, як батьки знищують власних дітей"

Про підліткову злочинність більшість знає зі страшних «картинок» у новинах і зведень кримінальних хронік. Стає моторошно, коли замислюємося, яким буде майбутнє для нового покоління. І відганяємо думки, що все це трапляється «десь там», далеко. Тим не менше все це – серед нас.
У які халепи потрапляють наші діти і на що батькам слід звернути увагу – в інтерв’ю з начальником кримінальної міліції у справах дітей Ірпінського МВ, майором Оленою Дорогою.

- Яка ситуація у регіоні щодо підліткової злочинності? У чому вона проявляється?
- Поки що все спокійно. Соціальними службами Бучанської міської ради разом з працівниками міліції проводяться вечірні рейди. Встановлено контроль над проблемними сім’ями. Також перевіряються розважальні та торгівельні заклади щодо недопущення продажу неповнолітнім алкогольних і тютюнових виробів. Якщо діти не досягли 16-річного віку – складаємо протоколи на батьків і відправляємо до суду.

Олена Дорога - начальник кримінальної міліції у справах дітей Ірпінського МВ, майор- Чи багато дітей вживають наркотики?
- У Бучі, регіоні в цілому, вже більше року не виявлялися такі факти. Постійно відпрацьовуємо вищі навчальні заклади – університет і коледжі, де навчаються більш дорослі діти.
Але питання в іншому – багато підлітків палять і вживають слабоалкогольні напої. Це також проблема.
На даний час, спільно з працівниками сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Ірпінського МВМ, проводиться відпрацювання «Батискаф» щодо продажу неповнолітнім наркотичних речовин (психотропних і їх аналогів), які дозволено відпускати в аптеках. Не виявлено жодного факту порушення.
Також проводиться відпрацювання «Генофонд» - у вечірній час влаштовуємо рейди по розважальним закладам з метою виявлення вживання чи торгівлі наркотичними засобами. У школах, в присутності педагогів і соціальних працівників, читаємо відповідні лекції (наркотики, непристойна поведінка, не допустимість надання сексуальних послуг тощо).
Є дещо неадекватні діти. Наприклад, на одному із свят підліток добряче випив і побіг погрожувати всім ножем. Його затримали, викликали батьків, вилучили ніж і склали адміністративні протоколи. Так що по-різному буває.
Шкода батьків, вони тягнуться зі своєю мізерною зарплатою, щоб їх виховати, а діти підносять ось такі «сюрпризи».

- Буває, що неповнолітні зникають?
- Дуже рідко буває, щоб самі йшли з дому.
А от нещодавно стався прикрий випадок. До відділу міліції прийшов батько і написав заяву, що хотіли викрасти його 12-річну доньку. А було все так. Дівчинка йшла по вул. Києво-Мироцькій (біля редакції газети «Бучанські новини») до бабусі. Раптом на неї накинулися і почали кудись тягнути. Добре, що підбігла стороння людина і відштовхнула того чоловіка від дитини. Як стало відомо, це - заробітчанин (спілкувався українською мовою із західноукраїнським акцентом). Знайти його буде непросто.
Тому слід бути пильними, адже подібна ситуація може повторитися і в майбутньому.

- З вашого досвіду, чому діти стають на «невірний» шлях?
- Тому що є неблагополучні сім’ї, в яких вони виховуються: батьки зловживають спиртним, не працюють. Щоб вижити, діти змушені красти. Наприклад, підліток з Коцюбинського поцупив з бучанських супермаркетів продукти харчування – хотів їсти. У Бучі й Ірпені такого криміналу немає, але раніше траплялося, що діти залазили у магазини, приватні будинки. Свої вчинки пояснюють тим, що хочуть якось існувати.
Зараз подібні сім’ї перебувають на обліку і їм, з боку соціальних служб, надається допомога: продукти, путівки, подарунки дітям до свят.
Будемо старатися, щоб таких випадків у майбутньому не було.

- Досить серйозною проблемою є жорстоке поводження з дітьми у родинах…
- Дійсно, це жахливо. Подібне сталося в Ірпені. Мама свого часу перебувала на обліку кримінальної міліції у справах дітей. Після закінчення школи дівчина ніде не працювала, не здобула вищої освіти, потрапила у погану компанію. Зрештою, без чоловіка, народила хлопчика. Дитину вона покинула, але потім через суд забрала. Коли маляті виповнилося вісім місяців, «мама» стала знущатися над ним – наносила тяжкі тілесні ушкодження, на тілі були страшенні гематоми.
Зараз хлопчика усиновили і назвали Левом. Сподіваюся, що і виросте він таким же сміливим, благородним і гордим. Дитинка посміхається, спокійна – тепер з нею все гаразд.
Прикрий факт був зафіксований і в Бучі. Але там ситуація протилежна. У нас на обліку стояв неповнолітній, який знущався над своєю матір’ю. Батьки розлучені. Привід – мама не дає багато коштів. При цьому хлопець брехав родині, що навчається, а насправді – вештався, де йому заманеться. Згідно рішення суду, юнак 6 діб провів за гратами. Хочеться вірити – цей урок йому піде на користь.

- А багато відмовних дітей або «викинутих»?
- На щастя, зараз ні. Але ще десять років тому в Ірпені траплялися подібні випадки – новонароджених залишали на вулиці.
Як вже зазначала, зараз чимало дітей виховуються у неблагополучних сім’ях.
Дана історія трапилося ще наприкінці лютого 2013 року у Бучі. Батьки дитини зловживають алкогольними напоями. Чоловік – безробітній, мама – намагається працювати. Аналогічна поведінка і у бабусі.
Наприкінці нашого робочого дня, до чергової частини зателефонувала збентежена неповнолітня дівчина. Вона повідомила, що знайшла у лісі хлопчика, приблизно 4-річного віку, який був без одягу, по-коліна у снігу. Підліток забрала малого до себе додому – відігріти..
Коли ми прибули на виклик і відшукали його домівку, то побачили таку картину: «тато» знаходився у неадекватному стані – не бачив хто перед ним і що у нього запитують. Бабуся також майже «наздогнала» зятя. Мами дитини – не було.
Зі слів хлопчика, коли ми везли його до Копилівського дитячого центру соціальної реабілітації, його вигнали з дому.
На запитання: чому?, - відповів:
- «Я їм заважав відпочивати».
- А що робили бабуся і тато?
- «Вони щось пили і сварилися».

Зараз дитина знаходиться у притулку, а соціальні служби наглядають за батьками. Якщо вони перестануть пиячити, знайдуть нормальну роботу, зроблять будинок придатним для життя – у них є шанс повернути сина. Якщо ні – їх позбавлять батьківських прав.
Також є бучанська сім’я: мама зловживає спиртним, водить до себе різний «контингент», але не стає на шлях виправлення. Дитина проживала у жахливих умовах. Зараз стоїть питання про позбавлення матері батьківських прав.
Знаєте, світ перевертається, коли бачимо, як батьки знищують власних дітей. І скільки не працюй – ніколи до цього не звикнеш.

- Якщо підліток курить чи п’є біля школи, міліція має право його затримати?
- Процедура наступна: беремо «порушників», йдемо до директора – пояснюємо ситуацію. Керівник навчального закладу дає лист – вказує контакти батьків. Викликаємо дорослих до себе, пояснюємо їм ситуацію, щоб знали, чим займаються їхні діти. Хтось нормально реагує, хтось ні – кажуть, бути такого не може, щоб їхня дитина погано поводилася!
А коли розмовляєш з тими дітьми у присутності батьків – то вони ще й не таке розкажуть. Як правило, деякий час дорослі сидять у легкому «шоці».
Та на щастя, дитяча злочинність знижується, а от доросла – залишається на тому ж рівні. Зокрема, складалися адмінпротоколи щодо надання жінками в Бучі сексуальних послуг, а горе-мами каралися за невиконання батьківських обов’язків тощо.

- До якого часу неповнолітнім дозволено перебувати на вулицях міста?
- Дітям віком до 18 років, без супроводу дорослих, - до 21.30 години. А тим, кому немає 16 років – до 21.00 години. Це – згідно рішення Бучанської міської ради і законодавчих актів Міністерства внутрішніх справ.
Шановні батьки! Будьте уважними до свої синів і дочок, цікавтеся їхнім життям і проблемами. Адже часто діти, позбавлені вашої уваги, з відчаю можуть завдати собі тілесної та моральної шкоди. Недопустіть цього!

Довідка

Олена Михайлівна Дорога.
Народилася у Російській Федерації, Краснодарському краю у родині-династій військовослужбовців. Коли було 5 років, батьки переїхали в Україну. Після закінчення школи було велике бажання вступити до військової служби, але батьки на це відреагували дуже негативно. Сказали, що досить у сім’ї «воєнщини»! Зрештою, піддавшись вмовлянням мами Ірини Іванівни Дорогої (яка потайки подала документи на бухгалтерську справу) – закінчила Ірпінський економічний коледж.
З 2002 року закінчила «школу міліції» в селищі Хотянівка Київської області.
За розподіленням – потрапила на роботу в Ірпінський МВМ. Свою діяльність розпочинала з оперуповноваженої служби у справах дітей.
Також паралельно навчалася в Національному транспортному університеті (спеціальність «бухгалтерський облік і аудит») та у Державному Дніпропетровському університеті внутрішніх справ України, який закінчила у 2010 році.
Людмила ГЛАДСЬКА 
газета: "Бучанські новини" №15 від 12 квітня 2013 року
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.