Щоб дитині жилося краще

Сьогодні далеко не кожна сім'я може мати мир, злагоду і гармонію, що існують між усіма її членами. Поряд з нами все більше родин, які опинилися в складних життєвих обставинах, або зазнали насильства від близьких. Причин багато – соціальні, економічні, психологічні. Та що б не стало поштовхом до прояву негативних вчинків, важливо якомога швидше подолати існуючі проблеми. Адже, де сім'я – там дитина. У кожного малюка є серце, душа, є колосальна потреба любити і щоб його любили. Чи можливо таке в кризовій сім'ї? Що робити, якщо життя дитини – під загрозою і в неї відібрали право на майбутнє?

21 січня в Бучі відбулося засідання комісії з питань координаційної роботи із сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. До її складу увійшли представники відділу освіти, служби у справах дітей, охорони здоров'я, правоохоронних органів, ЖКГ, управління праці та соціального захисту населення.

Очолює комісію заступник Бучанського міського голови з соціально-гуманітарних питань Лариса Матюшенко, заступник – завідувач відділом у справах сім'ї та молоді Ніна Калініна. Секретар комісії – директор Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Олена Ренчка.
Не відкладаючи справ у довгий ящик, посадовці відразу ж почали розглядати проблемні справи. Як було зазначено, інформація про тривожні сигнали надається до служби у справах дітей або до Центру соціальних служб. Це може зробити як посадова особа, так і громадянин – сусід, родич, друг. Відповідно до розпорядження голови Київської облдержадміністрації від 24 грудня 2010 року за №1508 (Про затвердження Порядку міжвідомчої взаємодії щодо здійснення соціальної роботи та соціально-правового захисту дітей та сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, Київської області), є додаток – повідомлення про виявлену дитину. Там чітко розписано, які відомості про неповнолітнього, складну ситуацію в родині потрібно вказати. Приймається навіть анонімна інформація – на неї також повинні відреагувати.

завідувач відділом у справах сім'ї та молоді (ліворуч) Ніна Калініна;
секретар комісії – директор Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Олена Ренчка.


У Бучі 9 сімей стоять на обліку, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Тож, провівши соціальне інспектування, спеціалісти перевірили та з’ясували, що коїться у тій чи іншій родині. Після детального розгляду ситуації, члени комісії вирішували, що можна зробити в кожному із випадків, які першочергові заходи потрібно вжити та як подолати труднощі.
У деяких сім’ях ситуація дуже складна. Наведемо приклади (з етичних причин прізвища не називаються).


ДИТИНУ ПОЗБАВИЛИ РОЗВИТКУ
6-річний хлопчик, який має тяжку форму інвалідності, проживає разом із одинокою непрацюючою матір'ю. Родина існує за рахунок виплат на дитину та пенсії по інвалідності. Син не має нормального спального місця і спить у люльці; також не облаштовано куточка для відпочинку і дозвілля. У матері фактично відсутні навички по вихованню дитини з функціональними обмеженнями. У свої 6 років хлопчик навіть не розмовляє, самостійно не їсть. Помітно, що ним, так як потрібно – не займаються.
Соціальними службами було проведено медичне обстеження дитини, оформлено на неї інвалідний візок, санки (щоб легше пересуватися в зимовий період). Цілком можливо, що хлопчика тимчасово направлять до спеціального навчального закладу, а матір – на спецнавчання чи влаштують на роботу.

«СЛІПА» ЛЮБОВ
Наркозалежний батько проживає окремо від дитини. 9-річний хлопчик живе з дідусем і бабусею (він доглянутий, про нього піклуються), які не хочуть позбавляти свого сина батьківських прав.
А якщо тата раптом «перемкне» і він захоче забрати хлопчика до себе, у квартиру, яка швидше схожа на наркопритон, ніж на нормальне помешкання? Старі батьки навряд чи зможуть цьому перешкодити. А всьому причина – «сліпа» любов до пропащого сина.

ПИЯЦТВО РУЙНУЄ СІМ’Ї
В одному помешканні проживає матір з двома малолітніми дітьми та їхня бабуся. Декілька років тому родина переїхала з Києва до Бучі. Обидві жінки пиячать, мати дітей немає навіть паспорту. Постійного місця роботи у них також не має. Діти ніде не прописані, погано харчуються, у домі – безлад та антисанітарія. А гірше за все те, що у дорослих навіть немає бажання щось змінити в своєму житті, їх усе влаштовує.
Швидше за все, матір дітей буде поставлено на облік та примусово проліковано від алкоголізму.
Добре хоч те, що впродовж минулого року діти були оздоровлені (через відділ у справах сім’ї та молоді), а перед школою їм подарували канцтовари. Також вони були залучені до різних соціальних акцій.

БЕЗВІДПОВІДАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ
У бучанської дівчинки – одинока мати, яка пиячить та хворіє на туберкульоз. Звісно, що дитиною їй ніколи займатися. У хаті безлад, антисанітарія, а на маленьку звертається увага тільки в хвилини «прояснення». На жаль, таке трапляється рідко. Для свого віку дівчинка погано розмовляє. Крім того, існує небезпека заразитися від матері. У родині також проживає бабуся, яка, на щастя, більш відповідально ставиться до онучки, ніж її матір. Дитинка потребує допомоги.

ЗАГРОЗА ЖИТТЮ
Сім’я з Ірпеня переїхала жити до Бучі. У родині троє дітей, у яких є одинока мати та бабуся. Умови проживання – жахливі. Молода жінка ВІЛ-інфікована та наркозалежна. Одна дитина живе окремо з бабусею, ще одну – міські служби направили в інтернат, а найменша – з мамою, за якою вже також потрібно доглядати. Тож, під загрозою життя маленької дитини.

ВИПАДОК ІЗ ЩАСЛИВИМ КІНЦЕМ
Але не завжди критична ситуації означає безвихідь. Є випадки, які дають надію на створення нової, щасливої сім’ї. Так, осиротіла бучанська дитина проживає разом із своїм ще зовсім молодим зведеним братом і його дружиною. Її люблять, про неї піклуються. Пара хоче оформити опікунство над хлопчиком і створити для нього по-справжньому щасливу сім’ю. Тож, життя непередбачуване і не відомо, що завтра подарує доля.
Та якби у суспільстві було ж більше таких свідомих людей, як цей брат…

Також на засіданні комісії було переглянуто облік сімей, у яких вчинено насильство та існує загроза його вчиненню. Таких у місті – 21 родина (за офіційними даними).
Зокрема, одна сім’я – в якій вчинилося насильство неповнолітнім відносно матері; 11 сімей – у яких проживають неповнолітні діти і там чинилося насильство; 7 сімей – у яких чинилося насильство, але там немає неповнолітніх дітей.
Ретельно розглянувши інформацію по кожному випадку та проаналізувавши ситуацію, яка сьогодні склалася у цих сім'ях, було вирішено продовжити тримати на контролі більшість родин. Разом із тим, 3 сім'ї зняли з обліку, бо вони зуміли налагодити стосунки між собою і насильство більше не повторювалося.

Звичайно, складно і боляче бачити, як страждають діти через необдуману поведінку батьків. Але від цього нікуди не дітися. Завдання дорослих – допомогти їм повноцінно жити. Зокрема це стосується і соціальних служб, які створені й повинні працювати, щоб дитині було краще.
Шановні бучанці! Бережіть своїх дітей, любіть їх, піклуйтеся! Пам'ятайте, що ніяка увага чужих, хоч і добрих, людей не замінить дитині батьківського тепла й турботи.
Людмила Гладська 
газета: «Бучанські новини» №3 від 28 січня 2011 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.