» » » Ворзель: шлях до відродження курорту

Ворзель: шлях до відродження курорту

Коли у 2008 році Ворзельська селищна рада за активної участі Інституту місцевої демократії вирішила включитися до Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, ніхто навіть не міг передбачити, що ідея виллється в реальну програму дій, яка охопить і ворзельську громаду, і громадські організації, і наукові та освітні установи.

Тема проекту «Розширення ресурсної бази селища Ворзель шляхом підвищення інвестиційної привабливості рекреаційної інфраструктури» на перший погляд виглядає доволі складною, але насправді спрямована на відродження Ворзеля як центру відпочинку і рекреації, створення на його базі культурного, наукового і ландшафтного парку, що неминуче дасть поштовх економічному розвитку самого селища і регіону в цілому.
Сам проект був гідно оцінений експертною комісією і отримав грант у 100 тис. грн., що свідчить про довіру держави до тих перетворень, яких так чекав Ворзель і його громада.

Для селища отримання грошової винагороди не було самоціллю (тим більше, що скористатися грошима так і не вдалося у зв’язку зі змінами у владі, яка повернула їх до держбюджету) – за період підготовки проекту селище Ворзель стало центром дискусій, єднання наукових і освітянських кіл навколо проблеми відродження курорту, створення чистого і самобутнього рекреаційного середовища, яке б притягувало тисячі відпочиваючих і з столиці, і з України, а також із-за кордону.

А що потрібно для реалізації задуманого? На переконання заступника директора Інституту місцевої демократії, натхненника проекту Миколи Мосунова, основою успіху відродження Ворзеля є його сталий просторовий розвиток як цілісної еко- і соціосистеми. «На цьому має будуватися стратегія розвитку, на цей стрижень мають нанизуватися її складові, а саме:
створення бази даних рекреаційного потенціалу природного середовища місцевості, розроблення і реалізація програми забудови і реконструкції нинішнього архітектурного комплексу селища як курорту, що є запорукою залучення інвестицій», – зазначає вчений.


У практичній площині основними виконавцями проекту, крім Ворзельської селищної ради, стали Громадська рада управління курортно-туристичною індустрією Ворзеля на чолі з Ігорем Гавриленком, депутатська група «Відродження Ворзеля» на чолі з Олегом Смолянчуком. Та найважливіше, що проектом зацікавилися і залучилися до співпраці провідні фахівці Київського національного університету будівництва і архітектури: декан факультету архітектури, професор Олександр Кащенко, завідувач кафедри теорії архітектури, доктор архітектури, професор Леонід Ковальський, доцент кафедри дизайну архітектурного середовища, кандидат архітектури, експерт Центру СКПКТ Олександр Крижанівський.

Яскравим свідченням тісної співпраці громади Ворзеля і освітянської установи став нещодавній захист студентських дипломних проектів на кваліфікацію бакалавра факультету архітектури, де серед десятків робіт було представлено 4 проекти, створені виключно для селища Ворзель, які за мету ставили збагачення архітектурного комплексу селища при врахуванні потреб і природної та економічної специфіки місцевості.


Максим Білоус під керівництвом доцента кафедри теорії архітектури О. В. Заїки представив проект науково-дослідного центру «Чисте повітря». Він задуманий як гіперсучасний архітектурний комплекс, виконаний у формі скляних сфер, в якому поєднані функції науково-дослідної, лікувальної і музейної установи. На переконання автора проекту, такий унікальний комплекс не тільки в Україні, а й у світі неминуче стане об’єктом припливу туристичних потоків і відповідно наповнення місцевого бюджету. До речі, саму ідею створення музею «Чисте повітря» висунули мешканці Ворзеля О. Г. Соколенко і Народний художник України С. І. Войцехівський, однак автор проекту відстоював позицію максимального розширення функцій новостворюваного закладу, і вже з його
легкої руки виникло поєднання наукової, лікувальної, музейної та туристичної складових.

Свої проекти закладів соціального призначення, створені під керівництвом професора Л. М. Ковальського представили молоді архітектори Катерина Гончарова (Центр дошкільного виховання та оздоровлення смт. Ворзель), Георгій Писанець (Центр естетичного розвитку дітей), Анна Яновська (Спортивно-оздоровчий центр).

Найціннішим елементом кожного із проектів є їх територіальна та ландшафтна прив’язка до конкретної місцевості у нашому селищі. Необхідно відзначити, що екзаменаційна комісія всі проекти на ворзельську тематику оцінила на відмінно, а делегація громади Ворзеля у складі О. І. Смолянчука, І. Л. Гавриленка, А. В. Багірової вручили Подяки і авторам проектів, і їхнім керівникам на знак визнання територіальною громадою Ворзеля важливості наукової і містобудівної складової, спрямованої на відродження ворзельської землі як сучасного курорту і населеного пункту з розвиненою інфраструктурою.

Демонстрація проектів запланована у приміщенні Ірпінської міської ради з 17 по 20 січня.


(фото автора)
Алла Багірова 
газета: "Ірпінський вісник" №3. 14 – 20 січня 2011 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.