Мандрівки бучанських туристів

От і минула половина літа, а відпочинок за межами міста, для більшості жителів, – далека перспектива. На відміну від наших туристів – вихованців та працівників Бучанського Центру з позашкільної роботи (БЦПР). Вони не тільки здійснили чимало мандрівок, але й привезли з собою безліч незабутніх вражень і фотографій. У майбутньому з цих яскравих світлин створять фотовиставку, яка презентуватиме широкому загалу туристський рух Бучі.
Нещодавно бучанці повернулися з мандрівки по Дністру. Пройшла вона, як завжди – трохи екстриму, пригод, краєзнавчої роботи, багато емоцій. Більш детально про туристський сезон розповість керівник групи, директор БЦПР Андрій Куцевалов.

- Літо у вас, туристів, почалося досить активно. Розкажіть куди їздили, що робили?
- Насправді, туристський сезон наші туристи розпочали ще взимку – святкували Новий рік на горі Піп Іван на Чорногірському масиві Карпат, Різдво зустрічали у Верховині. Весною були здійснені водні походи. Сплав по річці Тетерів та похід першої категорії складності по Черемошу. Пішохідний ступеневий похід у Криму (дітей водив керівник гуртка спортивного туризму БЦПР, вчитель фізкультури ЗОШ № 4 Олексій Карабут). Весною гуртківці Центру брали участь в обласних змагання з техніки пішохідного туризму.

Також у травні відбулися військово-патріотичні збори «Місцеві рубежі оборони» в с. Нові Петрівці. Наші діти гідно себе на них представили – брали активну участь у навчаннях, військових тренуваннях.
До речі, гуртківці, на свято Івана Купала, самоорганізувалися і поїхали в традиційну етнографічно-краєзнавчу мандрівку в село Чубинці Сквирського району. Побачили багато цікавого, взяли участь у святкуванні, відпочили на берегах мальовничої Роставиці і повернулися додому з безліччю незабутніх вражень.

Та й взагалі, вже багато наших колишніх вихованців а тепер студентів, самі організовують групи та ведуть у подорожі друзів і знайомих. На травневі свята дві групи пройшли пішохідні маршрути в Криму.
У червні, на День Конституції, були здійснені два походи. В одному з них – група вчителів з Бучі та Сумщини за чотири дні пройшла Чернігівський хребет (керівник Олексій Карабут). В іншому – «збірна» група, що складалася з дітей і дорослих (разом 18 чоловік) здійснили сплав на катамаранах річкою Південний Буг (керівники Тарас Кот та Андрій Куцевалов).
Водний туризм набуває все більшої популярності. Нескладні цікаві маршрути, екстрим і цікаві природні та екскурсійні об’єкти. Всі ці складові викликають постійний інтерес у туристів. Кілька днів тому ми повернулися зі сплаву на катамаранах по Дністру.

- Андрію Володимировичу, як провели сплав по Дністру? Обійшлося без пригод?
- Було просто чудово! Ми побачили все найцікавіше та незабутнє, що є на Дністрі. Група складалася з 11 чоловік з Бучі, Ірпеня, Києва.
Крім активної частини самого сплаву, на нас чекала насичена пізнавально-екскурсійна програма. Це і велична краса справжнього каньйону, відвісні стіни якого прикрашає фіолетовий сланець; і найвищий та повноводний рівнинний водоспад України - Джуринский (його висота 16 м) – ми із задоволенням скупалися в його освіжаючих струменях; і низка замків Поділля. Пообідали в унікальному ресторані «Старий млин» у Тернополі… Таке унікальне поєднання природних та історико-архітектурних пам’яток створює неповторну атмосферу, притаманну тільки Дністру. Це варто побачити хоча б один раз!

- Ваші туристичні мандрівки завжди носять краєзнавчий характер – потім чи фотовиставку організовуєте, чи книгу пишете. А що в цій подорожі запам’яталося найбільше?
- Власне, все було цікавим. Так трапилося, що побачили наслідки повені в Західній Україні. У деяких місцях річка піднялася на 5-6 метрів. Спілкувалися з місцевим населенням і довідалися про особливості цього неповторного краю. Під час подорожі виникли кілька ідей по організації краєзнавчих досліджень в районі Дністра. Зокрема цікавим і пізнавальним є вивчення фізико-географічних особливостей регіону та його кліматичних характеристик. Ця інформація може використовуватись на уроках географії, біології тощо. Є ідея виїхати на Дністер із гуртківцями зразкової художньої студії «АРТ» Бучанського Центру позашкільної роботи з метою провести пленер.

- Хто, зазвичай, обирає маршрути, місця куди їхати?
- Керівники гуртків збираються і радяться, які місця краще показати широкому загалу. При цьому, враховуються багато нюансів: досвід учасників, кількісний склад групи, зручність під’їздів і від’їздів, вартість подорожі, погодно-кліматичні умови тощо.
Цікаво, але зібрати групу у Карпати зараз набагато легше, ніж у Крим. Можливо тому, що це «фішка» Бучанського Центру з позашкільної роботи (БЦПР). З покоління в покоління юних туристів передаються розповіді про те, що Карпати – це круто!

- Зі скількох чоловік складаються групи? Чи всі в них бучанці?
- За кількісним складом групи бувають різні. Як правило, у водний похід беремо 12-16 чоловік (в залежності від наявності спорядження), у піший – від 8 чоловік і більше.
В основному групи представлені бучанцями, але і в них є друзі з Ірпеня, Києва, інших міст, які також ідуть з нами. До речі, зараз почали їздити більше студенти, ніж школярі. Це пояснюється тим, що походи здійснюємо за свій рахунок, а в дітей коштів немає. Хоча вартість наших мандрівок набагато нижча, ніж пропонують турфірми. Все тому, що маємо своє спорядження, не беремо гіда. Основні витрати йдуть на проїзд і харчування, оплату стоянок в заповідних територіях, страховку.

У попередні роки фінансування БЦПР було кращим, тому ми могли проводити більше заходів і частково їх оплачувати. Протягом останніх двох років такої можливості немає.
До речі, категорійні спортивні походи, що проходять в рамках Чемпіонату України серед походів учнівської та студентської молоді, дають можливість учасникам пройти цікаві маршрути і отримати спортивні розряди. Як правило ми організовуємо такі подорожі в Карпатах, Криму та водні походи річками Черемош, Південний Буг, Дністер.

- Чи достатньо у БЦПР інвентарю для походів?
- Достатньо. Маємо двадцять комплектів похідного спорядження. Цієї кількості цілком достатньо для забезпечення групи. Коли група більша – доводиться брати намети, рюкзаки та спальні мішки на прокат. Звичайно, може наше спорядження і не дуже нове, але ми його ремонтуємо і загалом стан інвентарю – задовільний. Багато вихованців, які захопились туризмом, стараються купити власне спорядження.

- Літо ще не скінчилося. Які плани на найближчі півтора місяці?
- Здійснити пішохідний спортивний похід першої категорії складності в Карпатах. Мармароський, Чивчинський та Чорногірський масиви загальною протяжністю плануємо пройти за десять днів. Хочемо ще провести похід вихідного дня на воді – на річці Тетерів, Десна або Південний Буг.
У перспективі, у вересні-жовтні планується здійснити спортивний велопохід першої категорії складності по Криму (для збірної групи – діти, студенти, дорослі). Відвідаємо такі міста, як Красноперекопськ – Тарханкут – Євпаторія – Севастополь.

- Про яку подорож мрієте, але поки що її не вдається здійснити?
- У цьому році відправляємо нашого вчителя Тараса Кота на семінар-практикум з водного туризму до Карелії (Росія). Я також хотів би сплавитись по ріках Кольського півострова, Алтаю, піти у велосипедну мандрівку по Європі та по пустелях Середньої Азії, піднятись на Ельбрус… Планів багато, думаю, що все ще попереду.
Крім того, у наступному році ми плануємо здійснити комбінований, водно-гірський похід на Кавказ. Про це також мрію і сподіваюся, що мої задуми неодмінно здійсняться!






Успіхів Вам у цьому!
Людмила Гладська 
газета: "Бучанські новини" №29 від 23 липня 2010 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом {days} з дня публікації.