» » » Розмова з лікарем про стерилізацію тварин

Розмова з лікарем про стерилізацію тварин

Нині в містах України склалася така ситуація, що кількість безпритульних тварин, а саме кішок та собак просто вийшла за межі контролю.

У нашому суспільстві має домінувати позиція, що викидати та вбивати тварин – це злочинно та жорстоко, а розводити, якщо в тому немає ніякої необхідності – неприпустимо. Адже в умовах найменшого міста, народження кожного нового цуценяти чи кошеняти, на жаль, означає смерть іншого. «В європейських країнах вже досить давно діють державні програми регулювання чисельності тварин.

Найгуманнішим методом визнані саме стерилізація та кастрація. В Європі це обов’язкова умова утримання домашніх улюбленців, звісно виключаючи розплідники породистих тварин. Невиконання такої умови загрожує чималим штрафом», - розповідає ветеринар Ірпінської міської клініки Василь Бисюк.

- Існує багато думок щодо стерилізації та кастрації тварин. Для початку хотілося б почути плюси такої операції.
- По-перше, тривалість життя стерилізованих тварин в середньому збільшується на 1,5-2 роки. По-друге, стерилізовані тварини більш спокійні, як наслідок знижається агресія, зникає бажання кудись тікати. Тварини стають більш слухняними. У них зникають усі гормональні проблеми, а у Вас – недосипання та роздратування від постійних криків, вию, надокучливого нявчання. Ваш улюбленець більше не буде страждати на такі хвороби як простатит, піометра, кісти та новоутворення на яєчниках, матці та сім’яниках, позбутися яких можна лише хірургічним шляхом. Якщо стерилізувати тварину у молодому віці, то майже зникає вірогідність утворення гормонозалежних злоякісних пухли молочних залоз.
Статевий акт для тварин – це лише природна необхідність для продовження свого роду, не більше. Тварини не можуть мислити логічно, тому їх не турбують докори сумління з приводу своєї нездатності до відтворення потомства.

- Але все ж таки у стерилізації є свої мінуси?
- Сама операція проходить під загальним наркозом, а будь-який наркоз супроводжується деяким ризиком для організму тварини. Хоча у мене був випадок коли робив операцію 18 річній собаці на молочній залозі і все пройшло нормально без ускладнень. Будь-яке хірургічне втручання в організм може мати певні ускладнення. Тому чим більш кваліфікований хірург, тим менше ускладнень виникає, або ж взагалі такі виключаються. Існує думка, що у кастрованих котів підвищується ризик захворювання сечокам’яною хворобою, але у науковій літературі цьому немає підтвердження.

- Чи необхідно дозволити самці один раз народити?
- Я особисто не бачу в цьому такої необхідності, тим паче що для здоров’я в цьому немає жодної користі.

- Правда, що стерилізовані тварини повнішають?
- Цим питанням переймаються багато господарів, але збільшення ваги не є прямим наслідком операції. Зазвичай хазяї просто перегодовують тварину, не дотримуючись певного раціону та розпорядку.
Іноді буває, що самці набирають трохи ваги, кішки, як правило не повнішають. До того ж існує безліч кормів суперпреміум класу, що розроблені спеціально для стерилізованих тварин.

- Який вік є найоптимальнішим для стерилізації та кастрації?
- Починати кастрацію котів я б рекомендував не раніше 1 року 2 місяців, кішок – не раніше року, тому що тварини до року є нефізіологічно зрілі і як наслідок відставатимуть у розвитку. Виходить так, що забрали джерело гормонів – зупинився розвиток.

- На вашу думку, що краще стерилізувати чи давати протизаплідні засоби самкам?
- Відповідь однозначна – краще стерилізувати. Я взагалі проти усіх цих фармпрепаратів. До того ж, їх довготривале використання стає причиною гормональних порушень, що часто призводить до запальних процесів матки, новоутворень. А усі ці проблеми вирішуються виключно хірургічнім шляхом.

- І наостанок, як підготувати улюбленця до операції, та скільки часу він приходитиме в себе після неї?
- Операція проходить під загальним наркозом, а це потребує певної підготовки, а саме: 8-12 годин голодної дієти. На протязі 4-6 годин до операції не давати воду. Від наркозу тварина відходить протягом усієї доби. Потім необхідно на протязі 10 днів обробляти шви (якщо такі маються) і не допускати самовільного їх розлизування.
Для цього на тварину одягають післяопераційну попону або комірець (для самців). Після зняття швів ніякого особливого догляду не потрібно.


Марта Грибовська
газета: "Бучанські новини" №50 від 18 грудня 2009 року
  0
Коментарів: 0
Додати коментар