Буча новини міста, Буча сайт » Буча та регіон » Туберкульоз: симптоми та профілактика хвороби

Туберкульоз: симптоми та профілактика хвороби

Сьогодні захворюваність на туберкульоз в Україні швидко поширюється. Про цю проблему говорять навіть більше, ніж про СНІД. Непоодинокі випадки, коли навіть в бучанському рентгенкабінеті діагностують ураження легень тим людям, які нічого не підозрюючи прийшли зробити звичайну флюорографію. Та й часто у громадському транспорті боязко їздити, адже в регіоні розташований тубдиспансер, до якого добираються тими ж маршрутками.


Чи багато хворих на туберкульоз зареєстровано в Бучі, як уберегтися від недуги та що робити, якщо людина вже захворіла, розповідає заступник головного лікаря Бучанської поліклініки Олександр Фурса.

Олександре Івановичу, скажіть, які нині масштаби поширення туберкульозу в Україні?
- Епідемія туберкульозу в Україні була зареєстрована у 1995 році. Хвороба досить швидко поширилася. Щороку на туберкульоз захворюють майже 40 тис. українців, з них на "відкриту" форму – близько 30 відсотків, а помирає – понад 10 тис. людей. Вважаю, що цифри говорять самі за себе. Нині Україна по рівню смертності від туберкульозу займає перше місце в Європі.

Яка статистика захворюваності у Бучі?
- У Бучі також з року в рік реєструється все більше випадків захворювання на туберкульоз. Приміром у 2008 році на обліку в місті перебувало 286 чоловік дорослого населення (з них 35 людей – з активною формою) та 3 дітей. Крім того, в 2008 році хвороба забрала із життя п’ятеро людей, хворих на туберкульоз, тоді як, наприклад, у 2007 році – жодного смертельного випадку не виявлено. Навожу лише офіційні дані. Але часто буває, що людина навіть не підозрює, що захворіла – діагноз ставиться випадково. Тому реальні цифри сказати важко. Це говорить про те, що хвороба не зникає, а навпаки – досить швидко поширюється і має все тяжчі наслідки.

Від чого залежить таке стрімке виникнення і поширення хвороби?
- Туберкульоз – це соціальна хвороба, яка значною мірою залежить і від наших умов життя. Погана екологія, неповноцінне харчування, низький матеріальний рівень, неуважне ставлення до стану свого здоров’я, шкідливі звички – ось ті чинники, які досить сильно впливають на ймовірність ураження. Для того, щоб зменшити ризик захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, не захоплюватись вегетаріанством та різними дієтами.

У медицині є випадки, коли в організмі людини є бактерії туберкульозу, але вона вважається цілком здоровою. Як це пояснити?
- Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють до організму, в людини не завжди розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися. Людина інфікована, але цілком здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка або до організму потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу (або навіть) протікати безсимптомно.

Якими є перші симптоми туберкульозу?
- Це, насамперед кашель, який триває понад 2 тижні, підвищена температура тіла, утруднене дихання, біль у грудях, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість (особливо вночі), кровохаркання. Варто зазначити, що на ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній.

Також можуть проявлятися і локальні симптоми позалегеневого туберкульозу:
припухлість лімфатичних вузлів, біль та припухлість суглобів, головний біль, ригідність задніх шийних м'язів, кров у сечі, сонливість.
Звичайно, всі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але завжди треба думати про туберкульоз.

Що відноситься до профілактики захворювання? Як часто жителі повинні проходити флюорографічне обстеження?
- Найефективнішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від'ємною реакцією Манту. Перша ревакцинація здійснюється в 7-річцому віці, друга - в 14 років.

Щороку в Україні хворіє до 35% дітей, які не були прищеплені. Аналізуючи випадки туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей були або не вакциновані, або вакцинація у них була не ефективною.

Кожен житель (без наявності будь-яких скарг) повинен проходити флюорографію 1 раз на рік. При виявленні патологічних змін в легенях або внутрішньогрудиних лімфовузлах, людину направляються на консультацію до фтизіатра в протитуберкульозний заклад. У всіх пацієнтів з підозрою на туберкульоз (навіть за відсутності рентгенологічних змін) необхідно провести дослідження трьох зразків мокротиння на наявність кислотостійких бактерій.

Якими шляхами може передаватися ця інфекція?
- Найшвидше – повітряно-краплинним (через крапельки мокротиння із слини при кашлі, чханні, розмові). Вважається, що один хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових людей.

Повітряно-пиловим способом (на відкритому повітрі зараження через пил практично не можливе, бо бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла). Зараження найчастіше відбувається у житлі туберкульозного хворого.

Також можна заразитися через харчі та контактно-побутовим способом (особливо при значній неохайності хворого, коли його руки, одяг, білизна, рушники і т.п. забруднені мокротинням. Прямий контактний спосіб можливий і при поцілунках).

Але якщо все ж таки людина відчула, що їй зле і почала помічати симптоми, які проявляються при туберкульозі, що потрібно зробити в першу чергу?
- Якомога швидше звернутися до лікаря. Не затягувати час і не займатися самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування. Поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, а заразливість хворого знижується в десятки разів.

Туберкульоз виліковується? Чи усі засоби спрямовані на те, щоб просто уповільнити його розвиток?
- Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.
Для цього потрібно дотримуватися режиму лікування та рекомендацій лікаря. Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками. При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються і в організмі виробляються спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам. Внаслідок цього розвивається хіміорезистентний туберкульоз.

Часто люди бояться ставати на облік з таким діагнозом, бо розуміють, що від них не лише можуть відвернутися знайомі, колеги, але й реально втратити роботу. Наскільки хворі на туберкульоз є сьогодні соціально захищеними? Чи відшкодовує держава витрати на лікування, адже воно дуже дороге?
- В Україні витрати на обстеження та лікування хворих на туберкульоз безкоштовне.

На весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи (відповідно до Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" від 05.07.01 р. № 2586-111, ст. 20). Потрібно розуміти, що від своєчасної діагностики туберкульозу фтизіатрами та лікарями загально-лікувальної мережі багато в чому залежить здоров'я і благополуччя нашого суспільства.


Поради лікаря
Як навчитися правильно збирати мокротиння
Мокротиння - це не слина, не вміст носової частини глотки, а вміст з нижніх відділів дихального тракту. Мокротиння треба збирати в контейнери (баночки) в спеціально обладнаній і добре вентильованій кімнаті або у спеціально виділений кімнаті, яка повинна використовуватися тільки для збору мокротиння.
- Мокротиння краще збирати вранці натщесерце.
- Перед збором мокротиння прополоскати рот для механічного видалення частини мікрофлори порожнини рота і залишків їжі.
- Мокротиння збирати перед відкритим вікном (сядьте на стілець навпроти відчиненого вікна).
- Зробити глибокий вдих, затримати дихання протягом декількох секунд, потім повільно видихнути. Повторити це ще раз, після чого встати зі стільця. Це дасть можливість наповнити легені повітрям і зробити третій вдих. Відразу після цього з силою видихнути повітря з легень, щоб діафрагма підтиснула легені. Тільки такий видих викличе кашель.
- Піднести якомога ближче до рота стерильний контейнер, відкрити кришку, сплюнути в контейнер порцію мокротиння, щільно закрити кришку.
В момент відкашлювання ніхто не повинен стояти перед хворим.
- Не ковтати мокротиння!Вимити руки з милом.
- Контейнер із зібраним мокротинням якомога швидше доставити в поліклініку або поставити в холодильник (окремо від продуктів) і доставити на наступний день.
- Після збору мокротиння добре провітрити приміщення.

Аналіз мокротиння на бактерії туберкульозу – безкоштовний!


Спілкувалась
Людмила Гладська

спеціально для сайту www.bucha.com.ua
туберкульоз, Фурса, поліклініка, медична допомога, ВАКЦИНАЦІЯ, медицина
 Інші новини по темі:
Туберкульоз. Епідемія продовжується

Туберкульоз. Епідемія продовжується

Бучанські новини
Захворюваність на туберкульоз набирає обертів

Захворюваність на туберкульоз набирає обертів

Бучанські новини
У Києві почали роботу пересувні цифрові флюорографи

У Києві почали роботу пересувні цифрові флюорографи

Суспільство
Інструкція щодо надання допомоги хворим на туберкульоз

Інструкція щодо надання допомоги хворим на туберкульоз

законодавтство
Туберкульоз: від боротьби до повного викорінення

Туберкульоз: від боротьби до повного викорінення

Бучанські новини
Фтизіатрична служба запрацює у відремонтованому приміщенні

Фтизіатрична служба запрацює у відремонтованому приміщенні

Бучанські новини
24 березня - Всесвітній день боротьби із захворюваностю на туберкульоз

24 березня - Всесвітній день боротьби із захворюваностю на туберкульоз

статті
ЗАХИСТИСЬ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

ЗАХИСТИСЬ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

статті і публікації
В Україні розпочався тиждень тестування на ВІЛ і гепатити В і С

В Україні розпочався тиждень тестування на ВІЛ і гепатити В і С

Суспільство
Туберкульозників поселять у Гостомелі

Туберкульозників поселять у Гостомелі

Бучанські новини
Бучанська міська поліклініка працює щоденно

Бучанська міська поліклініка працює щоденно

Буча та регіон
Грип? Не панікувати!

Грип? Не панікувати!

Бучанські новини
Значення рентгенологічного обстеження органів грудної клітки в ранній діагностиці пухлин легень

Значення рентгенологічного обстеження органів грудної клітки в ранній діагностиці пухлин легень

статті
Життя без алергії

Життя без алергії

статті
СНІД – причини, симптоми, профілактика

СНІД – причини, симптоми, профілактика

статті
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 370 днів з дня публікування.