» » » Центр позашкільної роботи

Центр позашкільної роботи

Центр позашкільної роботи покликаний формувати особистість

Ніхто не сперечатиметься, що молодь – це наше майбутнє. І якщо освітою юних бучанців опікуються загальноосвітні школи, гімназія та школа-інтернат, то вихованням і розвитком талантів завідує Центр позашкільної роботи. З його директором, Андрієм Куцеваловим, читайте інтерв’ю на наших шпальтах.

— Коли та з якою метою було засновано Центр позашкільної роботи?
— З метою виявлення та розвитку творчих здібностей і талантів дітей, підлітків та молоді нашого міста, задоволення потреб у їх самовираженні та організації змістовного дозвілля в грудні минулого року Бучанська селищна рада прийняла рішення про створення Центру позашкільної роботи.
На даний час у Центрі працює 6 основних працівників та 15 сумісників (людей, які суміщають основну роботу з роботою в гуртках Центру – прим. авт.). Всі гуртки діють на базі Бучанських загальноосвітніх шкіл та дошкільних закладів.

— Скільки учнів займається в Центрі?
— Понад 700 дітей.

— З якого віку діти можуть займатися в гуртках?
— У гуртках Центру, згідно Статуту, можуть навчатися діти з 6-ти років і до 18-ти.

— Яким чином ви формували гуртки? Чому саме по таких напрямках ведете роботу?
— Центр розпочав свою роботу з середини навчального року. Тому в спішному порядку формувалися групи та проводився підбір кадрів. Важливо було не загубити напрацювань минулих років, сформованих колективів. Частина керівників гуртків перейшла на роботу в новостворений заклад із позашкільних установ Ірпеня, інших запросили працювати за сумісництвом.

Основними напрямками нашої роботи є художньо-естетичний: гуртки образотворчого мистецтва, живопису та графіки, рукоділля й дизайну, іконовишивки, театральні та хореографічні колективи; спортивно-оздоровчий напрямок та гуртки спортивного і велосипедного туризму. Спортивно-туристські гуртки діють на базі гімназії та всіх шкіл нашого міста.

Напрямки роботи творчих об’єднань типові для комбінованих позашкільних закладів. Із вересня по-новому формуватиметься мережа гуртків. На початку нового навчального року планується провести загальношкільний моніторинг для того, щоб вивчити інтереси дітей і запити батьків та організовувати ті гуртки, які користуються попитом. Згідно результатів такого опитування ми будемо запрошувати до роботи відповідних спеціалістів, педагогів.

— Розкажіть, будь ласка, про Програму розвитку позашкілля!
— У квітні цього року на сесії Бучанської міської ради була прийнята Програма розвитку позашкілля на два наступні роки. Для реалізації програми на 2007 рік було виділено сорок дев’ять тисяч гривень (до речі, досить відчутні кошти, порівняно з роками, коли я працював у Ірпені; тоді на позашкільну роботу з бюджету виділяли «копійки»).

— На що саме йдуть основні кошти?
— У нас гостро стоїть проблема матеріальної бази гурткової роботи. Значні кошти в цьому році плануємо виділити на придбання туристського спорядження для тренувань, участі в походах та змаганнях. Також Центр організовує та проводить різноманітні конкурси, фестивалі та змагання серед наших учнів. За кошти Центру фінансується участь наших вихованців у обласних заходах.

— Якими здобутками вже можете похвалитися?
— За перших півроку навчання діти брали участь майже в усіх обласних заходах, які проходили по лінії освіти та позашкілля. Наприклад, у фестивалі театрального мистецтва брали участь учні Бучанської української гімназії та ЗОШ №4. Гімназисти здобули грамоту за найкращі костюми. Також пробували свої сили в конкурсах художньої самодіяльності. Анастасія Галака стала призеркою фіналу обласного конкурсу «Таланти твої, Київщино» ( про перемогу Анастасіїї «БН» писали у № 12 (164) – прим. авт.). Також у березні проходив командний чемпіонат Київської області з інтелектуальних ігор серед учнівської області. Команда з гімназії зайняла IV місце серед дванадцяти команд нашого регіону.

Туристи брали участь в обласних змаганнях з техніки пішохідного туризму в закритих приміщеннях - залах (м. Сквира), також у змаганнях з водного та велосипедного туризму (Богуславський р-н). Обласні змагання зі спортивного туризму проходили в Білоцерківському районі. Наша новостворена учнівська команда показувала поки що середні результати. Об’єктивною причиною такого стану речей є брак туристського спорядження та обладнаного залу, без якого неможливо проводити повноцінні заняття, особливо в зимовий період.

На початку травня Центром також було організовано та проведено відкриті змагання із велосипедного туризму «Буча-тревел», у яких взяли участь близько 50 осіб із Бучі, Ірпеня, Києва, Ворзеля. Вік учасників від — 7 до 45 років.

— Чи проводиться робота на канікулах?
— Під час осінніх, зимових та весняних канікул Центр позашкільної роботи працює за окремим планом. Проводяться екскурсії, подорожі, конкурси, творчі зустрічі. Гурткова робота припиняється з першого червня і відновлюється з середини вересня. Але керівники гуртків активно задіяні в роботі пришкільних таборів, зокрема, були проведені змагання по туризму.

— Та, все ж таки, є плани на літо? Адже не всі дітки мають змогу поїхати на відпочинок..
— Так, звичайно, Центр буде проводити заходи для наших учнів. Якщо вдасться придбати чи арендувати катамарани, то обов’язково влаштуємо водний похід на Дністер, орієнтовно, з 5 по 15 липня. У сплаві можуть брати участь і діти, і дорослі. Також планується похід на Кавказ (для дорослих) – кінець липня – початок серпня, а, і числа з 10 серпня відбудеться вже традиційна подорож у Карпати. Туристське оздоровлення в наметових таборах та походах ось уже чотири роки не фінансується, на превеликий жаль. Тому всі походи проводяться за кошти батьків.

— Скільки, приблизно, обійдеться батькам відправити дитину, скажімо, в похід до Карпат?
— Десь приблизно 500 – 600 гривень. Сюди входить проїзд, харчування, прокат спорядження, страховка та оплата стоянок. Останнім часом подорожчав проїзд в потязі і був відмінений безкоштовний проїзд дітей. Це приблизно половина вартості подорожі. Дорого обходиться прокат спорядження. Можна здешевити вартість за рахунок власного спорядження.

— Які плани на майбутній навчальний рік?
— На даний час є пропозиції від батьків та учнів заснувати на базі кожної з бучанських шкіл театральну студію. Проте цей задум потребує значних коштів для реквізиту. Також дітям цікаво займатися хореографією та спортивним туризмом, але тут все, нажаль, упирається в нестачу обладнаних приміщень та відповідного спорядження.

Щодо образотворчого мистецтва, то ми хочемо трохи змінити підхід до викладання та розширити напрямки. Будемо запрошувати до співпраці майстрів зі своєю, оригінальною технікою. Крім традиційного образотворчого мистецтва, плануємо ввести заняття по кераміці, дизайну та флористиці. Також діти виявили бажання займатися в гуртках бібліографічного та літературно-поетичного спрямувань. Великий інтерес до журналістики. Формуємо туристсько-краєзнавчі гуртки, які будуть функціонувати на базі всіх шкіл міста. Плануємо розвивати велосипедний та водний туризм.
Згідно із затвердженим Планом роботи Центру творчості дітей та юнацтва Київщини, протягом наступного навчального року заплановано багато конкурсів, фестивалів та змагань обласного рівня. Ми беремо участь у всіх цих заходах, але спершу, звісно ж, проводимо міський відбір учнівських робіт. Та ж сама ситуація зі змаганнями – переможці міста їдуть далі, на область.

— Є питання, що потребують вирішення в першу чергу?
— Як я вже казав, у нас існує велика проблема кваліфікованих кадрів для позашкілля. Чому? Заробітна плата в позашкільників нижча, ніж у вчителів шкіл, до того ж, при нарахуванні зарплати не береться до уваги кваліфікаційна категорія педагога. Ще одне болюче питання – нестача приміщень. На даний час ми працюємо на базі освітніх закладів міста. У деяких школах є змога надати приміщення та створити необхідні умови для діяльності гуртків, а в інших – ні, через завантаженість (наприклад ЗОШ № 4 працює у дві зміни).

Тому, звичайно, хотілось би, щоб Центр мав власне приміщення, обладнане для гуртків різних напрямів. Та, не зважаючи на проблеми, Центр позашкільної роботи діє. Перші здобутки дають впевненість у своїх силах та переконаність у тому, що ми на правильному шляху. Хотілося б запросити до співпраці дітей, батьків, колег-педагогів, громадські організації та всіх небайдужих.
газета: №24-25 "Бучанські новини" від 22 червня 2007р.
Ольга Гдуля
  0
Коментарів: 0
Додати коментар