Буча новини міста, Буча сайт » статті і публікації » статті » Інформаційний лист для пацієнта з артеріальною гіпертензією

Інформаційний лист для пацієнта з артеріальною гіпертензією

Підвищення артеріального тиску - артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) - виявляється у 25 % дорослого населення і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.


Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятись і не впливати на самопочуття. Але підвищений артеріальний тиск запускає каскад патологічних змін в серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам'яті, cну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту та інсульту.

Сучасні наукові дослідження довели, що ці патологічні зміни можна попередити. Будьте уважними до себе. Якщо Ваш артеріальний тиск (АТ) перевищує 140/90 мм рт.ст. – прислухайтесь до порад лікаря, перегляньте Вашу життєву позицію. Дуже важливо контролювати рівень АТ. Підвищення АТ можна визначити лише при його вимірюванні. Не робить висновку щодо рівня АТ, орієнтуючись лише на своє самопочуття. Обов’язково придбайте тонометр, він Ваш незмінний помічник. Вибирайте моделі напівавтоматичні або автоматичні з манжеткою на плече, дотримуйтесь правил вимірювання тиску. Ваш АТ не повинен перевищувати рівень 140/90мм рт.ст.

Заведіть щоденник самоконтролю АТ та занотовуйте результати вимірювання (с.3). Тиск слід вимірювати 2 рази: ранком натщесерце до прийому лікарських засобів та увечері перед сном, за результатами вимірювання слід обчислити середнє арифметичне значення показника як суму вранішнього та вечірнього вимірювань, розділену на 2. В примітках Ви можете зазначити своє самопочуття, скарги, прийом медикаментів. Препарати для лікування артеріальної гіпертензії потрібно приймати постійно. Якщо Вам призначили препарати для лікування гіпертонічної хвороби, не відміняйте їх самостійно, не порадившись з лікарем. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття.

Не призначайте собі лікування самостійно, почувши телевізійну рекламу або за порадою рідних та друзів, які не мають відповідної освіти та досвіду лікування серцево-судинних захворювань. Харчові добавки, магнітні браслети, різноманітні диски не заміняють лікування. Уникнути розвитку інфаркту та інсульту можна лише за допомогою фармакологічних препаратів, ефективність яких науково доведена.

Виконання порад лікаря щодо зміни способу життя: обмеження вживання деяких продуктів харчування, дотримання режиму фізичного навантаження, підтримання оптимальної маси тіла, відмова від тютюнопаління та прийом фармакологічних препаратів - єдиний шлях, який допоможе Вам уникнути розвитку таких серйозних ускладнень як інсульт та інфаркт міокарда.

Паління тютюну – абсолютно доведений фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин і підвищується артеріальний тиск. Ішемічна хвороба серця в 4 рази частіше виникає у курців в порівнянні з тими, хто не палить. Порадьтесь з лікарем, як легше подолати цю звичку. Це дуже важливе рішення у Вашому житті!

Порушення обміну холестерину та ліпідів – основний фактор виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Визначте свій рівень холестерину в крові. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л. Якщо лікар призначив Вам статини – препарати, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати його рекомендації. Прийом статинів відповідає вимогам міжнародних стандартів по лікуванню пацієнтів з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця та артеріальною гіпертензією.

Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. У випадку, якщо Ви хворієте на цукровий діабет, оптимальним для Вас буде рівень артеріального тиску 130/80мм рт.ст. та нижче, а рівень загального холестерину – менше 4,5 ммоль/л. Необхідно регулярно контролювати рівень глюкози у крові та виконувати рекомендації щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання оптимальної маси тіла. Зміна стилю життя допомагає багатьом пацієнтам з цукровим діабетом підтримувати оптимальний рівень глюкози у крові без додаткового прийому медикаментів.

Слідкуйте за масою тіла – розрахуйте свій індекс маси тіла: маса (в кг) розділити на зріст ( в м) в квадраті. Норма < 25. Якщо індекс маси перевищує 25 проаналізуйте Ваше харчування й фізичну активність, порадьтесь з лікарем й внесіть зміни в своє життя. Зверніть увагу на обсяг своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується прогресуванням гіпертонічної хвороби, розвитком цукрового діабету та ішемічної хвороби серця. Якщо Ви поставили собі за мету схуднути, пам’ятайте, що масу тіла потрібно зменшувати поступово. Краще схуднути на 5 кг за рік, ніж за місяць.

Фізична активність сприяє зменшенню артеріального тиску, нормалізації маси тіла, тренує серцево-судинну систему та м’язи, знімає стрес та психоемоційне напруження, покращує Ваш сон та самопочуття. Мета, до якої необхідно прагнути – 30-45 хвилин ходьби щодня або хоча б 5 разів на тиждень. Обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень. Ізометричні навантаження з обтяженням (гирі, штанга, тренажери) підвищують АТ і повинні бути виключені. Не зробіть собі шкоди!

Намагайтесь дотримуватись достатньої за калорійністю та збалансованої за складом дієти кожного дня. Оптимальна калорійність Вашого щоденного раціону харчування відображається у стабільно нормальному індексі маси тіла. Якщо у Вас є зайві кілограми, калорійність дієти повинна бути зменшена. Порадьтесь з лікарем стосовно добової калорійності їжі та способів її контролю.

Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів та овочів (рекомендована ВООЗ норма складає не менше 400 г на день) та продукти із цільних злаків. Слід вживати кожного дня знежирені молочні продукти. Намагайтесь споживати жирну морську рибу не менше, ніж 3-4 рази на тиждень.

Необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину. Нижче наведено «Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування», які допоможуть Вам визначитись з раціоном харчування.

Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах, тощо. Зменшення в раціоні солі знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм рт.ст. та діастолічного АТ на 2-3 мм рт.ст.

Нормалізуйте режим харчування: харчуйтесь частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам.

Важливо знати, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню АТ. Допустимі дози для практично здорових чоловіків - не більше 20 мл на добу у перерахунку на етанол (для жінок – вдвічі менше).

Психоемоційні перевантаження негативно впливають на стан здоров’я. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це в першу чергу шкодить Вашому здоров’ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, хобі допоможуть Вам підтримувати психологічну рівновагу. Якщо у Вас пригнічений настрій, порушення сну – зверніться до лікаря.

Зміна стилю життя вимагатиме від Вас повсякденних постійних зусиль. Ваші звички формувались протягом багатьох років, Ви не зможете позбавитись від них одразу. Ставте перед собою реалістичні цілі, ідіть до них крок за кроком, якщо щось не виходить – не кидайте, йдіть далі. Тільки від Вас та Вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактика її ускладнень.


Додаток№1


Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування


Категорії продуктів

Рекомендовані продукти та стравиБажана кількістьПродукти обмеженого виборуПродукти та страви, яких слід уникатиЖириОлії: оливкова, соняшникова, кукурудзяна, льняна.До 1 - 2 столових ложок загалом на деньВершкове масло не більше 20 г на добу, спреди.Тваринні жири (смалець, яловичий, баранячий жири, тверді маргарини), частково гідрогенізовані рослинні жири (трансжири).М'ясоНежирна яловичина, кролик, індичка, курка без видимого жиру та шкірочки у відвареному вигляді.1 порція на день, іноді 2 порції на деньМолода баранина, телятина, пісна свинина, пісна шинка, страви із м'ясною начинкою, варені ковбаси, сосиски.Жирне м'ясо та птиця, паштети, копчені та сирокопчені ковбасні вироби, смажені, копчені, мариновані м'ясні вироби.ЯйцяЯйця у стравах, білкові омлети.2 - 3 яйця на тижденьЯйця у відвареному вигляді.Смажені, яєчня.Риба та рибопродуктиВсі види риби, в тому числі жирна морська риба, приготовлена на пару, відварена.1 порція (100 г) на деньЗапечена риба без шкірочки, заливна, мідії, омари, креветки, кальмари.Смажена риба, копчена, солона риба, оселедець, ікра.Молочні продуктиМолоко та кисломолочні продукти до 1% жирності, йогурти з натуральними наповнювачами, нежирна сметана у страви, кисломолочний сир до 5% жирності.Кисломолочні напої - 1 - 2 порції на день, сир кисломолочний 70 - 100 г на деньЗнежирені сорти твердого сиру, сиркові десерти, ряжанка 2,5% жирності.Жирна сметана, глазуровані сирки, жирний солоний твердий сир, згущене молоко, вершки, жирні кисломолочні продукти.Фрукти, ягодиСвіжі ягоди та фрукти, соки по сезону, сушені, заморожені фрукти та ягоди, соки без додавання цукру.Не менше 3 порцій на деньСолодкі сорти яблук, соки без додавання цукру.Фрукти у сиропі, консервовані та мариновані фрукти, джеми, варення.ОвочіОвочі по сезону у свіжому, відвареному вигляді, приготовлені на пару, картопля із шкірочкою, бобові, заморожені овочі, зелень.Не менше 3 порцій на деньКонсервовані овочі без використання оцту; овочі та картопля, присмажені на олії, вимочена квашена капуста.Соління, мариновані овочі, смажені на тваринному жирі картопля та овочі, чіпси картопляні, картопля фрі.ЗлаковіХліб із житнього борошна та пшеничного борошна II ґатунку, страви із цільнозернових видів круп (вівсяна, гречана, пшоняна), нешліфований рис, макаронні вироби (із твердих сортів пшениці, гречані), пісні хлібобулочні вироби, галетне печиво.До 5 скибочок хліба на день та 1 - 2 порції каш (3 повних столових ложки) на деньМакаронні вироби із борошна вищого ґатунку, солодкі каші, пісочні та бісквітні тістечка, здобні вироби, приготовлені на рекомендованих жирах.Хлібобулочні вироби із борошна I ґатунку, смажені пиріжки, кондитерські вироби з додаванням рослинних жирів, сухарики промислового виробництва.СупиВегетаріанські овочеві та круп'яні супи.1 порція на деньСупи на знежиреному бульйоні, рибні супи із нежирної риби.Супи на кісткових та м'ясних бульйонах, супи-пюре.НапоїЧай без цукру, неміцна кава без кофеїну, мінеральна негазована вода.В межах загальної кількості рідини на деньАлкогольні напої в перерахунку на 20 г алкоголю, солодкі та газовані напої.Міцна кава, чай, кава з вершками, какао.ДесертиФруктові салати, фруктове несолодке морозиво, заморожені соки.1 - 2 порції на день по сезонуМед.


Вершкове морозиво, десерти з додавання цукру та вершків.Кондитерські виробиЛукум, нуга, карамельні цукерки, чорний шоколад.До 30 г на деньМармелад, пастила, халва.Ірис, кондитерські вироби з додавання вершкового масла та рослинних жирів, молочний шоколад.ГоріхиВолоські, мигдаль, каштан, грецький горіх, кеш'ю, фундук, бразильський горіх.1 - 2 цілісні горіхи на день


Фісташки, арахіс.Солоні горіхи.ПриправиПряні трави.


У страви по сезону


Гірчиця, перець, соєвий соус, нежирні соуси на рекомендованих жирах.Соуси на бульйонах, майонез.

Додаток №2


Медикаментозне лікуванняДата

Назва препарату

Доза, режим прийому

Додаток №3


Щоденник самоконтролю АТ
Дата


Час вимірювання


АТ систолічний


АТ діастолічний


Пульс


Примітка

МЕТОДИКА 
вимірювання артеріального тиску


  1. Зручно сядьте та спокійно посидьте 7-10 хвилин перед вимірюванням артеріального тиску.

  2. Під час вимірювання тиску треба правильно сидіти. Найкраще сидіти на стільці з спинкою - ваша спина повинна тримати опору. Рука, на якій буде накладено манжетку для вимірювання тиску, повинна вільно лежати на столі так. щоб верхня її частина розміщувалась впродовж тіла.

  3. Правильно надягайте манжету для вимірювання артеріального тиску. Манжета повинна розміщуватись на 2 – 2.5 см вище ліктьової ямки, рівно та щільно прилягаючи до поверхні передпліччя. Манжету треба одягати трохи навкіс враховуючи конічну форму руки, це сприятиме кращому приляганню і підвищить точність вимірювання. Металева скоба на манжеті допоможе вам це зробити.

  4. Повторне вимірювання артеріального тиску на одній руці можна проводити лише через 2-3 хвилини.


Самостійне вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах може надати достовірну інформацію про цифри артеріального тиску в різні дні, в умовах повсякденної активності. Це особливо важливо для пацієнтів з наявністю множинних чинників ризику серцево-судинних захворювань.


Бажаю Вам міцного здоров’я. 


Леся ДЯЧЕНКО,
заступник головного лікаря з медичного обслуговування
КНП «Бучанський ЦПМСД»
ГІПЕРТОНІЯ, здоров'я, профілактика, Дяченко, поліклініка
 Інші новини по темі:
Скоротіть ризик інфаркту та інсульту – слідкуйте за своїм «тиском»

Скоротіть ризик інфаркту та інсульту – слідкуйте за своїм «тиском»

статті
9 травня - Всесвітній день боротьби з артериальною гіпертензією

9 травня - Всесвітній день боротьби з артериальною гіпертензією

статті і публікації
14 травня: Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

14 травня: Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

статті
17 травня - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

17 травня - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

статті
Здоров`я: Контролюємо гіпертонічну хворобу

Здоров`я: Контролюємо гіпертонічну хворобу

статті і публікації
Нирки: Здоров’я ваше ті ваших дітей

Нирки: Здоров’я ваше ті ваших дітей

статті
Лікуємо аритмію

Лікуємо аритмію

статті
Глаукома. Причина її виникнення та наслідки

Глаукома. Причина її виникнення та наслідки

статті
4 лютого: Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого: Всесвітній день боротьби проти раку

статті
“Швидка” має їхати, коли температура більше 40 чи проблема з диханням — Супрун

“Швидка” має їхати, коли температура більше 40 чи проблема з диханням — Супрун

Суспільство
Неможлива спека накрила Бучу

Неможлива спека накрила Бучу

Бучанські новини
Медицина: Тазові пролапси - діагностика, лікування, профілактика

Медицина: Тазові пролапси - діагностика, лікування, профілактика

статті
4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

статті і публікації
Терміни і цифри в аналізах крові

Терміни і цифри в аналізах крові

статті
Пульс може розповісти про хвороби людини

Пульс може розповісти про хвороби людини

статті
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 370 днів з дня публікування.