Про статус пенсіонера як «непрацюючий»

Щодо визначення статусу пенсіонера як «непрацюючий» за даними СПОВ про сплату страхових внесків.
Документи, які підтверджують, особа не працює (не провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), перелічені в п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р.
У разі відсутності у трудовій книжці записів про зарахування/звільнення надаються інші документи, які підтверджують цей факт – копія чи виписка з наказу про звільнення, довідка підприємства, копія цивільно – правового договору.
Якщо вищезазначені документи надати неможливо, факт звільнення з роботи може бути встановлений у судовому порядку. Водночас зазначаємо, що відсутність сплати страхових внесків за даними системи персоніфікованого обліку страхових внесків не є підставою для встановлення пенсіонерові статусу «непрацюючий».

Щодо зменшення пенсійного віку особі, яка звернулася за призначенням пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон 796), за наявності 15-ти років страхового стажу, в тому числі 11 років стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 1.
Пенсійний вік, після досягнення якого особи, що працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, мають право на пенсію, визначений ст. 55 Закону 796. Частиною третьою ст. 55 Закону 796 передбачено, що призначення та виплата пенсій провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) і Закону 796.
Ст. 26 Закону 1058 передбачене право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу 15 років.
Таким чином, пенсії особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, призначаються після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону 796, та за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 26 Закону 1058.
Отже, особа, яку було евакуйовано з 10 – кілометрової зони відчуження у 1986 році та яка набула 15 років страхового стажу, з яких більше 10 років – робота з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1, має право на призначення пенсії відповідно до Закону 1058 зі зменшенням пенсійного віку на 12 років.

Щодо права особи на пенсію за віком відповідно до Закону 1058 з урахуванням зменшення пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон 796).
Відповідно до ст. ст. 15 та 65 Закону 796 підставою для визначення статусу постраждалих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, а посвідчення « Постраждалий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону 796 визначена тривалість періоду проживання у зонах гарантованого добровільного відселення або посиленого радіологічного контролю, яка дає право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
При цьому сумування періодів проживання (роботи) в різних зонах чинним законодавством не передбачене.
Коментарів: 0
Додати коментар