» » » Юрконсультація: Розбили щось у магазині? Не спішіть платити

Юрконсультація: Розбили щось у магазині? Не спішіть платити

У супермаркеті став свідком інциденту. Зі стелажів поруч з молодою парою випав ящик з пляшками дорогого вина. Розбилися кілька пляшок на пристойну суму. Адміністрація звинуватила молодих людей у «погромі» і зажадала відшкодування за нібито завданий збиток

Якщо під час купівлі в супермаркеті ви випадково розбили товар, не поспішайте платити за нього. Не здавайтеся під тиском охорони чи адміністрації магазину, які будуть вас запевняти, що ви «змушені відшкодувати збитки». Ви, як покупець, маєте свої права.

1. Заявіть охороні чи адміністрації: в Цивільному кодексі України (ЦКУ) йдеться, що «ризик випадкової загибелі чи пошкодження речі несе її власник». Тобто до моменту завершення купівлі власником речі є продавець. А отже, ви не зобов’язані за неї платити. Детальніше про цей ризик випадкового пошкодження йдеться в статтях 323, 668 і 1166 ЦКУ.

2. Вимагайте від адміністрації супермаркету надати докази того, що саме ви винні у пошкодженні товару. Це можуть бути відеозаписи з камер відеоспостереження, показання свідків.

3. Якщо пошкоджений вами товар зберігався в неналежних умовах (на полицях, не захищених спеціальним бортиком, у проходах між рядами), вкажіть на це.

4. Нагадайте адміністрації, що в Законі України «Про захист прав споживачів» у пункті 2 статті 17 сказано: «Продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Забороняється примушувати споживача придбати продукцію неналежної якості чи не потрібного йому асортименту». Розбитий товар не є вашим вибором.

5. Поясніть, що відмовляєтеся платити штраф на місці. Може, ви не розраховували на додаткові витрати або у вас з собою немає грошей. Скажіть, що такі виплати здійснюються виключно через суд, та й то, якщо буде доведено вашу вину.

6. Якщо адміністрація все-таки наполягає, аби ви заплатили за пошкоджений товар, вимагайте складання акта про інцидент. Туди мають бути записані показання свідків, ваші та адміністрації. Поясніть, що тільки на підставі цього акта та через суд будете сплачувати штраф.

7. Якщо адміністрація продовжує на вас тиснути (завела в кімнату охорони, відмовляється випускати з приміщення супермаркету, вимагає залишити свої документи), слід згадати про пункти 1, 4 і 5 статті 19 Закону України «Про захист прав споживачів», у яких йдеться про заборону нечесної підприємницької практики і агресивної діяльності. За законом, охорона супермаркету не має права затримувати вас чи обмежувати вашу свободу. Поясніть, що за це їм загрожує судова або кримінальна відповідальність.

Бувають випадки, коли неліквідний, але дорогий і тендітний товар, спеціально розташовують таким чином, аби при найменшому або незручному дотику до полиці, де він розміщений, він впав з висоти і розбився. Після цього адміністрація супермаркету намагатиметься повісити збиток на когось із найближчих до розбитої речі покупців.
0 0

юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.