» » » Зміни в законодавстві щодо перетину кордону України дітьми

Зміни в законодавстві щодо перетину кордону України дітьми

Сьогодні подорож за кордон стала невід'ємною частиною відпусток багатьох українців. Хтось їде на море, в гори або ж відвідує родичів за межами України. І більшість батьків починають задаватися питанням які ж документи потрібні для виїзду за межі України дитині: чи закордонний паспорт, чи проїзний документ, а може лише достатньо внести дані дитини у закордонний паспорт батьків? Ці організаційні питання потрібно вирішити задовго до відпустки.
З 01 квітня 2015 року єдиний документ, який можна буде оформити для перетину кордону України дитиною — це закордонний паспорт. Уряд скасував постанову Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р № 231, яка передбачала можливість закордонних подорожей для дітей без закордонних паспортів.

Раніше щоб вивезти дитину за кордон можна було оформити відповідні документи двома способами: внести ім'я та дату народження дитини у власний закордонний паспорт або оформити на дитину проїзний документ. Ці документи будуть дійсні при перетині кордону ще три роки — до 2018 року, але у деяких випадках старі документи для перетину кордону стануть недійсними раніше, ніж в 2018 році:

- проїзний документ дитини — якщо закінчиться термін його дії;
- внесення даних у дорослий закордонний паспорт — якщо закінчиться термін закордонного паспорта;
- внесення даних у дорослий закордонний паспорт — якщо дитині виповниться п'ять років, і при цьому його фото не було вклеєно на сторінку з його даними в закордонному паспорті батьків.

Порядок оформлення закордонних паспортів нового зразка затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 р №152. Зазначимо, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється дітям від народження, і має термін дії 4 роки, після чого, його потрібно буде перевиготовити. За своїм виглядом паспорт дитини не буде відрізнятися від паспорту дорослого. Після досягнення 16-ти річного віку, громадяни України мають змогу виготовити закордонний паспорт з терміном дії 10 років.

Також можна буде і виготовити біометричний закордонний паспорт дитині. Такий паспорт - більш досконала форма зберігання інформації про особу, завдяки електронному чіпу (мікросхеми), що вбудована в обгортку паспорта. Чіп може містити окрім інформації, що знаходиться на першій сторінці паспорту, додаткову біометрична інформація про власника: відбитки пальців, малюнок райдужки ока, відцифрована фотографія. Такі данні вносяться з 12 років і тільки за згодою батьків.
Процедура виготовлення закордонного паспорта для дитини буде ідентичною, як і для дорослих. Відмінність полягатиме в тому, що присутність дітей до 12 років для виготовлення паспорту не обов’язкова, а їх інтереси в відділенні міграційної служби буде представляти один з батьків.

Необхідний перелік документів для оформлення закордонного паспорта: 1) свідоцтво про народження; 2) реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків (за наявності); 3) заява-анкета від обох батьків (формується на місці). У разі неможливості присутності одного із батьків подається нотаріально засвідчена заява (для нотаріальної заяви потрібні такі документи, як паспорт одного з батьків, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та свідоцтво про народження дитини). Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства (за наявності підтверджуючих документів). Заява про відмову від внесення біометричної інформації до безконтактного електронного носія (у разі оформлення закордонного паспорта без безконтактного електронного носія). У разі оформлення паспорта особі, що не досягла 12 років, додатково подаються: дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см та одну кольорову фотокартку розміром 10х15см для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування.

Варто також пам’ятати, що дитина, яка не досягла шістнадцяти років, не має право самостійно перетинати кордон, лише в супроводі батьків, опікунів, або осіб які ними уповноважені. Згода батьків, або уповноваження іншим особам на супровід дітей повинні бути засвідчені тільки нотаріально.

Якщо дитина перетинає кордон лише одним із батьків, необхідно мати з собою нотаріально посвідчену згоду іншого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі. Є винятки які замінюють цей документ, або коли нотаріальної згоди не потрібно, а саме:
- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
Дуже важливо — для подорожі з дітьми до 16 років, при перетині кордону батькам необхідно мати з собою Свідоцтво про народження дитини, для підтвердження батьківства. Без цього документу дитину через кордон не пропустять.

Крім цього зазначу, що для нотаріальної заяви про згоду на виїзд дитини за межі України потрібно такі документи: паспорт одного або обох із батьків, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та свідоцтво про народження дитини. А також необхідно надати інформацію щодо країн, терміну поїздки та у супроводі кого відбуватиметься поїздка дитини.
Таким чином, шановні громадяни, раджу вам врахувати вище вказані зміни у законодавстві щодо перетину кордону України дітьми, щоб запобігти небажаних наслідків та уникнути проблем.

З повагою,
приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу
Матвієць Наталія Петрівна.
м.Буча,вул.Комсомольська,15
Тел. роб. 48693, моб. (068) 120-79-98
1 0

Наталія Матвієць 
Матвієць юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.