Буча новини міста, Буча сайт » Бучанська податкова інспекція » Публікації » Податкова: Про актуальні питання деклараційної кампанії

Податкова: Про актуальні питання деклараційної кампанії

Актуальні питання деклараційної кампанії у 2015 році під час проведення "гарячої лінії"

Нещодавно в Ірпінській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія».
Платники податків спілкувалися із заступником начальника Людмилою Ступак та дізнавалися відповіді на актуальні запитання щодо порядку декларування доходів громадян у 2015 році та подання річної декларації про майновий стан та доходи.

Перелік найактуальніших питань та відповідей ми пропонуємо Вашій увазі нижче.

Скажіть будь-ласка,за якою формою подається громадянами податкова декларація про майновий стан і доходи?
Відповідь:

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.13 року № 793 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".
Ознайомитися з формою декларації та інструкцією по її заповненню Ви можете на офіційному веб-порталі ДФС України http://sfs.gov.ua/ у розділі Законодавство.
Зокрема, Декларація складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, та семи додатків до декларації, які подаються на одно- та двосторонніх аркушах формату А4 та містять розрахунки окремих видів доходів (витрат).
Додатки до Декларації є її складовою частиною і без Декларації не дійсні. Додатки до Декларації заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.

За якою формою необхідно отримати у податкового агента довідку про доходи, щоб заповнити декларації про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки?
Відповідь:

Оскільки затвердженої форми довідки про доходи, яку повинні надавати податкові агенти на вимогу платника податків, нормами чинного законодавства не передбачено, то довідка надається у довільній формі, в якій, крім загальної інформації про фізичну особу (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки, період роботи), зазначається обов’язково наступна інформація:
– сума нарахованого оподатковуваного доходу (помісячно та загальною сумою);
– розмір та сума податкової соціальної пільги;
– сума нарахованого та утриманого єдиного соціального внеску;
– сума нарахованого та утриманого податку на доходи фізичних осіб.

Скажіть будь-ласка, чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи фізичною особою?
Відповідь:

Відповідно до статті 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 року №8073-Х неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання декларації (в т.ч. при реалізації права на податкову знижку).
Згідно з пунктом 5 підрозділу 1 Розділу ХХ Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктами 169.1.1 пунктом 169.1 статті 169 розділу IV Податкового кодексу України для відповідного року.

Яким чином можна громадянину задекларувати доходи, отримані у 2014 році?
Відповідь:

Декларація про майновий стан і доходи для платників податку на доходи фізичних осіб подається до 1 травня року, що настає за звітним. Платник податків має право подати декларацію особисто або уповноваженою на це особою, надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Щоб подати декларацію засобами електронного зв’язку, в першу чергу необхідно отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається регіональними представництвами Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД ДФС України. Зокрема, таке представництво працює і в Деснянській податковій інспекції.
Після цього слід скористатися банером „Декларування он-лайн” або електронним сервісом „Електронний кабінет платника податків” та відправити декларацію через Інтернет.

Розкажіть більш детально, куди, за якою формою та в які терміни необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи?
Відповідь:

Декларацію слід подавати до органу ДФС за місцем податкової адреси платника податку, тобто за місцем реєстрації (по паспорту). Громадяни, які зобов’язані надати декларацію про майновий стан і доходи за 2014 рік, повинні це зробити не пізніше 30 квітня 2015 року.
Що ж до форми декларації про майновий стан і доходи, то вона затверджена наказом Міністерства фінансів України від 11.12.13 р. №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».
Форму податкової декларації можна знайти на офіційному веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua), а подати декларацію можна не тільки на паперових носіях, але й засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису. Для зручності громадян Державною фіскальною службою запроваджено сервіс «Заповнення декларації про майновий стан і доходи», який дозволяє заповнити декларацію в режимі он-лайн на веб-порталі служби.

Чи необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо фізична особа протягом звітного року отримувала доходи від декількох податкових агентів?
Відповідь:


Відповідно до підпункту «є» пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України, платники податку зобов’язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені Податковим кодексом України для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб спадщина, яка отримана від фізичної особи, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення та за якою ставкою?
Відповідь:


Згідно з підпунктом 174.2.2 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України вартість будь – якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене вище, фізичні особи – резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи – резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вартості будь-якої спадщини
.
За якою ставкою оподатковується дохід, отриманий фізичною особою від продажу майна у вигляді комп’ютерної техніки, станків, зварювальної техніки тощо?
Відповідь:


Відповідно до підпункту 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Статтею 656 Цивільного кодексу України визначено, що предметом договору купівлі-продажу, зокрема, може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Пунктом 164.1 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування платника податку є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV Податкового кодексу України.
Загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору та інші доходи, крім зазначених у статті 165 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 Податкового кодексу України) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата).

Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 розділу IV Податкового кодексу України щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
Платники податку зобов’язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов’язаний відповідно до розділу IV Податкового кодексу України подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.
Враховуючи викладене вище, якщо фізична особа, яка здійснює продаж товару, зокрема побутової техніки та електроніки, іншій фізичній особі, то дохід, отриманий від такого продажу, включається до складу загального оподатковуваного доходу платника податку та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 (20) %.

Чи необхідно подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичній особі, яка у звітному календарному році отримала дохід від продажу нерухомого майна, яке перебувало у власності платника податку понад три роки?
Відповідь:


Відповідно до статті 172 Податкового кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Статтею 179 Податкового кодексу України визначено порядок подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації).
Відповідно до цього розділу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема:
- від податкових агентів, які згідно з розділом IV Податкового кодексу України не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Податкового кодексу України;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Податкового кодексу України.

У разі якщо у звітному календарному році фізична особа отримала дохід від продажу не частіше одного разу нерухомого майна, визначеного пунктом 172.1 статтею 172 Податкового кодексу України, яке перебувало у власності платника податку понад три роки, така особа зобов’язана подати річну податкову декларацію.

Яким чином фізичній особі відобразити в річній декларації про майновий стан та доходи податок на доходи фізичних осіб при отриманні інвестиційного прибутку лише в декількох місяцях звітного року?
Відповідь:


Порядок оподаткування інвестиційного прибутку встановлений пунктом 170.2 статті 170 Податкового кодексу України.
Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік (підпунктом 170.2.1 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України)
Відповідно до підпункту 170.2.6 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Згідно з підпунктом 170.2.2 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України (крім операцій з деривативами).

Запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених у підпункту 170.2.8 пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України.

Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з інвестиційними активами здійснюється у додатку 3 до податкової декларації про майновий стан і доходи. Форму та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року № 793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.12. 2013 року за № 2179/24711.

При цьому, незалежно від кількості місяців, у яких протягом року було отримано інвестиційний прибуток, до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

Якщо неповнолітня дитина отримала в 2014 році спадщину, то хто понинен подавати декларацію про отримані доходи?
Відповідь:


Відповідно до пункту 179.4 статті 179 Податкового кодексу України незалежно від виду та суми отриманих доходів звільняються від обов’язку подання декларації про доходи малолітні/неповнолітні особи, а також недієздатні особи, які перебувають на повному утриманні батьків, опікунів та/або держави станом на кінець звітного податкового року.
Проте у таких випадках Податковим кодексом України передбачено обов'язок опікуна або піклувальника заповнити та подати декларацію.

Це означає, що податкова декларація про майновий стан та доходи від імені платника податку, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником (одним з батьків) до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої особи чи особи, визнаної недієздатною.
0 0

Ірпінська ОДПІ 
 Інші новини по темі:
До уваги громадян, які подають податкову декларацію про майновий стан та доходи!

До уваги громадян, які подають податкову декларацію про майновий стан та доходи!

Публікації
Змінено форму податкової декларації про майновий стан і доходи

Змінено форму податкової декларації про майновий стан і доходи

Повідомлення!
Податкова декларація про майновий стан і доходи

Податкова декларація про майновий стан і доходи

Публікації
До уваги мешканців Ірпінського регіону, які декларують свої доходи

До уваги мешканців Ірпінського регіону, які декларують свої доходи

Публікації
Ірпінська ОДПІ: Запрошуємо до декларування доходів та отримання податкової знижки!

Ірпінська ОДПІ: Запрошуємо до декларування доходів та отримання податкової знижки!

Публікації
Ірпінська ОДПІ запрошує громадян задекларувати свої доходи!

Ірпінська ОДПІ запрошує громадян задекларувати свої доходи!

Публікації
Розпочалася кампанія декларування доходів громадян

Розпочалася кампанія декларування доходів громадян

Публікації
Кампанія декларування доходів громадян продовжена до 1 липня

Кампанія декларування доходів громадян продовжена до 1 липня

Публікації
Податкова інформує: «ДЕКЛАРУВАННЯ -2018»

Податкова інформує: «ДЕКЛАРУВАННЯ -2018»

Публікації
Розпочалась кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2011 році

Розпочалась кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2011 році

Публікації
Податкова: Стартувала кампанія декларування доходів

Податкова: Стартувала кампанія декларування доходів

Публікації
Особливості деклараційної кампанії - 2019

Особливості деклараційної кампанії - 2019

Публікації
Податкова інформує

Податкова інформує

Публікації
Податкова: Про кампанію «Декларування 2018»

Податкова: Про кампанію «Декларування 2018»

Публікації
З 1 січня 2017 року – нова форма декларації про майновий стан і доходи

З 1 січня 2017 року – нова форма декларації про майновий стан і доходи

Публікації
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 370 днів з дня публікування.