
Зокрема, мова йде про державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, деяких інших категорій працівників.
Змінами, внесеними в 14 пенсійних законів, передбачено, що в період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачують до звільнення з роботи. Водночас не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким її призначено. Однак пенсіонер має право вибору: прозвати на «спецпосаді» та одержувати заробітну плату чи звільнитися з посади й одержувати пенсію.
Зазначена норма не поширюється на інвалідів І й II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих/померлих військовослужбовців, учасників антитерористичної операції. Усі вони на будь-якій роботі отримуватимуть призначену пенсію в повному обсязі.
Пенсіонери-науковці, які працюють на «спецпосадах», зможуть одержувати 85% від належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.
Зазначені нововведення стосуватимуться майже 11 тис. осіб, які працюють на «спецпосадах».
Зміни набувають чинності з 1 квітня і є черговим кроком уніфікації пенсійного законодавства та запровадження єдиних принципів пенсійного забезпечення для всіх категорій громадян.
До 1 травня поточного року уряд повинен подати на розгляд Верховної Ради України законопроект, який має остаточно усунути різні підходи в пенсійному забезпеченні.
Для них передбачено, що в період роботи їм виплачують 85% від призначеного розміру пенсії.
Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - 1423,50грн.
Пенсії призначені в розмірі, меншому за 1423,50грн., пенсіонерам, які працюють, виплачуватимуть у повному обсязі. У пенсіонерів, які працюють і мають розмір пенсії, більший за 1423,50грн, і яким пенсію виплачуватимуть на рівні 85%, у будь-якому разі розмір пенсії до виплати становитиме не менш як 1423,50 грн.
Зазначена норма діятиме до 01.01. 2016 р. і стосуватиметься 659 тис. пенсіонерів, або 5,45% від їхньої загальної кількості.
Пенсіонерам, що працюють і є інвалідами І й ІІ груп, інвалідам війни III групи, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих/померлих військовослуж-бовців та пенсіонерів, пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсію виплачують у повному обсязі незалежно від розміру.
У всіх випадках після звільнення з роботи, зокрема й зі «спецпосад», виплату пенсії поновлюють у повному обсязі.
Статус пенсіонера — який працює або який не працює — і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріа-лами пенсійних справ і даними системи персоніфікованого обліку. Додатково необхідно подавати документи в органи Пенсійного фонду лише тим пенсіонерам, які своєчасно не виконали передбачене в законодавстві зобов'язання протягом десяти днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування/звільнення з роботи.
Якщо документи про звільнення з роботи буде подано після 1 квітня, то виплату пенсії буде здійснено в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер уже не працював.
Якщо пенсіонер не подасть документи про працевлаштування, зокрема й на «спецпосаду», то факт роботи обов'язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому разі пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.
По-перше, з 1.04.2015 р. поетапно змінюється вік жінок необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах
Цей процес відбуватиметься поступово впродовж 10 років: щороку вік збільшуватиметься на 6 місяців.
Зазначена зміна необхідна для узгодження пільгового пенсійного віку жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється починаючи з 1 жовтня 2011 року.
Також поетапно на 6 місяців за рік збільшується загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. Тривалість пільгового стажу залишається без змін.
По-друге, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік збільшується тривалість загального стажу роботи, потрібного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників — необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях та лісосплаві, плав-складу флоту, працівників освіти та охорони здоров'я, артистів та інших.
Водночас умови призначення пенсій за вислугу років у частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними.
Наприклад: учитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатися своїм правом на призначення пенсії за вислугу років.
Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років стосуватимуться лише нових пенсіонерів, орієнтовно 27,9 тис. осіб, з-поміж яких 23,3 тис. — жінки.