» » » За зміцнення економіки населення поплатиться теплом

За зміцнення економіки населення поплатиться теплом

Цьогоріч старту нового опалювального сезону українці не радітимуть. Уряд націлився на зміцнення економіки за рахунок іноземних кредитів, які витягнуть із кишень населення, навіть із середнім достатком, усі кошти. Порятунок усіх постраждалих не планується.

Україна продовжує впевнено крокувати до зміцнення економіки країни за рахунок закордонних кредитів та реформування галузей. Першою скрипкою, як і у минулому році – Міжнародний валютний фонд.

Понад місяць, з 8 січня до 12 лютого, місія кредиторів працювала у Києві. Переговори проходили за «закритими дверима» та видалися дуже складними. Принаймні у цьому запевняють посадовці.

«Скажу вам, що в процесі нашого спілкування з міжнародними кредиторами дискусії були дуже складні, в тому числі від України вимагали прийняття тих рішень, на які в сучасних умовах ми не могли піти ні політично, ні економічно…» - наголосив по закінченню діалогу Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Попри це, за словами глави уряду, перемовини з представниками фінустанови все ж увінчалися успіхом і наразі Україна очікує на рішення Ради директорів МВФ.

Зауважимо, мова про заміну чинної програми stand-by на 12,35 млрд SDR (близько 17,5 млрд дол., або 15,5 млрд євро) чотирирічною програмою розширеного фінансування (EFF). Орієнтовно, Рада директорів МВФ розгляне таку можливість наприкінці поточного - початку наступного місяця. Зокрема, на цьому наголосив офіційний представник Фонду Джеррі Райс за результатами переговорів.

Та для того, щоб це рішення було позитивним український уряд має виконати, так звані попередні вимоги.

Примітно, вони мало відрізняються від умов, на яких наполягала міжнародна фінансова установа, надаючи грошову допомогу, роком раніше. Основне – підвищення тарифів на енергоресурси для населення з 1 квітня 2015 року та реформування НАК «Нафтогаз України».

Нагадаємо, з 1 травня 2014 року на виконання вимог МВФ в Україні майже на 60% зросли тарифи на газ для потреб населення. Переглядати їх, тобто підвищувати, уряд планував щорічно до 2017 року. У 2015-му вартість газу для українців мала збільшитися на 40%, у 2016-му і 2017-му - на 20%. Тарифи на теплову енергію для населення минулоріч зростали двічі: на 40% з 1 липня та на 50% з 21 листопада.

На скільки газ та тепло подорожчає для українців цього разу, здається, поки що точно не знає ніхто.

Так, наприкінці минулого тижня мовилося про підвищення тарифів на газ на 280%, вартість тепла зросте на 66%. Зокрема, на цьому наголошувала голова Національного банку України Валерія Гонтарєва.

«Зараз, згідно з нашою програмою з МВФ, підвищення тарифів буде дуже різким - на 280% на газ і близько 66% на тепло», - сказала вона.

У Мінфіні цю інформацію не підтверджують. За словами Міністра фінансів Наталії Яресько, рівень підвищення тарифів має встановити Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

«Рівень самого підвищення ми не можемо зараз сказати, тому що це, передусім, є рішення НКРЕ, яка є незалежним регулятором. Очевидно, що є передбачення у програмі (співпраці з МВФ – ред.), але воно не є кінцевим варіантом» - зазначила вона.

Звісно, це надія, але зважаючи, що кредит МВФ вкрай необхідний державі, і пам’ятаючи попередній досвід, не варто сподіватися, що рішення нацрегулятора суттєво відрізнятиметься від узгодженої програми українського уряду з міжнародними кредиторами.

За повідомленнями ЗМІ, останньою пропонується встановити дві ціни на природний газ для населення: пільгову і ринкову.

Пільгова ціна становитиме 3,6 тис. грн за 1 тис. куб. м. Вона поширюватиметься на домогосподарства, споживання природного газу якими не перевищить річний ліміт на 2,4 тис. куб. м. Це 8,64 тис. грн річного платежу, тобто в місяць такі домогосподарства платитимуть за «блакитне» паливо близько 720 грн.

Для порівняння, сьогодні одне домогосподарство в середньому платить за газ 100-120 грн. Якщо газ використовується лише для приготування їжі, то оплата від 20 до 35 грн на місяць.

Для тих домогосподарств, які не вкладуться у ліміт споживання 2,4 тис. куб. м газу на рік, передбачено підвищення ціни - мінімум до 7,1 тис. грн за 1 тис. куб. м понадлімітного газу. Це буде друга - ринкова ціна на «блакитне» паливо для домогосподарств.

Примітно, до цієї ціни обов'язкові податки, вартість транспортування газорозподільними мережами (облгазами). Тож, ринкова ціна для споживачів автоматично збільшується до понад 10 тис. грн за 1 тис. куб.м.

Щодо тарифів на опалення – вони безпосередньо залежатимуть від ціни газу. Так, якщо обігрів 1 кв. м житла в останні місяці обходився мешканцям багатоповерхівок (саме вони отримують теплоенергію централізовано), наприклад, в Києві в середньому в 10 грн (у регіонах країни тарифи на теплоенергію значно різняться), то з урахуванням виконання вимог МВФ плата зросте, ймовірно, в залежності від ціни газу, від 60 до 100 грн. Тобто в місяць за опалення в квартирі метражем 40 кв. м доведеться платити 2,4-4 тис. грн.

Враховуючи те, що цьогорічним державним бюджетом підвищення мінімальної заробітної плати передбачається з 1 грудня і лише на 160 грн - до 1378 грн, то можна вже зараз говорити про те, що такі рахунки на енергоресурси не потягне навіть так званий середній клас.

Однак, українські посадовці переконані, що узгоджена з МВФ програма реалістична. «Програму, яку ми будемо підписувати з МВФ, яка буде схвалена Радою директорів, ця програма реалістична, складна, але найважливіше, що це не програма реформ для МВФ, це програма реформ для України» - зазначав Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Уряд запевняє, що малозабезпечені верстви населення державі вдасться забезпечити субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг в умовах підвищення тарифів. За словами Міністра фінансів Наталії Яресько, на ці цілі з держказни виділять 24 млрд грн, а у середнього класу, який не отримає пільги, є ще час до початку опалювального сезону, щоб подумати про скорочення енергоспоживання.

«Люди отримають платіжки, оцінять нові тарифи і влітку утеплять стіни, поміняють котли, щоб підготуватися до майбутньої зими», - підтримав колегу Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.

Зауважимо, за словами експертів, значно заощадити на теплі та газі, можна за умови, якщо багатоквартирний будинок комплексно утеплений, має побудинковий облік споживаної теплової енергії, а у кожній квартирі встановлено лічильник тепла та терморегулятори. За інших умов - економія тепла можлива, але рахунки за енергоносії вона не «уріже».

Звідки у людей, котрі не зможуть заплатити за «комуналку», і яким відмовлять у субсидії, візьмуться кошти на таке енергозбереження, або ж взагалі перехід на альтернативні джерела енергії та системи комунікацій – не сказав ніхто. До того ж, не в усіх будинках подібне технічно можливо.

А між тим, позачергове засідання Верховної Ради для внесення змін до держбюджету за результатами переговорів із МВФ та впровадження змін до законодавства, на основі яких сформовано саму державну казну на цей рік, відбудеться досить скоро – у четвер, 26 лютого. Коли відбудеться засідання НКРЕКП щодо встановлення нових тарифів на газ та опалення для населення, поки не відомо, рівно як і ці рішення будуть узгоджені між собою. Зрозуміло одне – цьогоріч опалювального сезону українці не чекатимуть, або очікуватимуть із острахом, адже нічим, окрім зростання колосальної заборгованості за енергоресурси, він примітним не бачиться.
Україна комунальна >>
0 0

Катерина Ляшевська 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.