Огляд закону про люстрацію

Вступив в силу Закон України від 16 вересня 2014 № 1682-VІІ “Про очищення влади”. Цим Законом визначаються правові та організаційні засади проведення перевірки державних службовців та прирівняних до них осіб, посадових осіб органів місцевого самоврядування з метою відновлення довіри до влади і створення умов для побудови нової системи органів влади відповідно до європейських стандартів. Перевірка також здійснюватиметься для осіб, які претендують на державні посади.

До кого застосовуватиметься люстрація?


Люстрація застосовуватиметься до Прем’єр-міністра та міністрів, керівників державних органів влади, Генерального прокурора, посадових осіб прокуратури, голови та посадових осіб Служби безпеки України, податкової, членів Вищої ради юстиції, суддів, членів Центральної виборчої комісії, керівників державних підприємств і т.д. Не застосовується люстрація до Президента (крім Януковича), народних депутатів, суддів Конституційного суду України, виборним посадам місцевого самоврядування і т.д..

Передбачено, що особи, які сукупно займали не менше 1 року керівні посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, будуть звільнені з займаних посад протягом 10 днів після набрання чинності Закону про люстрацію. При цьому на 10 років вони будуть відсторонені від влади і не зможуть займати чиновницькі посади.

Під такий критерій люстрації підпадають Президент України, Прем’єр-міністр, перший віце-прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністри, міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, голова Національного банку, АМКУ, ФДМУ та ін., Також глави ОДА, всі їхні заступники та всі голови РДА, які працювали в зазначений час, а також ті, хто працював в період Євромайдана і не звільнилися за власним бажанням.

Які чиновники підпадуть під люстрацію?


Були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії СРСР або на керівних посадах ЦК ЛКСМУ і вище;
Були штатними працівниками або негласними агентами КДБ СРСР, інших союзних республік СРСР, Головного розвідувального управління Міністерства оборони СРСР, які закінчили вищі навчальні заклади КГБ СССР (крім технічних спеціальностей);
Співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори в оперативному отриманні інформації або своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи, спрямовані на підрив основ національної безпеки, оборони чи територіальної цілісності України;
Закликали публічно до порушення територіальної цілісності і суверенітету України;
Розпалювати міжнаціональну ворожнечу;
Своїми протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю призвели до порушення прав людини і основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини і т.д.
Під люстрацію потраплять правоохоронці, судді, прокурори, які здійснювали незаконні затримання та відкривали судові провадження проти учасників Євромайдана, а також ті, хто підтримував сепаратистів і терористів на сході України.

Майнова люстрація чиновників


Всі чиновники і керівники державних підприємств мають пройти майнову люстрацію – будуть перевірені їхні та членів їх сімей декларації та майно на предмет законних джерел походження коштів для придбання такого майна за час перебування на посадах. Ті, хто не пройде цю перевірку, будуть звільнені з займаних посад без права повернутися у владу протягом 10 років.

Хто проводитиме люстрацію?
Органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірок, є Міністерство юстиції України. Не пізніше ніж протягом місяця з дня набрання чинності Законом утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади, до складу якого мають входити представники ЗМІ та громадськості.
0 0

www.podiyi.com 
закон о люстрации
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.