» » » Державна реєстрація шлюбу або його розірвання за участю нотаріуса

Державна реєстрація шлюбу або його розірвання за участю нотаріуса

Реєстрація шлюбу є важливою подією для кожного. Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, держави та суспільства.

За загальним правилом відповідно до Сімейного кодексу України для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Засвідчення справжності підпису на заяві відповідного змісту провадиться нотаріусом на загальних засадах відповідно до Закону України «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Однак якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їхні представники. Повноваження представника повинні бути нотаріально засвідчені, тобто ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності. Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред’явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.

При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ. Заяви про державну реєстрацію шлюбу від громадян України, які постійно проживають за кордоном, приймаються за паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Для підтвердження сімейного стану такі громадяни подають заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, у якій повідомляють про себе, що вони ніколи не перебували у шлюбі, або про те, що вони раніше перебували у шлюбі, але зараз їх шлюб припинено.

Громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, для підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі подають заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою (у якій особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб припинено) та належним чином легалізовану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Громадяни України, які проживають за кордоном, для реєстрації шлюбу та підтвердження сімейного стану подають аналогічну заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом або дипломатичним представництвом чи консульською установою України.
Документ про сімейний стан дійсний протягом шести місяців з дня його видачі або засвідчення (якщо в ньому не встановлено інший термін).

Розірвання шлюбу можливе як і органом державної реєстрації актів цивільного стану, шлюб припиняється у день державної реєстрації розірвання шлюбу, так і, судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.
Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у встановленому законом випадках.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них за їх заявою.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріальну засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитись для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу.

У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитись, повинен бути нотаріально засвідчений.

Отже, як бачимо нотаріус відіграє важливу роль у реєстрації та розірванні шлюбу, оскільки він засвідчує справжність підпису на заяві про реєстрацію шлюбу; полегшує подання такої заяви, оскільки можливе представництво, яке ґрунтується на нотаріально посвідченій довіреності (але в тому випадку, якщо жінка та/або чоловік не можуть через поважну причину особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу); спрощує порядок подання заяви про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріальну засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя (якщо інший із подружжя через поважну причину не зміг особисто подати заяви про розірвання шлюбу) та інше.

З повагою,
приватний нотаріус Ірпінського міського нотаріального округу
Матвієць Наталія Петрівна
(м.Буча,вул.Комсомольська,15. Тел. роб.: (04597) 48693; моб. (068) 120-79-98 )
0 0

Коментарів: 0
Додати коментар