
– Останніми тижнями особливу цікавість серед українців викликала тема зміни предстоятеля Української Православної Церкви Московського Патріархату. Чому ця тема викликає такий підвищений інтерес?



– Вважаю, що це неправильно перетворювати церковну проповідь в політичну промову. Але громадська позиція повинна бути в кожного священика, особливо стосовно патріотичного ставлення до нашої держави. Саме церква виховує не тільки духовно, а й патріотизм, любов до рідної землі, на якій ми живемо. Парадоксально, але більша частина суспільства хоче сприймати церкву такою, якою вона була за часів радянського режиму. А якою вона була тоді? Священика виліплювали таким, що він або смиренний, з похиленою головою і не відповідає на образи, або ж він – грішник. Такі два образи існували за часів Радянського Союзу.


– Так, є випадки, коли священики працюють в міських радах. Кожен з них, наскільки мені відомо, ставиться до цих обов’язків відповідально і не має нарікань від громади. Жоден з них не хоче втратити свого авторитету і тому працює добре. Патріарх не благословляє участі в справах, які заважають виконанню священицьких обов’язків, наприклад, в недільні або святкові дні. Думаю, що з поглибленням демократизації України ми все більше будемо бачити священиків на світських заходах. Не можна звужувати роль священиків тільки до виконання треб. Голос церкви повинен звучати при вирішенні суспільних питань. Я особисто використовую всі можливості, щоб звіщати Слово Боже. Це і участь в телепередачі «Світло», яка виходить щосуботи о 12:40 на 1-ому Національному каналі ТБ. Це і робота в Представництві при Президенті України у справах дітей. Це і викладання. Така співпраця церкви і суспільства має бути гармонійною, щоб ми доповнювали один одного.

– Так, однозначно. За дев’ять років співпраці між церковною громадою і колективом школи не було жодного конфлікту. Коли проводилося опитування про ставлення до діяльності духовного центру «Агнець», то 90 відсотків батьків висловились «за». В межах духовно-просвітницького центру «Агнець» ми в будні дні проводимо заняття з декоративно-прикладних видів мистецтва, вишивання, різьблення, співу, фотографії тощо. За університетським дипломом я маю кваліфікацію керівника художнього дизайну. Після захисту дисертації в Київській Духовній Академії отримав ступінь кандидата богословських наук. Маю досвід роботи радником з виховної роботи в Міністерстві внутрішніх справ України. Також маю диплом про закінчення комп’ютерної академії «Cisco». Тому можу по праву вважати себе колегою вчителів школи. Мене запрошують на виховні години, де я на прикладах і через притчі розповідаю про моральні засади християнства. Діти сприймають дуже добре. Взагалі, в питаннях моралі священик має величезну перевагу, яку йому дає Слово Боже.
Священики в усі часи наставляли Словом Божим навіть князів і царів, а сьогодні – чиновників і високих посадовців. Нашу роботу підтримують добре відомі авторитетні люди культури і мистецтва, такі як Раїса Недашківська, Ірма Вітовська. Також учням нашої школи було цікаво взяти участь в майстер-класах Даші Малахової. Гостями духовного центру були Тіна Кароль, Наталія Бучинська, сестри Тельнюк. Багато іменитих людей є також глибоко віруючими, і вони діляться своїм багатим культурним надбанням і думками з нашою молоддю. Відвідуємо Молодий театр, цікаві місця України. Я пишаюся нашою молоддю, їхнім щирим сприйняттям прекрасного. Ми, зі свого боку, вчимо їх сприймати світ, як прекрасне твориво Боже, а також розуміти поняття вічності, милосердя.
– В останні три місяці, що ви працюєте з громадою міста Бучі в справі допомоги воякам у зоні дії АТО, що ви можете сказати про наших людей?
– Я побачив те, в чому був завжди глибоко переконаним – наші люди є найкращими. Вони мають віру, духовну силу, розуміння необхідності мати незалежну державу. І заради незалежності вони будуть робити все, що в їхніх силах. За ці місяці спротиву на сході розвіявся міф про слабкодухість українців. Нас робить сильними те, що у часи випробувань ми не схиляємо голови. Ми бачимо відродження козацької міцності, яка закладена Богом в генах нашого народу. Саме наші предки зупинили монголо-татарське нашестя на Європу. Наші січові стрільці в окопах зупинили червону навалу і не дали їй поширитися далі, на захід. В роки 2-ої світової війни наші геройські діди захистили Європу від фашизму і дали мирне життя тим росіянам, які зараз на нас нападають. А цими днями українці нагадують вдоволеній Європі про такі поняття, як любов до свободи та вищі духовні істини.