» » Здоров`я: Контролюємо гіпертонічну хворобу

Здоров`я: Контролюємо гіпертонічну хворобу

На сьогоднішній день, за даними офіційного сайту Міністерства охорони здоров’я України, кожен гіпертонік може отримати відшкодування на ліки незалежно від соціального статусу www.moz.gov.ua

Гіпертонічна хвороба - одне з найпоширеніших захворювань сучасності. За даними ВООЗ, від високого артеріального тиску страждає понад 1,5 млрд. населення планети, а майже 10 млн. людей помирає від серцево-судинних захворювань, пов’язаних з артеріальною гіпертонією (АГ). Щороку в Україні реєструють понад 110 тисяч випадків інсультів і 50 тисяч гострих інфарктів міокарда. Фахівці впевнені: ці цифри були б набагато меншими, якби хворі на АГ правильно та вчасно лікували свою хворобу. Якби ці люди знизили тиск бодай на 10 мм.рт.ст., ймовірність розвитку в них зазначених ускладнень зменшилася б на 30%; на 20 мм.рт.ст. – ризик скоротився б майже на 45%. Офіційно в країні зареєстровано понад 12 млн. хворих на АГ, однак систематичне лікування отримують лише 14%, періодично приймають лікарські препарати - 35%. Більше того, дуже багато людей узагалі не знають про свій підвищений тиск і дізнаються про це, лише коли «грім ударить». Статистика свідчить: лише 58% жінок і 37% чоловіків відомо про їх захворювання.

Гіпертонія – захворювання, яке характеризується стійким підвищенням артеріального тиску в результаті нервово-функціонального порушення судинного тонусу. Ним страждають переважно люди старше 40 років. Проте останнім часом гіпертонічна хвороба «молодіє» - нею страждають молоді люди.
Гіпертонія є одним із основних факторів ризику:
- інсульту;
- інфаркту міокарда;
- серцевої недостатності;
- захворювання периферичних артерій і є причиною хронічного захворювання нирок;
- та інші.

Медична наука виділяє три стадії гіпертонічної хвороби.
Перша (легка) - змін внутрішніх органів і систем ще не відбувається, тиск підвищується епізодично й може нормалізуватися самостійно. Більшість людей у цей період не підозрюють хворобу.

Друга стадія позначається стійким підвищенням тиску, з’являються частий головний біль, запаморочення, швидка стомлюваність, безсоння, відчуття пульсації в судинах, «мушки» перед очима. У разі хвилювання, перенапруження, змін погодних умов імовірний раптовий «стрибок» тиску. На цій стадії високий тиск ще порівняно легко знизити медикаментами, проте під час кризів уже існує ризик інфаркту чи інсульту.

Третя стадія - тиск підвищений постійно, настають стійкі зміни в судинах і серцевому м’язі, можливі порушення роботи нирок, ослаблення зору, розвивається супутній склероз судин. Кризи можуть стати тривалими й тривати до кількох днів, навіть незважаючи на медикаментозне лікування. Ускладненням після них часто бувають порушення мозкового кровообігу, інсульт, інфаркт міокарда, ниркова недостатність.

Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя, то якщо тонометр показав 120/80 мм.рт.ст. можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. А якщо вже близько 135/85 – це сигнал, що в житті потрібно щось змінювати.

Практичні поради всім, хто хоче правильно вимірювати свій артеріальний тиск


1. Зручно сядьте та спокійно посидьте 7-10 хвилин перед вимірюванням артеріального тиску.
2. Під час вимірювання тиску треба правильно сидіти. Найкраще сидіти на стільці з спинкою - ваша спина повинна тримати опору. Рука, на якій буде накладено манжетку для вимірювання тиску, повинна вільно лежати на столі так. щоб верхня її частина розміщувалась впродовж тіла.

3. Правильно надягайте манжету для вимірювання артеріального тиску. Манжета повинна розміщуватись на 2 – 2.5см вище ліктьової ямки, рівно та щільно прилягаючи до поверхні передпліччя. Манжету треба одягати трохи навкіс враховуючи конічну форму руки, це сприятиме кращому приляганню і підвищить точність вимірювання. Металева скоба на манжеті допоможе вам це зробити.
4. Повторне вимірювання артеріального тиску на одній руці можна проводити лише через 2-3 хвилини.

Самостійне вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах може надати достовірну інформацію про цифри артеріального тиску в різні дні, в умовах повсякденної активності. Це особливо важливо для пацієнтів з наявністю множинних чинників ризику серцево-судинних захворювань.

ЯКЩО У ВАС Є ПІДВИЩЕНИЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК – ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ!!!
Чи потребуєте Ви діагностичних досліджень та лікування (немедикаментозне, медикаментозне), вирішить лікар. Зазвичай, усі особи з підвищеним артеріальним тиском підлягають спочатку немедикаментозному лікуванню чи модифікації способу життя (уникнення психоемоційних та фізичних перевантажень у професійній роботі та побуті; зміну свого режиму праці і відпочинку, щоб не допускати перевтоми та виснаження; відмову від шкідливих звичок: тютюнопаління, зловживання алкоголем; зменшення маси тіла при ожирінні та інші).

Лікування артеріальної гіпертензії – це індивідуальний підбір медикаментозних засобів для кожного пацієнта та суворе дотримання режиму лікування. Мільйони людей у всьому світі тривалий час, а як правило, постійно приймають лікарські препарати для зниження артеріального тиску, зберігаючи при цьому працездатність та ведучи активний спосіб життя.

Запам’ятайте!
Нелікована гіпертонія впливає на якість Вашого життя та скорочує Ваше життя!
Переконайте тих, кого Ви любите і кого Ви цінуєте, у необхідності контролювати артеріальний тиск щодня!


Бажаю Вам міцного здоров’я.

Блог на форумі>>

Л.О. Дяченко,
лікар-терапевт дільничний
Бучанської міської поліклініки
4 -2

Дяченко Леся Олександрівна 
Леся Дяченко
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.