» » Тарифам ЖКГ завадять спустошити гаманці українців

Тарифам ЖКГ завадять спустошити гаманці українців

З липня українці в середньому на 40% будуть більше платити за опалення і гарячу воду, на 50% - за холодне водопостачання та водовідведення, тарифи на електроенергію, в залежності від обсягу споживання зросли на 10-40%.

Для українського ЖКГ починається період «зведення рахунків», і насамперед зі споживачами. У зв'язку з євроінтеграційними тенденціями, вимогами МВФ, і збитковим станом галузі, за рішенням Кабміну національні регулятори у сфері комунальних послуг та секторі енергетики почали приводити тарифи до економічно обґрунтованого рівня. Мова йде про встановлення для водо- і теплопостачальних підприємств тарифів на послуги, які покривають витрати на їх виробництво, транспортування та постачання кінцевим споживачам. З липня українці в середньому на 40% будуть більше платити за опалення і гарячу воду, на 50% - за холодне водопостачання та водовідведення, тарифи на електроенергію, в залежності від обсягу споживання зросли на 10-40%.

Досі тарифи на теплову енергію в середньому по Україні покривали витрати підприємства на 60-65%, а на воду і водовідведення - на 75%. Левову частку в структурі тарифів займає вартість енергоносіїв - природного газу та електроенергії. Утримуючи динаміку зростання споживчих тарифів на ЖКГ, основне фінансове навантаження лягає на державний бюджет, з якого виплачується компенсація - т.з. тарифна різниця. Враховуючи кризову ситуацію в країні, в останні кілька років заборгованість держави з тарифної різниці становить понад 7 млрд грн, кредиторська заборгованість підприємств за енергоносії - близько 15 млрд грн.

Зрозуміло, це не останнє збільшення вартості комунальних послуг для українських споживачів. У наступному році влада обіцяли збільшення тарифів на 30-40%. Незважаючи на те, що в країні діє компенсаторний механізм у вигляді субсидій - він не користується популярністю навіть серед категорій споживачів, яким належить пільга. За даними Держстату, кількість сімей, які отримують субсидії у січні - травні зменшилася майже на 10% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Причини таких показників в основному дві: відсутність коштів у державному бюджеті на виплату субсидій, а також складна бюрократична процедура їх оформлення. Разом з тим, уряд розробив ще один механізм виплати компенсацій споживачам послуг ЖКГ, який повинен почати працювати в липні. Порядок розрахунків і нарахування компенсації закріплено постановою Кабміну №83. Цей документ влади обіцяли доопрацювати і спростити, проте поки ніяких ініціатив у цьому напрямку не робилося.

Таким чином, українцям доведеться звикати до нової вартості комунальних послуг. Влада обіцяє, що поступово з поліпшенням фінансово-економічного стану підприємств ЖКГ буде підвищуватися і якість послуг, хоча зрозуміло, це не станеться після першої хвилі тарифного зростання. А ось, що стосується стандартів життя, то вони тепер будуть цілком європейськими. Ні для кого не секрет, що в країнах Західної Європи комунальні послуги коштують значно більше, ніж в Україні, і незважаючи на високий рівень доходів (у порівнянні з українцями), європейцям доводиться економити.

Отже, як можна зменшити щомісячні суми, які споживачі змушені оплачувати за спожиті послуги ЖКГ?

Економія води


Насамперед, необхідно встановити прилади обліку на холодну і гарячу воду. Кубометр води за лічильником обійдеться в кілька разів дешевше, ніж за нормативом. Якщо до підвищення вартості води, київська сім'я з двох чоловік витрачає в місяць 4 куб.м. метра холодної води і 2 куб. метра гарячої, то така сім'я платила не більше 50 грн в місяць за ці послуги. За нормами (без лічильників) - ця сума становить понад 160 грн в місяць.

Окрім того, наявність лічильників вже сама по собі буде стимулювати до економії. На Заході - прийняття ванни є недозволеною розкішшю, також як мити посуд, чистити зуби і вмиватися під проточною водою. Наявність пробки-заглушки в раковині дозволить не викидати зайві дорогі літри води.

Слідкуйте за станом сантехнічного обладнання. Полагодьте протікаючі змішувачі. Через несправний кран за добу може «накапати» від 30 до 300 літрів води.

Замініть звичайний зливний бачок унітазу на сучасний, з кнопкою економічного зливу. Обсяг води, який зливається зменшиться на 20 літрів на день.

Як це не банально звучить - вимикайте воду, коли, наприклад, чистите зуби, або прибираєте. З повністю відкритого крана кожну хвилину випливають 15 літрів води. Таким чином, ви заощадите 900 літрів води в місяць на кожну людину. Якщо вам ліньки відкривати і закривати кран, встановіть на крани спеціальні насадки, які реагують на піднесення рук в зону зливу води, вони будуть відключати воду автоматично.

Пральну або посудомийну машину варто купувати класу А або АА (режими енергозбереження) і намагайтеся завантажувати їх повністю. Так ви будете заощаджувати не тільки воду, але й електроенергію.

Встановіть електричні бойлери. Співвідношення ціни на електроенергію та гарячу воду тут непорівнянне, адже у бойлера ККД вище, а воду він нагріває тільки для вас, не втрачаючи тепло по дорозі до квартири.

Економія тепла


Встановити лічильники на тепло для економії - справа складна, але можлива. Ось тільки встановлювати лічильники дешевше і простіше для всього будинку, ніж для однієї квартири. Такі ультразвукові лічильники встановлюються в багатоквартирних будинках або квартирах з горизонтальною розводкою опалення, вони надійні, прості в монтажі і забезпечують тривалий термін експлуатації. Ви будете платити за реально спожите тепло.

Якщо ж встановити лічильники на тепло не вдається, а ваша мета - хоча б не допускати витоку тепла з квартири, у нас є кілька простих, але дієвих способів економії тепла в будинку.

Утепліть під'їзд - вимагайте хороші вхідні двері і, як мінімум, цілі вікна між поверхами. Також поцікавтеся, варто утеплити фасад будинку, адже зовнішнє утеплення будинку дає економію тепла мінімум на 30%. Це ж поліпшить звукоізоляцію і вирішить проблему цвілі і грибка на вологих стінах.

Встановіть двокамерні металопластикові вікна. Оптимальна відстань між стеклами в склопакеті - 12 мм. Це дозволяє заощадити близько 50% тепла в приміщенні. Якщо коштів на встановлення таких вікон у вас немає, утепліть восени вікна, балконні двері та вхідні двері. Приклейте на скло спеціальну плівку, що перешкоджає проникненню холоду. Так ви істотно зменшите втрати тепла в будинку.

Пофарбуйте батареї в темний колір, тоді вони будуть випромінювати на 8% більше тепла, ніж білі. За радіаторами опалення установіть тепловідбивні екрани. Можете зробити їх самостійно - лист фанери пофарбуйте сріблястою фарбою або обклейте фольгою. Не тримайте кватирку постійно відкритою. Провітрюйте приміщення інтенсивно, але недовго.
3 -2

Вадим Менаєв 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.