» » » Як встановити лічильник теплової енергії

Як встановити лічильник теплової енергії

Уряд вже неодноразово намагався ввести повсюдний облік теплової енергії і ресурсів. Спробуємо розібратися, що таке облік теплової енергії і чому він такий важливий для галузі.

В минулому році, Кабінет Міністрів зареєстрував у парламенті проект закону, яким передбачалося забезпечити приладами обліку води і теплової енергії багатоквартирний фонд до 2018 року, проте проект так і не був прийнятий. Спробуємо розібратися, що таке облік теплової енергії і чому він такий важливий для галузі.

У структурі квартирної оплати досить велику частку (60-70%) займає оплата за опалення, холодну та гарячу воду, а також каналізацію. Це викликано тією обставиною, що розрахунки за користування теплом, холодною та гарячою водою ведуться у відповідності з нормативами, за яким кожен житель, незалежно від віку, статі, кількості реального часу проживання в квартирі і т.д., як би витрачає певну кількість води і тепла, наприклад, 200 літрів холодної води в день. Фактичне ж споживання, з точки зору споживача менше, в той час як постачальники стверджують, що людина споживає насправді більше.

Для визначення ж дійсного споживання необхідно встановлювати вимірювальну апаратуру, як для будинку в цілому, так і для окремої квартири. При цьому слід пам'ятати, що при існуючій системі розводки труб облік холодної та гарячої води не являє собою складної технічної проблеми за винятком того, що в окремих квартирах доведеться встановлювати по два лічильника холодної та гарячої води (в кухні і ванній окремо), в той час як налагодження обліку споживання тепла при вертикальній системі прокладки труб представляється проблемою.

Вузол обліку теплової енергії (лічильник тепла) - прийнятий в експлуатацію комплект приладів та обладнання, що забезпечує облік теплової енергії, а також контроль і реєстрацію параметрів теплоносія, на підставі яких проводяться операції купівлі-продажу теплової енергії. Прилади, з яких перебувають вузли обліку теплової енергії, повинні бути занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, дозволених до застосування в Україні або таких, які пройшли державну метрологічну атестацію.

До складу лічильника тепла входить: вимірювач кількості теплоти; первинні перетворювачі споживання (електромагнітні, вихрові, ультразвукові або механічні); термоперетворювачі надмірного тиску (на замовлення споживача); блоки живлення витратомірів і датчиків тиску (якщо необхідно).

Щоб встановити прилад обліку теплової енергії, необхідно:
- звернутися з письмовою заявою та отримати технічні умови на встановлення вузла обліку від теплопостачальної організації, яка надає послугу. Термін видачі технічних умов 2 тижні;
- відповідно до отриманих технічних умов розробляється проект, який узгоджується з теплопостачальною організацією;
- при здачі приладу обліку теплової енергії створюється комісія: начальник дільниці, метрологічна служба, теплова інспекція, споживач і виконавець робіт.

Що дає встановлення лічильника тепла?
1. Облік фактично спожитої теплової енергії з реєстрацією параметрів теплоносія.
2. Зменшення витрат на оплату за спожиту теплову енергію (у середньому до 30%) за розрахунковим навантаженням.

Встановлення лічильника тепла - це перший етап для проведення робіт з автоматичного регулювання теплової системи, що дасть реальну економію енергоресурсів (або додаткову можливість скорочення витрат за споживання тепла).


Встановлювати прилад обліку теплової енергії необхідно до початку опалювального сезону. Виконання робіт проводить організація, яка має відповідну ліцензію на проведення таких робіт. Всі роботи мають виконуватися в міжопалювальний період, а здача в експлуатацію проводиться тільки при наявності теплоносія. Вузол обліку теплової енергії рекомендується встановлювати з вузлом автоматичного регулювання. Супутня документація, яка надається замовнику при установці лічильника теплової енергії: технічні умови, проект, документація на прилади обліку, відповідні акти.

Лічильник вимірює об'єм теплоносія, який пройшов по трубах окремого приміщення або цілого будинку. Температура теплоносія на подачі, відповідно нормам ГОСТУ, повинна бути 95-50 градусів. А коли вода виходить з дому - 70-40 градусів. Але ця норма не завжди витримується. Лічильник враховує обсяг води, яка проходить по трубах і батареях незалежно від її температури. Вдень, у міру підвищення температури зовнішнього повітря, котельні зменшують температуру теплоносія. Але кількість підігрітої води, яка пройшла через систему опалення, лічильник все-таки фіксує. Тому у відносно теплі дні вранці, коли виходите з дому, можна перекрити кран подачі теплоносія або термостатичний клапан (у разі, якщо конфігурація системи опалення дає можливість провести таке регулювання).

В цьому випадку вода в батареї надходити не буде або витрати будуть істотно зменшені, квартира не буде опалюватися чи буде опалюватися частково. А ввечері кран можна знову відкрити. Також можна зменшити швидкість руху води в трубах, прикрутивши цей же кран. Щоб прилад давав максимальну віддачу, необхідно виконати такі умови: труби і батареї необхідно ізолювати від стін, щоб теплоносій грів повітря, а не стіни; необхідно утеплити двері і вікна, оскільки через вікно втрачається понад 30% тепла; за батареями рекомендується встановити тепловідбивні екрани з пінофол.
0 0

Анастасія Люк, 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.