» » Здоров’я: Центр пластичної і лапароскопічної хірургії: перші результати

Здоров’я: Центр пластичної і лапароскопічної хірургії: перші результати

Наказом головного лікаря у 2012 році, на базі хірургічного відділення Ірпінської центральної міської лікарні було створено регіональний відділ лапароскопічної хірургії. Робилося це з метою покращення допомоги пацієнтам міст Ірпеня, Бучі та селищ – Ворзеля, Гостомеля, Коцюбинського. Крім того, така «оптимізація» дозволила ефективніше використовувати дороге медичного обладнання, яке придбали за кошти державних субвенцій.

Зараз 35-40% операцій в лікарні виконується лапароскопічно. І хоча у провідних європейських клініках цей показник становить 80%, але й наші цифри перевершили сподівання вітчизняних медиків. У якому напрямку сьогодні розвивається Центр пластичної і лапароскопічної хірургії і які завдання ставить у найближчому майбутньому – розповів очільник відділу Микола Крестьянов.

- Що нам каже статистика: наскільки даний метод користується довірою у людей?
- Коли тільки-но починали практикувати, то за півріччя 2011 року лапароскопічним способом було виконано 33 операції з 6 нозологій. У 2012 році прооперували 146 пацієнтів по 10 нозологіям, а в 2013 році – 260 оперативних втручань по 14 нозологіям. Тобто, бачимо досить суттєву динаміку зростання.
По-суті, ми зосередилися на розвитку цього напрямку: подивилися світові тенденції, перейняли досвід кращих клінік і втілили все це на своїй території.
Зазначу, що подібна техніка виконання операцій дає швидку реабілітацію людини: менший післяопераційний біль, швидше загоєння післяопераційних ран, швидка соціальна адаптація. Сьогодні в усьому світі такий підхід є домінуючим і, навіть, існує напрямок – «швидкий шлях у хірургії».

- Чи потребує спеціального обладнання пластична хірургія, і хто був серед ваших перших пацієнтів?
- Ні, якогось специфічного, дороговартісного забезпечення для цього не треба, окрім деяких інструментаріїв (мікрохірургічний набір скальпелів, пінцетів, дуже тонких ниток тощо). Головне, мати «вмілі руки та світлі голови», що в нас є. Адже наші хірурги проходили спеціалізацію по пластичній хірургії.
Насамперед, корекції потребували пацієнти з надлишковою вагою. Вони зверталися з такою проблемою, як великий, обвислий живіт. Нині абдомінопластика – нічим не відрізняється від інших оперативних втручань. Часто її суміщаємо з видаленням гриж, кіст або іншими патологіями. Тобто, під час однієї операції вирішується декілька проблем із здоров’ям людини. Звісно, окрім естетичного ефекту це ще дає й фізичне полегшення. Не останню роль відіграє і психологічний аспект – зникає дискомфорт від неприйняття власного тіла.
Користується популярністю і ліпосакція – прибирання надлишкового жиру з тіла людини. Причина, що штовхає пацієнтів наважатися на такий крок – бажання досягти певного косметичного ефекту. Але нерідко звернутися до лікаря змушує погане самопочуття, викликане надмірною вагою.
Досить часто проводимо корекцію повік. Іноді вони бувають настільки обвислими, що заважають людині дивитися.
До більш простих процедур (умовно) можна віднести видалення колоїдних рубців.

- А як щодо популярної серед жінок процедури – збільшення грудей?
- Поки що такі послуги не надаємо. Можливо, даний напрямок розвиватимемо в перспективі, але з врахуванням того, наскільки великою в цьому буде потреба жителів регіону.
Принаймні, база для цього є – і теоретична, і практична. Ми постійно відвідуємо майстер-класи, проходимо відповідні стажування в академії післядипломної освіти ім. Шупика, де багато кафедр хірургічного напрямку. До таких «баз» можна віднести й медінститут ім. Шалімова, клініку ім. В. Храпача та ін. Тобто, лікарі навіть морально до цього готові.

- У яких випадках лапароскопічна операція стає неможливою?
- Протипоказом, але не абсолютним, може стати велика кількість операцій і, як наслідок, виражений спайковий процес. Але бувало, що ми застосовували лапароскопічний метод і після 3-4 полосних втручань. Тож, і тут все індивідуально. Крім того, деякі заборони на проведення операцій можуть визначати анестезіологи, але вони, як правило, зводяться до мінімуму.

- Якщо лапароскопічним методом прибирати спайки, то чи може ця проблема знову повернутися з часом?
- Можу сказати, що ризик виникнення спайок буде набагато нижчим. Травми черевної порожнини, контакт з інорідними тілами зводиться до мінімуму, а це запорука того, що спайковий процес розвинеться у малої кількості пацієнтів. Крім того, з ерою лапароскопічної хірургії, ми зіштовхуємося з цією хворобою набагато рідше, ніж раніше, коли практикувалися «традиційні» операції.

- Чи є оперативні втручання, які зараз не проводите, але маєте наробки на майбутнє?
- Хочемо впровадити в себе бареатричну хірургію (ожиріння), коли у людей з надлишковою масою тіла зменшується об’єм шлунку. Крім того, робляться реконструктивні пластичні операції щодо вилучення з обігу травлення частини кишківника. Усе це вивчаємо, освоюємо і будемо практикувати у відділенні міської лікарні. Дана проблема досить актуальна і набирає соціального «попиту».
Крім того, все частіше використовуємо методи «заварювання» тканин і судин без застосування інородніх метеріалів – ниток, кріпсів. Це можливо завдяки використанню сучасних технологій – вітчизняного апарату «Патонмед».

- Для одужання важливе як правильне лікування, так і загальна атмосфера перебування в медичному закладі. Чи є позитивні зрушення в цьому плані?
- Відділення розраховане на 60 ліжок, з них 45 – суто хірургічних. Цього достатньо, головне – правильно розподіляти. Адже, як вже зазначалося, нові методи прискорюють реабілітацію пацієнта і він швидше виписується. Тобто, «потік» людей досить великий.
Виходячи з можливостей сьогодення, приділяється максимальна увага інтер’єру, матеріально-технічній базі, стану палат, інструментарію. Адже маючи хороший інструмент, ви можете зробити краще і більше.

- У лікарні проводиться багато складних операцій, окрім нейрохірургічних. Чи будете в майбутньому застосовувати і їх?
- Принаймні, не раніше, ніж через два-три роки. Спочатку потрібно укріпитися і максимально розвинути загальну хірургію, щоб у нас уже все було «на потоці». А потім… все можливо.
Центр лапароскопічної та пластичної хуріргії у Бучі: www.laparoscopia.kiev.ua
3 -1

Підготувала Людмила ГЛАДСЬКА, www.bucha.com.ua 
лапароскопія Лікарня
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.