» » Всесвітній день здоров’я

Всесвітній день здоров’я

Маленький укус –
джерело великої небезпеки


Щороку, 7 квітня світова спільнота відзначає Всесвітній День здоров’я. Слід сказати, що цей День відзначається вже досить давно, починаючи з 1948 р. Саме в цей рік була створена Всесвітня організація охорони здоров’я (World Health Organization) членами якої поступово ставали різні країни світу. На сьогодні це двісті країн, які зробили свій вибір на користь здоров’я людей.

Україна була однією із перших таких країн – ще в 1948 р. відбулося підписання відповідних угод, а після отримання незалежності у 1991 році вона поновила свій договір. При цьому, щорічне проведення Всесвітнього Дня здоров’я стало доброю традицією починаючи з 1950 р. Його мета – допомогти людям зрозуміти цінність свого здоров’я та необхідність його збереження, незалежно від віку та місця проживання, статку та професії.

І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці майже кожного дня стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя. Тому можна сміло сказати словами багатовікового спостереження: «БУДЕ ЗДОРОВ’Я - РЕШТА ВСЕ, ДОДАСТЬСЯ».

Тема Всесвітнього дня здоров'я 2014 року – трансмісивні хвороби.

Що таке переносники інфекції і трансмісивні хвороби?


Переносниками інфекції є невеликі організми, такі як комарі, блощиці, кліщі та прісноводні молюски, які можуть через патогенних паразитів переносити хворобу з місця на місце, від однієї людини до іншої. Вони можуть створювати загрозу для нашого здоров’я вдома і під час поїздок. Кампанія з нагоди Всевітнього дня здоров'я 2014 року спрямована на поширення інформації про деяких основних переносників інфекції і про хвороби, які вони викликають, а також привертає увагу до того, що саме ми можемо зробити для нашого захисту.

Трансмісивні хвороби – це недуги, що їх викликають у людей паразити і патогени. Вони найбільше розповсюджені в тропічних районах і в містах, де проблематичний доступ до питтєвої води і систем санітарії.

У Всесвітній день охорони здоров’я 2014 року увагу буде привернуто до деяких із найбільш розповсюджених переносників інфекції, таких як комарі, москіти, блощиці, кліщі і черевоногі молюски, що передають численний ряд паразитів і патогенів, небезпечних для людей і тварин. Так, наприклад, комарі передають не лише малярію і денге, а й лімфатичний філяріоз, чикугунью, японський енцефаліт і жовту лихоманку.

Метою кампанії є забезпечення кращої обізнаності громадськості щодо загрози, яку несуть переносники інфекції і трансмісивні хвороби, а також сприяння тому, щоб сім’ї й окремі спільноти вживали заходів для свого захисту. Головним елементом кампанії буде надання інформації. У зв’язку з тим, що трансмісивні хвороби починають виходити за рамки свого традиційного поширення, заходи повинні бути розширені за межі тих країн, де ці хвороби побутують сьогодні.

Основні трансмісивні хвороби


ХВОРОБА ШАГАСА


Хвороба Шагаса, відома також як американський трипаносомоз, є потенційною загрозою життю. Її збудником є найпростіший паразит trypanosomа cruzi. В Латинській В Америці ці паразити передаються головним чином через інфіковані фекалії кровососних блощиць-триатомінів. Як правило, ці блощиці живуть у щілинах погано збудованих будинків у сільських та приміських районах. Удень вони ховаються, а ночами стають активні і живляться людською кров’ю. Кусають переважно на відкритих ділянках шкіри. Поруч з укусом блощиця залишає фекалії. Паразити проникають у організм людини, коли вона інстинктивно втирає фекалії в ранку, в рот, в очі або в якусь тріщинку на шкірі.
Паразит може також передаватись через харчові продукти, при переливанні крові від інфікованих донорів, від інфікованої матері до дитини, при трасплантації органів від інфікованих донорів, під час лабораторних інцидентів.

Боротьба і профілактика
Вакцини від хворобт Шагаса не існує. Найефектнішим способом профілактики є боротьба з переносниками хвороби.
В залежності від географічної області ВООЗ рекомендує такі засоби профілактики і боротьби:
- розпилення інсектицидів у будинках і поблизу них;
- застосуванняіндивідуальних засобів, таких як використання сіток над ліжком;
- дотримання гігієни при зберіганні, перевезенні, приготуванні та споживанні продуктів харчування;
- скринінг донорів крові;
- тестування донорів і реципієнтів органів, крові і клітин;
- скринінг новонароджених і дітей інших вікових груп, народжених від інфікованих матерів.

ЖОВТА ЛИХОМНКА


Жовта лихоманка – це вірусна хвороба, що зустрічаєтья в тропічних районах Африки і Америки. Передається через укуси комарів Aedes.
Жовту лихоманку важко діагностувати, особливо на ранніх стадіях. Її можна сплутати з малярією, лептоспірозом, вірусним гепатитом та іншими недугами. Антитіла на жовту лихоманку можна виявити за допомогою тестів крові. Для цього потрібні висококваліфікований лабораторний персонал та спеціальні матеріали і обладнання.

Профілактика
Єдиним важливим заходом з профілактики хвороби є вакцинація. Для запобігання спалаху епідемії в районах високого ризику з малим обсягом охоплення вакцинацією вирішальне значення має швидке виявлення і боротьба зі спалахом хвороби шляхом здійснення імунізації.
У деяких випадках, поки вакцинація почне діяти, життєво важливе значення має боротьба з комарами. Ризик передачі жовтої лихоманки в міських районах можна знизити шляхом знищення потенційних місць розмноження комарів і додавання інсектицидів до водних джерел, де протікають початкові стадії їхнього розвитку.

КОНГО-КРИМСЬКА ГЕМОРРАГІЙНА ЛИХОМАНКА


Широко розповсюджена лихоманка, яку викликає вірус, що передається кліщами. Коефіцієнт летальності 10-40%.

Профілактика хвороби і боротьба з нею
Проводити профілактику і боротися з цією хворобою дуже складно, оскільки цикл «кліщ – тварина – кліщ» відбувається непомітно і інфекція у домашніх тварин переважно протікає без явних ознак.
Рекомендації щодо заходів для зниження ризику інфікування людей повинні бути направлені на кілька аспектів.
1. Зниження ризику передачі вірусу від тварини до людини:
- носити одяг з довгими рукавами, довгі штани;
- носити світлий одяг, на якому легко виявити кліщів;
регулярно оглядати шкіру і одяг;
- уникати міць, де водяться кліщі в час їхньої найбільшої активності.
2. Зниження ризику передавання вірусу від тварини до людини:
-вдягати рукавиці та інший захисний одяг при контакті з тваринами;
-утримувати тварин в карантині перед забоєм у різниці або обробляти тварин за два тижні до забою в домашніх умовах.
3.Зниження ризику передавання інфекції від людини до людини:
- уникати тісного фізичного контакту з інфікованими;
-вдягати захисний одяг і рукавиці при догляді за хворими;
-регулярно мити руки після догляду за хворими або їх відвідування.

ЛИХОМАНКА ДЕНГЕ


Переноситься при укусах комарів Aedes, інфікованих одним з вірусів денге. Ця хвороба поширена в тропічних і субтропічних районах світу.

Профілактика і контроль
На сьогоднішній день єдиним способом контролю для уникнення поширення вірусу денге є боротьба з комарами-переносниками за допомогою таких заходів:
- утилізація твердих відходів;
- зберігання домашніх запасів води в закритому посуді і щоденне його миття;
- застосування інсектицидів для резервуарів з водою, що знаходяться поза приміщеннями;
- використання індивідуальних засобів захисту, таких як віконні і проти- москітні сітки, одяг з довгими рукавами, оброблені інсектицидом матеріали.

ЛІМФАТИЧНИЙ ФІЛЯРІОЗ


Відомий також під назвою «слоновість», належить до числа забутих тропічних захворювань. Інфікування відбувається, коли паразит потрапляє в організм людини з укусом комара. Коли комар, переносник личинок паразита, кусає людину, личинки відкладаються на шкірі, звідки потрапляють в організм. Потім вони мігрують у лімфатичні судини, де розвиваються в дорослих черв’яків.

Профілактика

Боротьба з комарами - ефективний засіб який можна застосовувати, щоб запобігти поширенню паразита. Просякнуті інсектицидом сітки, а також обприскування ним приміщень можуть допомогти захисту населення ендемічних районів від інфікування.
Пацієнтам з хронічними проявами, такими як слоновість, лімфатичний набряк чи водянка, строго рекомендується дотримуватись правил гігієни і уникати повторного інфікування.

МАЛЯРІЯ


Малярію викликає паразит, що передається через укуси інфікованих комарів. Потрапивши в організм людини, паразити розмножуються в печінці і потім інфікують кров’яні клітини.

Профілактика
Боротьба з переносниками є основним способом зниження рівня поширення хвороби. Це єдиний засіб, який може знизити ширення інфекції від дуже високих рівнів практично до нуля.
Першою лінією оборони при особистій профілактиці є індивідуальний захист від комариних укусів.

В різних умовах є 2 види боротьби з комарами:
1). Оброблені інсектицидом протимоскітні сітки. Рекомендується використовувати просякнуті препаратом сітки тривалої дії.
2). Розпилення інсектицидів всередині приміщень. В цільових районах воно повинно охоплювати 80% приміщень. Розпилення зберігає ефективність 3-6 місяців, в залежності від виду препарату і типу поверхонь, ним оброблених (іноді 9-12 місяців).

Для профілактики малярії можуть також використовуватись протималярійні препарати. Профілактику малярії серед людей, які здійснюють поїздки, можна проводити за допомогою хіміотерапії, яка зупиняє стадію малярійної інфекції в крові, запобігаючи цим розвитку хвороби.

ЛЮДСЬКИЙ АФРИКАНСЬКИЙ ТРИПАНОСОМОЗ (СОННА ХВОРОБА)

Африканський трипаносомоз людини, відомий також як «сонна хвороба», розвинувся внаслідок інфікування найпростішими паразитами, що належать до роду Trypanosoma. Вони передаються людям при укусах мух цеце.
Порушення сонного циклу, що дало назву цій хворобі, є важливою ознакою на пізній стадії захворювання. При відсутності лікування сонна хвороба вважається смертельною.

Профілактика – рання діагностика
- Скринінг для вияснення потенційної інфекції. Він включає проведення серологічних тестів і перевірку на наявність клінічних ознак – в основному сухих шийних залоз.
- Діагностування для встановлення наявності чи відсутності паразита.
- Визначення стадії хвороби. Це включає дослідження спинномозкової рідини для визначення курсу лікування.

ЧИКУГУНЬЯ

Це також вірусна хвороба, поширювана комарами. Вона викликає лихоманку і сильні болі в суглобах. Інші симптоми - м’язовий і головний біль, нудота, втома і висипи.

Профілактика і боротьба
В основі профілактики і боротьби з цією хворобою лежить зменшення кількості природних і штучних резервуарів, наповнених водою, де розмножуються і живуть комарі.
З метою захисту від пошесті в час її виникнення рекомендується носити одяг, який максимально захищає шкіру від укусів комарів. Для тих, хто спить удень, особливо для дітей, хворих і літніх людей, хороший захист гарантують оброблені інсектицидом протимоскітні сітки, протимоскітні спіралі та інші розпилювачі інсектицидів в приміщеннях.

ШИСТОСОМОЗ

Цю паразитарну хворобу викликають кровососи (трематоди) з роду Schistosoma. Ризик інфікування виникає під час сільськогосподарських, домашніх і рекреаційних робіт, коли люди зазнають дії води, зараженої паразитами.

Профілактика і боротьба
Боротьба з шистосомозом базується на широкомасштабному лікуванні всіх груп ризику, забезпеченні доступу до чистої води, покращенні санітарії і боротьбі з черевоногими молюсками.
Цільові групи для лікування:
- діти шкільного віку в ендемічних районах;
- дорослі з груп ризику в ендемічних районах – рибалки, фермери, іригаційні робітники, тобто всі, хто може контактувати із зараженою паразитами водою.

ЛЕЙШМАНІОЗ


Збудником лейшманіозу є паразит протозоа, що передається людині при укусі інфікованої самки phlebotomine sandflies.
Лейшманіоз пов’язаний зі змінами в довкіллі, такими як знищення лісів, розбудова дамб та іригаційних систем, урбанізація. Найчастіше на нього хворіють найбідніші люди планети, що пов’язано з недостатнім харчуванням, поганими житловими умовами, слабкою імунною системою і відсутністю ресурсів.

Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, як найкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я, - є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.

Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І в основному це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім його надійного зберігання. Всім хворим - якнайшвидшого одужання. Всім нам - бути здоровими і життєрадісними!

Л.О. Дяченко,
лікар-терапевт дільничний
Бучанської міської поліклініки
3 -2

Дяченко Леся Олександрівна 
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.