Пенсії для "Афганців"

2014 рік в Україні оголошено роком учасників бойових дій на території інших держав.

Призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку для осіб, які виконували інтернаціональний обов'язок, здійснюється відповідно до п. З Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тимчасово, до прийняття відповідного закону, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або виконання ін-ших обов'язків, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не одружилися повторно, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли чи загинули в період проходження військової служби або після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання службових обов'язків, захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і 20-для жінок.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються, зокрема:

- військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових і технічних спеціалістів та радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів);
- військовослужбовці Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії;
- військовозобов'язані, які призвалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій;
- військовослужбовці автомобільних батальйонів, які направлялися до Афганістану для доставки вантажів до цієї країни в період ведення там бойових дій;
- військовослужбовці льотного складу, які здійснювали вильоти на бойові завдання до Афганістану з території колишнього Союзу РСР тощо.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердила перелік держав і періодів бойових дій на їх території, а саме на території Афганістану 25 листопада 2005 року, передбачено, що до період бойових дій - з квітня 1978 до грудня 1989 року.

У Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р., передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком учасники бойових дій, окрім документів, потрібних для призначення такої пенсії, додають посвідчення учасника бойових дій і довідку військового комісаріату про період (періоди) участі в бойових діях.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенси до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
За нормами ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, зокрема під час виконання інтернаціонального обов'язку зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби під час призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям (на підставі довідок військових комісаріатів).

До пенсій учасників бойових дій встановлюють підвищення в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (з 1 грудня 2013 року - 237,25 грн, тобто 949 грн х 25%). Відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни», до пенсії учасників бойових дій встановлюється цільова грошова допомога на прожиття в розмірі 40 грн.

Крім того, у постанові Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28 грудня 2011 року визначено, що з 01.01.2012 року учасникам бойових дій, щомісячний розмір пенсійних виплат яких (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 165% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, виплачують щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Таким чином, з 1 грудня 2013 року мінімальний розмір пенсійної виплати для учасників бойових дій становить 1565,85 грн.

При зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги, враховуючи новий розмір цього прожиткового мінімуму.
пенсійний фонд
Коментарів: 0
Додати коментар