» » “Дошка ганьби” у школі – нові методи покарання для дітей

“Дошка ганьби” у школі – нові методи покарання для дітей

Всіх, хто запізнюється, чи приходить до школи не у формі, – фотографують. Потім ці світлини вивішують на “дошці ганби”. Це відбувається в скандальній бучанській школі № 5.

Такі нововведення – це ініціатива директора Михайла Наконечного.

Про те, що їхніх дітей фотографують – батьки дізнались не від дирекції школи, а від своїх зляканих дітей.

“Я була шокована, коли мені дочка розповіла, що її виводили в коридор і фотографували. Думаю, такі методи директор успішно застосовував раніше – коли тут був інтернат. Він, може, відчував свою безкарність, тому що діти-сироти не мали кому поскаржитись,” – припускає одна з мам.

“Як можна фотографувати дітей без згоди батьків?” – риторично запитує жінка.

Коли “порушники” приходять до школи – їхні прізвища записують. А далі за дорученням завуча з виховної роботи – Галини Льовіної – старшокласники, які відвідують фотостудію й повинні відловлювати та фотографувати дітей.

“Вона нам давала список дітей, а ми ходили по класах, викликали їх і фотографували. Потім списки та фотографії віддавали завучу. Вона вже сама вибирала, кого вішати на дошку, а кого – ні,” – розповідає одна з учениць.

Деяких дітей викликали для “фотосесії” посеред уроку, що, очевидно, заважало безпосередньо їхньому навчальному процесу.

Таких “дошок ганьби” у школі дві. Ті, хто запізнився, потрапляють на дошку з назвою “Рейд “Висплюсь – перийду”. Редакція зумисно приховала обличчя дітей. На світлинах їх видно чітко.

А ті, хто не мають форми – знаходять себе на дошці “Рейд “Одягаю все, що маю”.

Своє нововведення директор не приховував і на батьківських зборах. Він навіть розцінив це, як свою заслугу перед батьками.

Але ганебною фотосесією покарання не обмежувалось. Тих, хто запізнився було вирішено залишати в холі.

Директор школи, який сам був вихідцем з інтернату радянських часів, наголосив батькам, що з ним його директор поводився ще гірше:

“Мій директор колись, не пускав нас до школи і ми стояли на холоді під школою разом з учителями, які теж спізнились, школа закривалась на ключ. А у нас у холі тепло”.

Методи вихідця з радянскього інтернату обурили не лише жінок, які, як правило, більш вразливі, а й чоловіків:

“Старші учні школи ходять по класах і фотографують дітей – тих, хто без шкільної форми та тих, хто запізнився на урок, а потім вивішують ці фото на дошку ганьби. Причому, фотографують усіх порушників, а вивішують лише деяких. Це неприпустимо і будь-який психолог скаже, що такі дії травмують психіку дитини”.

“Що відбувається в цій школі? Здається, що вчителі школи ніяк не можуть забути, що вони вже не інтернат – і в дітей є батьки,” – додає батько.

У кількох школах регіону, зокрема в селищі Коцюбинське, до форми жорстких вимог немає, оскільки статут не прописує чітко, якою вона має бути. Попри намагання батьків ознайомитись з статутом бучанської школи № 5 – відповіді на офіційний запит вони так і не отримали.

Але, що б не значилось у статуті, експерти-правозахисники подібні ініціативи з “дошками ганьби” вважають кричущим порушенням прав дітей.

“Вивішування фотографій дітей на дошці ганьби є абсолютно неефективною радянською звичкою. Такі дії директора є непедагогічними, адже де-факто надають право одноліткам насміхатися і травити дітей. Ба більше такі дії грубо порушують право на приватність. Так, школа може мати документ, який регулює носіння форми. Однак, якщо учень порушує вимоги правил – це питання, яким має займатися класний керівник і психолог, а не загал. Має бути проведена робота з батьками і з’ясовані причини такої поведінки,” – розповідає Ігор Розкладай, експерт Інституту медіа-права.

“Ще один аспект – дирекція школи доручає неповнолітній особі збирати інформацію про малолітніх дітей. По-перше, з огляду на легкість переносу даних у цифрових пристроях, ризик неправомірного поширення інформації є надзвичайно високим. По-друге, це є прямим порушенням права особи на зображення – батьки, вочевидь, не давали дозвіл на і на фотографування і на поширення таких фотографій. В нормальній правовій державі, директор мав би бути вже відсторонений, а на додачу правоохоронні органи мали б підстави щодо порушення кримінальної справи. Чи буде реакція на практиці залежить перш за все від того, чи стануть на захист своїх дітей батьки. Саме вони мають подати скарги і в райвідділ освіти і до органів прокуратури,” – додає Розкладай.

Такими кричущими порушеннями обурені не лише правники.За словами Наталії Холоденко, яка є психологом і бере участь в багатьох проектах, зокрема й телеканалу СТБ, у деяких випадках такі дії можуть спричинити самогубство дитини.

“Особливо вразливі діти в підлітковому періоді. Тут навіть неправильно сказане слово може бути небезпечним, якщо в дитини не дуже стабільна психіка, не те що зображення, яке висміюють однолітки і дорослі. Це приниження особистості. За зовнішній вигляд відповідають батьки. І вирішуватись все має між дирекцією і батьками. Те, що відбувається у школі – не що інше, як пропаганда насміювання й приниження дитини. Те, що це робиться за ініціативою дирекції школи, означає, що саме дирекція відповідальна зокрема і за підвищення напруги й конфліктності в дитячому колективі. Може доходити далі до того, що буде далі так: “А! Ти клаповухий? Я тебе сфотографую! Ти не такий, як всі.” І далі викладуть для висміювання в Інтернет,” – розповідає Наталія Холоденко.

“У дитини це розвиває комплекс меншовартості. Але для дирекції має бути показовим те, що раз діти і далі запізнюються і приходять не у формі, то цей незаконний метод, який порушує і права дітей і Конвенцію з прав дітей, й шкодить розвитку особистості дитини, не діє, ” – резюмує психолог.

Кілька днів тому на батьківських зборах батьки висловились категорично проти таких методів і фотополювання на тих, хто не у формі й запізнюється припинилось. Але “дошка ганьби” з світлинами дітей, дехто з яких прикриває своє обличчя, і досі висить на стіні.

В управлінні освіти міста Буча й гадки не мають, про дисциплінарне ноу-хау.

“Ні, я про це нічого не знав, це не з мого дозволу робиться.. Але як можуть пояснити, чому діти запізнюються? Виходить, що батьки кажуть дітям не ходити до школи? Друге питання, є дисципліна в школі і її не треба порушувати… Але про дошку я нічого не знаю.. Зараз подзвоню в інтернат і будемо розбиратися,” – відповідає журналістам начальник відділу освіти Олег Цимбал.

Це не єдина річ у виховному процесі, про яку батьки дізнаються пост-фактум. Якось виявилось, що деякі учні стоять на особливому обліку й з ними без відома батьків працюють психологи.

Раніше деякі батьки випадково дізналися від вчителів, що на їхніх дітей заведені спеціальні картки, діти стоять на особливому обліку й з ними працюють психологи, причому батьків попередньо ніхто не повідомляв про заведення таких карток на їхню дитину.
3 -2

СЗОШ №5 дошка ганьби
Коментарів: 9
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.
Борода

OFFline

 • Борода (36)
 • Місцевий
 • 14 лютого 2014 06:32
Такой способ воспитания, как по мне, в наше смутное время, когда все и везде все по хер, приведет к еще более ожесточению...Тут не сработает "клин клином вышибают"...

0
Mirror

OFFline

 • Mirror (13)
 • Користувачі
 • 14 лютого 2014 10:56
Не знаю, знаком ли автор сего опуса с директором школы лично, но послевкусие от статьи остается одно - "заказ". Тем-более, что "кресло" Михаила Наконечного давно будоражит чьи-то мечты. Спорить о методах воспитания можно бесконечно, и я не сторонник избранного. Но, кстати, лучше "советского" в Украине образование никак не стало. Так, может быть и нам - родителям, стоит просто начать контролировать дисциплину своих чад, а именно пунктуальность, которая, как известно, - вежливость королей, а не винить директора в покушении на детские права и свободы. Ведь почему-то все родители Бучи стараются дать своим детям образование именно в этой школе, которую создал именно этот директор. Давайте не будем прикрывать желание "убрать" кого-либо с пути, освободив себе дорогу, благородными лозунгами борцов за права детей. Кстати, мой "запуганный" ребенок с первого класса учится в этой "скандальной" школе, постоянно занимающей самые высокие рейтинги в области. И еще пожелание автору: не нужно манипулировать мнением общественности, научитесь уважать людей настолько, чтобы позволить им самостоятельно делать выводы. Дайте факты без истеричной окраски, а выводы, безусловно, разные - мы сделаем сами. Только думаю, что все уже решено, а ситуация раздута лишь для игры в демократию. Ну, что же, скоро мы увидим, кому же так захотелось занять кресло директора бучанской школы № 5.
А теперь предложение: в качестве эксперимента, давайте-ка мы, родители учеников этой школы, открыто соберем подписи "за" и "против" директора. "Открыто", значит повесим на стену в холле два ватмана, и все желающие оставят там свои подписи у всех на виду. Тогда уже точно будет понятно отношение к директору, его методам воспитания и созданной им школе.
Наталья.

0
eho

OFFline

 • eho (2)
 • Місцевий
 • 14 лютого 2014 11:08
Полностью согласен с Mirror
эта школа считается лучшей в Буче, и видимо не просто так.
Кстати, статья оперативно появилась на нескольких сайтах, что для некоммерческой статьи достаточно страннно и подталкивает к мысли о проплаченности материала.

0
Одри

OFFline

 • Одри (1)
 • Користувачі
 • 14 лютого 2014 13:49
мой ребёнок учится в школе №5 с тех пор, когда большинство детей в школе были интернатовскими. Тогда на линейках, которые готовили старшеклассники слово директору предоставлялось под песню "папа может". Лет 20 назад уже была попытка снять директора с должности. Наверняка, коренные бучанцы помнят, как дети несколько дней стояли возле ворот с плакатами-просьбами не делать этого. И тот, кто общался с детьми, скажет, что это была инициатива не персонала, а детей. Думаю, что найдётся не много директоров, которых бы так любили дети. Да и такие ухоженные интернаты вряд ли были. Это- об интернатовском прошлом.
Я не совсем понимаю автора статьи, который то говорит о том, что никого не предупреждали, а то о родительском собрании, на котором вопрос обсуждался. Определитесь, пожалуйста.
Вопрос на самом деле обсуждался теми родителями, которые интересуются жизнью школы, своих детей и ходят на собрания. Речь шла о систематических опозданиях. И давайте будем честны с собой, если дети регулярно опаздывают, это -вина родителей. Не нужно обвинять школу в том, что она (возможно, не самым правильным способом), но пытается научить наших детей порядку и пунктуальности.
Перестаньте выискивать и устраивать скандалы, посвятите освободившееся время своим чадам, и тогда гордость от их успехов и достижений наполнит Вас, и Вы не будете бояться "Дошки ганьби"
Наталья, я согласна с экспериментом. +1 в поддержку Николая Петровича

Ольга

0
Владислав
 • Владислав (705)
 • Гостi
 • 14 лютого 2014 14:54
Добрый вечер. Я житель Донецкой области. В телевизионном выпуске новостей на канале 1+1 увидел репортаж по поводу "доски позора". Мое мнение, конечно, не имеет для администрации школы никакого значения, но хочу высказать свое мнение. Вы молодцы! Это очень правильное решение, поскольку молодежь должна с ранних лет чувствовать ответственность за нарушение правил поведения не только в общеобразовательном учреждении, но и в обществе. Очевидно, что администрации школы не безразлична судьба ваших учеников.

0
penchul

OFFline

 • penchul (1)
 • Місцевий
 • 14 лютого 2014 21:29
Все правильно делают в 5-ой школе. Раньше когда дети приходили в школу :
-без формы
-с неопрятными ногтями (педикюром)
- с опозданием
всегда дежурный ученик или учитель рекомендовал исправить недостатки никто из детей не обижался и не говорил что ограничивают их свободу. А сейчас школьники своих обязаностей не знают , а знают только свои права.А самое страшное ,что этих школьников поддерживают их родители которые винят учителей во всем ,а сами занимаются зарабатыванием "бабла" и считают что этого ребенк достаточно,воспитывать его не нужно.

0
administrator

OFFline

 • administrator (285)
 • Адміністратори
 • 14 лютого 2014 21:52
публикую по просьбе детей (шлют на почту):

-------------------------------------
Всем известна поговорка "Паршивая овца все стадо портит". Почему мы о ней вспомнили? Да потому, что хотелось бы обратиться к "Уважаемой овце".

Мы не знаем какие Вы преследуете цели и чего добиваетесь, но хотели Вам заявить, что создавая ажиотаж вокруг нашей школы и придумывая не существующие проблемы Вы ничего не добьетесь!!! Наша школа для нас второй дом, а союз учителей и учеников очень крепок!

Мы дружная, единая семья! И все что происходит в стенах школы, всегда обсуждается на совете, а решения принимаются совместно с одобрения администрации и родителей. И если Вы этого не знаете, то это означает лишь то, что Вы ошиблись "стадом"! Убедительно просим Вас впредь поближе ознакомиться с ситуацией, чтобы не создавать никому проблем.
С уважением учащиеся Бучанской СЗОШ №5 желающие спокойно учиться и творчески развиваться на радость учителям родителям и родному городу Буча -)))!

Билык Елизавета, ученица 10 класса Бучанской школы №5
----------------------------------------

0
Перуцька Галина
Навчаюсь в цій школі напротязі шести років, за цей час у нашій школі приймалося рішення на рахунок форми та запізнень. По-перше-це виховує дисциплінованість, тому що, як всім нам відомо, у кожній поважаючій себе фірмі(наприклад)є так званий "дресс-код".

По-друге, це виховує у нас пунктуальність, аби приходити все ж таки до школи вчасно. Дані вимоги проголошувались на загальношкільних батьківських зборах, неодноразово підіймалось це питання,і на Раді школи, але певних претензій з боку батьків, або з боку ж самих дітей не було.Кожна дитина, разом з батьками, вступаючи до нашого навчального закладу, має знати вимоги статуту, який є офіційно завіреним документом. Система з фотографуванням, була заведена досить таки давно. Напротязі восьми років, як мені відомо, ця система діє.

І проблем ніяких не виникало, як з учнями, так і з батьками. Більше того, більшість учнів сприймає це жартома. Самооцінку нікого з учнів, не було опущено через це. В цій стаі наголошують на тому, що саме наш директор був ініціатором даного введення. А от і ні, таке рішення приймалося на Раді школи і перш за все, ця ініціатива йшла від учнівського самоврядування. Тому звинувачувати Михайла Петровича, дуже низько з Вашого боку, пане(і) вельмишановний(а) ЖУРНАЛІСТЕ.

І ще, якщо ж ви-все ж таки професіонал своєї справи і є дійсно освіченою людиною, то будьте коректні у своїх висловах.

"Вивішують лише деяких"-це взагалі-то як? Так, можливо зараз я прискіпливо поставилась до Вашої статті, але й Ви, надумали та нафантазували вдосталь. Зробили із хорошої людини з добрим та чуйним серцем не зрозуміло кого!!!

Я-справжня учениця цієї школи і я знаю правду. Цей коментар не замовляли і не обіцяли за нього хороші оцінки. Я вірю в справедливість, хоча це і важко, але все ж я вірю, що знайдуться ті люди, які захочуть знати правду.

0
Sansanuch

OFFline

 • Sansanuch (9)
 • Користувачі
 • 17 лютого 2014 21:12
А при комуністах так над дітьми не знущалися))))) Може Ви і гімн СССР кожний ранок співали))))) Одне соромно куди ця цивілізація і ці "педагоги" (раби, що водять дітей)далі підуть.

1