» » » Оцінка для договорів дарування земельних ділянок

Оцінка для договорів дарування земельних ділянок

Укладення будь-яких договорів відчуження земельних ділянок передбачає обов’язкове проведення їх оцінки.
Закон України "Про оцінку земель" визначає, що грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною та експертною.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок - це оцінка земельних ділянок та прав на них, яка проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки та використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених законом.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативну грошову оцінку проводять з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, визначення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва тощо.

Роз'ясненням Міністерства юстиції України від 31.07.2013 року "Щодо окремих положень постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства" передбачено, що оцінка земельної ділянки відбувається в залежності від того, чи відчужується земельна ділянка як самостійний об'єкт, чи право власності на неї переходить до набувача разом з правом власності на житловий будинок, будівлю або споруду. Зокрема, при даруванні земельної ділянки застосовуються норми законодавчих актів щодо нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, а при переході права власності на земельні ділянки разом з правом власності на житловий будинок, будівлю або споруду застосовуються норми законодавства щодо експертної оцінки земельних ділянок.

Відповідно до п.174.6 ст.174 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими р.IV ПКУ для оподаткування спадщини.

Підпунктом 174.2.2 п.174.2 ст.174 ПКУ передбачено, що вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 ПКУ (5 %).

Роз’ясненням Міністерства доходів і зборів України, що міститься на його сайті, в розділі «База знань» в категорії 103, під категорії 103.23 на запитання: «Яку оціночну вартість земельної ділянки, що отримується в подарунок (спадщину), слід застосовувати при розрахунку ПДФО?» надана відповідь: «З урахуванням норм ст.5 та ст.13 Закону України «Про оцінку земель» з метою оподаткування вартості земельної ділянки як об’єкта подарунку (спадщини) застосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки».

Сподіваюсь, що вищенаведене допоможе Вам в майбутньому правильно застосувати вимоги діючого законодавства, реалізувати свої права та захистити свої інтереси.

Приватний нотаріус
Матвієць Наталія Петрівна
адреса: м.Буча, вул.Комсомольська,15
телефон: роб. (04597) 48693, моб. (068) 1207998
Коментарів: 0
Додати коментар