» » » Консультація лікаря: Від здорового кишечнику залежить стан організму

Консультація лікаря: Від здорового кишечнику залежить стан організму

У загальній хірургії або в міських, районних стаціонарах кількість хворих, які потребують допомоги по проктології – досить висока. Крім того, вона охоплює великий спектр питань.
Від того, наскільки кишечник у нормі, залежить загальне здоров’я організму і самопочуття людини. Адже цей орган виводить продукти життєдіяльності з організму, допомагає засвоїти поживні речовини.
Як запобігти захворюваності в даній сфері, залишатися молодим і бадьорим – консультую хірург Ірпінської міської центральної лікарні Андрій Потявін.

- Андрію Леонідовичу, так що ж таке проктологія і наскільки важливо регулярно відвідувати в цьому випадку лікаря?
- Проктологія займається лікування захворювань товстої кишки, ділянки заднього проходу і прямої кишки, яка більш доступна для огляду і діагностики, навіть самим пацієнтом. Тож, навіть якщо людина не готова до більш серйозних досліджень, попередній огляд можна провести за допомогою пальпації чи дзеркала – це може зробити будь-який хірург.
На кожному прийомі лікаря є обов’язковим огляд прямої кишки. Цьому питанню зараз приділяється велике значення, адже з кожним роком ситуація стає більш загрозливою. Звичайно, коли ми знаходимо проблему за допомогою пальпації (пухлини, новоутворення), то це вже не та стадія, яку б хотілося бачити – проблема запущена і має давній процес протікання захворювання.

- Які, більш детальні, дослідження кишечника сьогодні доступні людям і як часто їх треба робити?
- Більш детальним і достовірним дослідженням всієї товстої кишки є колоноскопія. Робиться вона за допомогою апарату, схожому своїми функціями на фіброгастроскоп. Та й принцип роботи подібний – за допомогою зонду і оптики обстежуються всі ділянки органу, діагностуються захворювання (пухлини, дівертікули, поліпи, тріщини, геморої тощо). Але до цього обстеження потрібно готуватися декілька днів, про що пацієнту повинен розповісти лікар.
Ця маніпуляція має й інше значення: при колоноскопії ми можемо брати біопсію утворення і робити його гістологію. В залежності від результату, визначаємося з подальшими діями. Так, з’ясувавши, чи це рання стадія онкозахворювання, що потребує негайного лікування, чи доброякісна пухлина (можна трохи зачекати з її лікуванням) негайно призначаємо лікування, аби максимально зберегти здоров’я пацієнта.
Усім, а особливо людям після 40 років, рекомендується раз у рік проходити такі обстеження, як УЗД, фіброгастроскопію, колоноскопію. Ці послуги нині доступні майже в кожному медичному закладі – як у державних поліклініках, платних приватних клініках, так і у нас – стаціонарі лікарні.

- Одне із захворювань – це онкологія. Чи достатньо ефективне її лікування? Від чого залежать хороші результати?
- Усе залежить від стадії захворювання, супутніх моментів і міцності самого організму. Адже при першій стадії захворювання бувають метастази – це вже погано. Буває, що на більш запущених етапах їх менше – це краще. Тож, якщо ж проблему виявити рано, то результат лікування набагато кращий, якість життя пацієнта буде кращою. Якщо обстежимо 100 чоловік і з них, наприклад, у 5 знайдемо якусь проблему на рівні слизової оболонки, а не інших тканин, то операція мінімальна. Вона може бути виконана як лапароскопічним методом, так і за допомогою міні-доступу. За таких умов відсоток повної реабілітації – дуже високий.

Після основної операції на кишківнику потім робимо і відновлювальну пластику. Адже буває, що пацієнт потрапляє по швидкій – рятуючи його життя, виводимо отвір неприроднім шляхом. Після курсу хіміотерапії, відновлення сил, все повертаємо так, як воно має бути.
Особливістю онкології в проктології є те, що метастази йдуть у печінку. Тому хворобу часто виявляємо при УЗД обстеженні. Знову ж таки – все досить неоднозначно.

- Які ще захворювання кишечника зараз найбільш поширенні?
- Одне з них – геморой. Про цю проблему багато хто соромиться говорити, зізнаватися в ній, а даремно. Геморой – це збільшення судинних вузлів в області заднього проходу. Вони бувають різних видів – внутрішні і зовнішні. Загалом це дуже розповсюджена проблема, яка поширена набагато більше, ніж прийнято вважати.

Правильно робить той, хто нічого не боїться. Це захворювання можна успішно лікувати. На перших стадіях – медикаментозна терапія, на більш серйозних – можливе хірургічне втручання (нетривала у часі операція при якій забирають гемороїдальні вузли). Сьогодні ми маємо і обладнання, і спеціалістів, які можуть допомогти таким людям позбутися дискомфорту і болі. Головне – не чекати «з моря погоди» і думати, що все минеться, а рішуче діяти.
Одним із перших симптомів геморою є наявність крові в калі, або інших непритаманних домішок. Разом з тим, ці прояви можуть свідчити і про інші проблеми. Тому потрібно бити тривогу і звернутися до лікаря – терапевта або хірурга.

- Чому виникає цей недуг?
- Будь-яка хвороба – результат комплексу причин. Але велике значення має генетика, екологія, спосіб життя. Також певною мірою позначається специфіка роботи: якщо весь день на ногах, то великий ризик розвитку захворювання нижніх кінцівок. Якщо сидячий спосіб життя – то це часто захворювання кишечника. Та все це – не правило, ми говоримо про схильність. Буває, що ведеш ідеальний спосіб життя і все одно хворієш. Тому все досить непередбачено.

- Тож, якщо виник хоч найменший дискомфорт, краще перестрахуватися і звернутися до фахівця?
- Біда нашого часу, що люди займаються самолікуванням (слухають сусідів, читають в Інтернеті) і приходять лише тоді, коли дійсно складно вирішити ситуацію або взагалі не можливо щось зробити. Тож, не бійтеся. Захворювання кишечника – дійсно пікантна зона, але жоден лікар ніколи над цим не сміється і не розказує іншим.
Завжди кажу своїм пацієнтам: треба себе любити, берегти і не сприймати похід до лікаря, як стрес. Це – шлях до збереження власного здоров’я.
Людмила ГЛАДСЬКА 
газета: «Бучанські новини» №45 від 15 листопада 2013 року
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.