» » » Грип у вагітних: Особливості лікування та профілактики

Грип у вагітних: Особливості лікування та профілактики

Грип – це гостре вірусне захворювання, яке має сезонний характер і виникає в осінньо-зимовий період. Він вважається небезпечним захворюванням під час вагітності, так як віруси, проникаючи через плаценту, можуть зумовити внутрішньоутробне інфікування плоду, передчасне переривання вагітності, вади розвитку та внутрішньоутробну загибель плоду.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом: коли хворий кашляє, чхає чи просто говорить. Радіус зони зараження навколо людини, яка занедужала, становить 2 метри. Хворий на грип становить загрозу зараження оточуючих від перших годин захворювання до стихання катаральних явищ (протягом 5-7 діб).

Інкубаційний період триває 12-24 години. Захворювання починається гостро, з підвищення температури тіла до 38-400С, ознобу, вираженої загальної інтоксикації, що характеризується головним болем, слабкістю, болем у м’язах, адинамією. Головний біль локалізується переважно в лобній та скроневих ділянках, очних яблуках, посилюється при рухах очима. Також можуть виникати запаморочення, нудота, блювання. Катаральні симптоми (першіння у горлі, закладеність носа, сухий кашель) можуть спостерігатися лише на третю добу від початку гарячки. Гарячка триває 3-5 діб, температура знижується критично, супроводжується інтенсивним потовиділенням.

У 20-25% хворих перебіг грипу супроводжується субфебрильною (37-37,60С) температурою.
При появі перших симптомів грипу вагітна обов’язково повинна залишатися вдома, дотримуватися постільного режиму, вживати теплу підкислену рідину (морс, чай з малиною, лимоном, напій з шипшини, ягід калини, настій із цвіту липи, квіток ромашки). Ці рослини мають потогінний ефект, що стимулює виведення вірусів та токсинів, запобігає перегріванню організму. При підвищенні температури вище 380С, головній болі та болі у м’язах вагітна може прийняти таблетку парацетамолу (не більше 4 разів на добу).

Слід пам’ятати, що під час вагітності більшість ліків, що застосовують при лікуванні грипу, протипоказані, тому при виражених симптомах грипу слід звернутися до лікаря, щоб він призначив безпечні для вагітної та плоду препарати. Їжа під час захворювання повинна бути легкою, з великою кількістю фруктів і овочів.


Прийом полівітамінів для вагітних підвищує імунітет, зменшує прояви симптомів грипу та запобігає виникненню ускладнень (синуситів, трахеобронхіту, пневмонії). За неускладненого перебігу грипу антибіотики не приймаються. Застосування антибіотиків є обов’язковим при надто тяжкому перебігу грипу, тривалості гарячки понад 5 діб, появі ознак приєднання бактеріальної інфекції, загостренні на тлі грипу хронічних інфекцій, наявності імунодефіциту.
Профілактика грипу до виникнення епідемії проводиться за рахунок вакцинації. Вакцинація проти грипу рекомендована всім вагітним за відсутності протипоказань в ІІ та ІІІ триместрах. Проводиться вона у відповідності з епідеміологічними прогнозами в жовтні, першій половині листопада, не пізніше ніж за два тижні до очікуваної епідемії. Імунізацію вагітних жінок здійснюють лише інактивованою протигрипозною вакциною. Перевагу слід віддавати інактивованим протигрипозним вакцинам третього покоління (субодиничні вакцини), які містять лише поверхневі антигени, гемаглютенін і нейромінідазу, тому такі вакцини формують стійкий імунітет і мають невелику ймовірність виникнення алергічної реакції.

Профілактика зараження грипом під час епідемії включає в себе:
- обмеження поїздок в громадському транспорті, відвідування місць з великим скупченням людей;
- в громадських місцях (на роботі, в ліфті, транспортних зупинках, магазинах, поліклініках і т.п.) в сезон епідемії носити захисну маску, яку слід міняти кожна дві години;
- ретельно і часто мити руки водою з милом, або гелем-антисептиком;
- проводити часте провітрювання житлових приміщень та вологе прибирання;
- при виході з дому змазувати ніс оксоліновою маззю;
- в разі захворювання одного з членів сім`ї, слід його ізолювати протягом 5-7 діб, виділити для нього окремий посуд, користуватися одноразовими носовими хустинками, при контакті з ним використовувати захисну маску.
Альбіна ПОТЯВІНА, лікар акушер-гінеколог Бучанської міської поліклініки (www.laparoscopia.kiev.ua) 
Лікарня Лікар
Коментарів: 0
Додати коментар
Інформація
Коментувати новини на сайті можна тільки протягом 370 з дня публікації.