» » » Юридична консультація: Виклик слідчого

Юридична консультація: Виклик слідчого

Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20
www.advokat-irpin.com.uaЯ проживаю в Ірпені. Вчора мені поштою пришла повістка із слідчого управління Львівського обласного УМВС, якою мене викликають для допиту в якості свідка у кримінальному провадженні. Що це за провадження мені не відомо, навіть не здогадуюсь. Але питання не в тому. Я не маю ні матеріальної можливості ні бажання їхати до Львову для якогось допиту. На мою думку, якщо слідчому потрібно мене допитати – нехай приїздить за місцем мого проживання. Поясніть мені мою відповідальність у разі неявки до слідчого.
Сергій ДмитровичВідповідь:
Шановний Сергію Дмитровичу! Згідно ст.133 КПК України слідчий під час досудового розслідування має право викликати свідка для допиту. Закон зазначає, що таке право в слідчого є відповідно особи, якщо є достатні підстави вважати, що ця особа може дати показання, яка мають значення для кримінального провадження, або її участь в процесуальній дії є обов’язковою.

Особисто я вважаю, що в цілому новий КПК був потрібен певному колу людей лише для того, щоб ввести Європу в оману, показавши демократизацію кримінального процесу. Скільки було палких промов про те, що новим КПК надано рівні умови обвинувачам та стороні обвинувачення, невидано розширено можливості для захисту. Насправді це БЛЕФ.

Ще раз можу підтвердити це на прикладі Вашої ситуації.
Як вказано вище слідчий має право Вас викликати для дачі показів. При цьому він на свій розсуд оцінює чи мають Ваші покази значення для кримінального провадження чи ні. Також, закон не містить обмежень щодо відстані з якої слідчий має право викликати свідка. Таким чином, якщо навіть слідчий Закарпатського УМВС викличе до себе свідка з Луганська – його вимога буде відповідати КПК.

Можливо хтось заперечить мені мотивуючи тим, що КПК передбачено право свідка на відшкодування його витрат пов’язаних з викликом для надання показань (ст.66 п.6 КПК «Права і обов’язки свідка). Однак, вищевказана норма сугубо декларативна і реального механізму відшкодування таких витрат не існує. Звісно було б цікаво зібрати білети на проїзд до Львову, рахунки за харчування в дорозі та проживання в Львівському готелі, оскільки це також Ваші витрати пов’язані з викликом для надання показань, а КПК не вимагає від свідка ночувати голодним на вокзалі. Вказані документи разом із заявою про відшкодування логічно було б подати слідчому, а після його не реагування заявити відповідний позов до суду. В правовій державі Вам гарантовано відшкодували б ці витрати, але не в нас. Вірогідність того, що за рішенням суду Ваші витрати будуть відшкодовані примарна.
Незважаючи на формальну відповідність вимогам закону виклик слідчого на Вашу адресу, інакше як знущання це розцінювати не можу. КПК надано слідчому право направити доручення оперативним підрозділам на проведення слідчих дій (ст.ст.40-41КПК).

Згідно ст.218 п.6 КПК «Місце проведення досудового розслідування», слідчий має право провадити слідчі дії на території яка знаходиться під юрисдикцією іншого органу досудового розслідування, або своєю постановою доручити їх проведення такому органу.
Відповідно вказаним нормам КПК, слідчий може надіслати доручення про Ваш допит оперативному підрозділу за місцем Вашого проживання, або винести відповідну постанову про проведення слідчої дії слідчим органом за територіальністю, або сам поїхати у відрядження. Це буде і законно і розумно.
Я вже не кажу про те, що ст.232 КПК дає право слідчого організувати Ваш допит у режимі відео конференції, а не вимагати від Вас за власний кошт здійснювати нереальні подорожі.
Але ще раз акцентую увагу на те, що все перелічене – ЦЕ ПРАВО слідчого. Тому, чи направляти доручення про допит людини в інший регіон чи викликати її до себе за сотні кілометрів слідчий вирішує сам.

А от у свідка з цього приводу є лише обов’язки. За невиконання вимоги слідчого про прибуття закон передбачає покарання.
Згідно ст.139 КПК на особу, яка не прибула за викликом до слідчого може бути накладене грошове стягнення від 0,25 до 0,5 мінімальної заробітної плати, яка до речі, складає 1147 грн. Крім того, відповідно ст.140 стосовно неприбувшого свідка може здійснюватись привід – примусове супроводження до слідчого.
Що можу Вам порадити. Якщо Ви особисто не одержували повістку слідчого, не маєте ні можливості ні бажання їхати до гарного міста Львову, - не їдьте. Повірте, що слідчому набагато легше направити доручення про Ваш допит ніж забезпечити Ваш привід.


Адвокат
Оніщенко Павло Вікторович
Ірпінь вул.Тургенівська, 10 офіс 38
Тел: 61286; 067-700-88-20
www.advokat-irpin.com.ua
юрконсультація
Коментарів: 0
Додати коментар